Jak pomalować mały pokój, by wydawał się większy

Bardzo często polskie mieszkania mają pokoje o małym lub bardzo małym metrażu. Podpowiadamy, jak łatwo i skutecznie optycznie powiększyć pokój.
 • Mały pokój ze ścianami w zimnych kolorach

  W małych pomieszczeniach na ścianach idealnie sprawdzą się jasne i zimne kolory. Pokój wyda się większy. Pamiętaj! Małe pomieszczenie nie musi stanowić problemu – wystarczy je sprytnie... pomalować.

  Dekoral
 • Mały pokój powiększony optycznie

  Dekoral
 • Malujemy mały pokój

  Dekoral

Nie do końca jesteście zadowoleni z wielkości swoich pokoi? Wbrew pozorom możecie je optycznie... powiększyć! Wystarczy znajomość kilku prostych sztuczek.

W przypadku małych pomieszczeń najważniejsza jest odpowiednio dobrana paleta barw. W praktyce oznacza to, że powinniśmy zapomnieć o ciemnych kolorach, gdyż pochłaniają one światło. Przez to pokój wydaje się mniejszy niż w rzeczywistości. Dobrym wyborem będą natomiast barwy chłodne i pastelowe, które działają przeciwnie – odbijają światło padające na ściany, dzięki czemu „optycznie" powiększają pomieszczenie.

Przeczytaj również: Wpływ kolorów na człowieka. Jakie kolory zastosować w mieszkaniu 

Obok dobru odpowiednich kolorów warto zastosować także kilka prostych, ale bardzo skutecznych sztuczek. Są one wykorzystywane przez projektantów wnętrz. Jedną z nich jest pomalowanie ścian oraz sufitu identycznym kolorem, co uczni pomieszczenie optycznie większym. Jeśli jednak pokój jest zbyt niski, wówczas sufit oraz 10-centymetrowy pasek ściany tuż przy nim pomalujmy jaśniejszym kolorem niż pozostałą część ścian.

Innym sposobem podwyższenia wnętrza jest zastosowanie pionowych pasów. Z kolei problem zbyt wąskiego pomieszczenia rozwiążemy, pokrywając krótsze ściany kolorem ciemniejszym – najlepiej ciepłym – niż dłuższe. Podobny efekt uzyskamy, malując poziomie pasy na krótszej ścianie.

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: Dekoral
2komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (2)

tycznie obniżyć lub kolorem ściany na sufit by ją podwyższyć.
vfcd, 30.11.2012, 10:59
ja zdecydowałem sie na cieniowanie ombre w salonie, od ciemnego fioletu po biel, użyłem do tego farb śniezki
cerlikk, 30.08.2014, 07:58

Polecamy