Jak ozdobić ściany w mieszkaniu. Obrazy, grafiki, zdjęcia na płótnie, naklejki

Jak najtaniej zmienić wnętrze mieszkania bez kłopotliwych i kosztownych remontów, zakupu nowych mebli i urządzeń? To proste, wystarczy zabrać się za udekorowanie ścian.
 • Naklejki na ścianę

  Naklejki można – bez szkody dla ściany – dowolnie naklejać i odklejać.

  Candis
 • Dekoracja ściany - zdjęcie wydrukowane na płótnie

  Jako dekorację na ścianę możemy wybrać zdjęcie, które zrobiliśmy sami podczas wycieczki. Warto wydrukować je na płótnie. Niewielkim kosztem - około 200 złotych - będziemy mieli oryginalną ozdobę wnętrza.

  mk
 • Fototapeta

  ... i poczujesz się w salonie, jak w lesie.

  e-color.cz
 • Fototapeta

  Fototapeta sprawia, że wnętrze staje się oryginalne.

  Deccoria
 • Tapeta

  Nowoczesna tapeta w niczym nie przypomina tej popularnej w latach 80-tych.

  Rasch
 • Tynk strukturalny

  Niby ściana bez ozdób, a jednak przyciąga uwagę.

  Tikkurila

Sposobów na ozdobienie ścian są dziesiątki. Wszystko zależy od zasobności portfela właściciela mieszkania, jego gustu, artystycznej duszy czy wreszcie stylu, w jakim jest urządzony lokal. Inaczej będzie się ozdabiać ściany w klasycznym salonie, a inaczej w minimalistycznej kawalerce zamieszkanej przez młodego singla.

Cegła i kamień

Właściciele nowoczesnych mieszkań tęsknią za tradycyjną cegłą, stąd coraz częściej w tego typu lokalach ściany udekorowane są imitacją cegły lub płytkami klinkierowymi. Takie rozwiązanie – podobnie jak stosowanie kamienia - sprawdza się nie tylko w salonach, gdzie znajdują się kominki, ale także w korytarzach. Tak ozdobiona ściana jest bowiem nie tylko łatwa w utrzymaniu czystości, ale również trwała.

Fototapety

Przeżywają renesans i wracają na rynek w zdecydowanie większej palecie wzorów, barw i zdjęć, przy tym są bardzo trwałe i łatwe w nakładaniu na ścianę. W niczym nie przypominają przaśnych krajobrazów, które osoby w średnim wieku pamiętają ze ścian w PRL-owskich blokowiskach. W zależności od sposobu wykonania, fototapety mogą nadawać się zarówno do salonów, małych pokojów dziecięcych, a także jako ozdoba ścian w łazienkach.

Co Ty na to?: Boazeria w nowej odsłonie 

Popularne są fototapety z miejskimi krajobrazami, często sfotografowanymi w nocy – most na Brooklynie, Nowy York, ale także Big Ben w Londynie i wiele innych. W galeriach firm zajmujących się produkcją fototapet, znajdują się tysiące zdjęć. Jest wielce prawdopodobne, że mieszkańcy większych miast w galeriach znajdą także swoje ulubione miejskie krajobrazy. Dobrze dobrana fototapeta nadaje mieszkaniu niesamowity klimat, a ściana nabiera głębi, przez co optycznie powiększa się całe pomieszczenie Fototapeta nie jest jednak tanią ozdobą. W zależności od sposobu wykonania i przede wszystkim rozmiaru, kosztować może nawet ponad 1500 złotych.

Naklejki

To chyba najtańszy sposób na udekorowanie ściany. Najtańsze komplety kosztują bowiem kilkadziesiąt złotych. Najczęściej stosowane są w pokojach dziecięcych. Naklejki można – bez szkody dla ściany – dowolnie naklejać i odklejać, przez co mamy gwarancję, że nadążymy za zmieniającymi się gustami dzieci i wraz ze zmianą kreskówkowych bohaterów, będziemy mogli odpowiednio dobierać zdobienia ścian. Naklejki jednak świetnie sprawdzają się też w "dorosłych" pomieszczeniach. Ciekawie prezentują się naklejone na ścianę czarne napisy na białych ścianach. Takie naklejki zapewniają odpowiedni kontrast, a ulubione motto czy cytat stworzone z naklejek będzie nam towarzyszyć przez cały dzień i stanie się tematem dyskusji dla odwiedzających dom gości.

