Jak dopasować kolor fugi do płytek. Poradnik (ZDJĘCIA)

W aranżacji wnętrza ogromne znaczenie ma kolor ścian i podłogi, a w przypadku okładziny ceramicznej, także kolor spoin pomiędzy płytkami. Przedstawiamy kilka zasad, które pomogą dobrać odpowiednią barwę fugi do płytek ceramicznych.
 • Mozaiki turkusowe

  Okładzina z płytek ceramicznych jest inwestycją na lata. Niezwykle bogata oferta rynkowa rozmaitych zapraw fugowych otwiera przed nami niezliczone możliwości aranżacyjne, ale jednocześnie utrudnia ostateczny wybór koloru czy odcienia spoin.

  Sopro
 • Okładzina ścienna z płytek

  Odpowiednio dobrany kolor fugi może nadać pomieszczeniu niepowtarzalny charakter – od klasycznego, pełnego gładkich powierzchni w subtelnym i delikatnym tonie, poprzez połyskujący i kobiecy glamour, aż po wyrazisty, a nawet drapieżny i pełen odważnych kontrastów.

  Sopro
 • Dobór fugi do płytek

  Fuga barwą zbliżona do koloru płytrk

  Sopro
 • Dobór fugi do płytek

  Płytki imitujące kamień dobrze wyglądają z fugami kolorem zbliżonym do nich samych.

  Sopro
 • Dobór fugi do płytek

  Sopro
 • Dobór fugi do mozaik zielonych

  Sopro
 • Dobór fugi do mozaik fioletowych

  Sopro
 • Fugi z brokatem

  Dobór fugi do płytek o nieregularnym kształcie

  Sopro
 • Dobór fugi do czerwonych płytek

  Sopro
 • Dobór fugi do szarych płytek

  Sopro
 • Fuga w płytach ułożonych w szachownicę

  Sopro

Gdy dobierzemy odpowiednią fugę, osiągniemy wymarzony efekt trwałej i estetycznej okładziny, która faktycznie będzie ozdobą wnętrza.

Płytki ceramiczne to obecnie jeden z najpopularniejszych materiałów wykończeniowych. Bardzo duży wybór kolorów płytek i zapraw do fugowania umożliwia praktycznie dowolne projektowe wnętrz. Ograniczeniem jest jedynie budżet oraz pomysłowość i odwaga inwestora. Właściwie dobrany kolor masy do spoinowania płytek może nadać aranżacji wnętrza niepowtarzalny charakter. Jednak kolor fug może nie tylko poprawić, ale też zepsuć efekt wizualny nawet najpiękniejszej okładziny i najbardziej oryginalnego projektu. Jego wybór powinien być zatem podyktowany przede wszystkim rodzajem, wielkością i barwą płytek