Obrazy, obrazki, grafiki

Tam, gdzie możliwe – na przykład na szerokiej ścianie - dla jej ozdobienia można wykorzystać półkę. Nie tylko zyska się dodatkowe miejsce na książki czy czasopisma, ale postawić można na niej również obrazy, grafiki czy inne ozdoby – wazony z kwiatami czy świece. Oprawione grafiki, obrazy czy zdjęcia w antyramach to klasyczny sposób na ozdobienie ścian. Są to ozdoby "mobilne", więc w sytuacji gdy się znudzą, można je przewiesić w inne miejsce, albo wypełnić ramę inną treścią.

Obrazki świetnie sprawdzają się w pokojach dziecięcych i kuchniach. Obrazek w ramie namalowany przez dziecko i wiszący na przykład w kuchni będzie nie tylko oryginalną ozdobą, ale również docenieniem pracy dziecka i zachętą dla niego do dalszego rysowania. W ramy wsadzić można nie tylko obrazy, ale również okładki znanych, ulubionych czasopism. Świetnie w tej roli sprawują się również plakaty kinowe i postery ze starych filmów.

Tapety

To kolejny rodzaj ozdób, z jakim "przeprosili się" Polacy. Jakiś czas temu tapety odeszły do lamusa, bo kojarzyły się z czasami przeszłymi i to kojarzyły się niezbyt dobrze. Dziś są ciekawym uzupełnieniem dekoracyjnej oferty sklepów. Nigdzie nie jest powiedziane, że wytapetowane musi być od razu całe pomieszczenie. Czasem wytapetować można jedną ścianę, a pozostałe wymalować. Można też tapetę o ciekawym wzorze umieścić w ramie i dobrać do niej inne elementy wyposażenia – wykładzinę, lampę czy narzutę na łóżko – efekt gwarantowany!

Zobacz więcej: Tapetujemy mieszkanie 

Podobną rolę może odegrać tapicerka na ścianie, która jest swoistym przedłużeniem łóżka w sypialni, gdy posiada takie same wzory.

A może malowanie?

Skuteczną i oczywistą metodą na ozdobienie ścian jest zmiana ich koloru. Kto ma trochę samozaparcia, może pomalować ściany własnoręcznie. Malowanie można jednak zlecić fachowcom zwłaszcza, gdy zamiast płaskiej powierzchni wymarzymy sobie bardziej skomplikowane wzory. Oryginalną ozdobą będzie ściana z tynkiem strukturalnym. Robi piorunujące wrażenie, a jego zastosowanie jest bardzo szerokie – od salonów, przez halle i kuchnie. Umiejętnie zastosowany sprawdzi się niemal wszędzie.

Zamiast tynku zastosować można płytę gipsowo-kartonową - odpowiednio uformowana wnęka, pomalowana i podświetlona, na przykład lampkami ledowymi, jest ciekawym rozwiązaniem stosowanym w kuchniach, sypialniach i pokojach, zwłaszcza tam, gdzie znajduje się kącik telewizyjny. Nie tylko zdobią ścianę, ale również budują klimat pomieszczenia, gdy inne źródła światła są wyłączone.

Co jeszcze może ozdobić ścianę?

Niezmiennie popularne i warte stosowania są wszelkiego rodzaju zegary, czasem nawet kilka na jednej ścianie – pokazujące czas w miejscu zamieszkania i innych ważnych dla domownika lokalizacjach. Podobną rolę odgrywają lustra. Te nie tylko zdobią ściany, ale też rozświetlają pomieszczenie i sprawiają, że wydaje się ono większe, niż w rzeczywistości. 

Autor: Katarzyna Piojda
1komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (1)

Jak dla mnie świetnym rozwiązaniem dla każdego wnętrza jest sklejka boazeryjna. Ciekawie prezentują się te od SKLEJKA-EKO - polecam zerknąć do nich na stronkę, bo można darmowe próbniki zamówić przez formularz http://www.sklejkaeko.pl/pl/formularz.php
Dobry duszek, 30.09.2014, 14:45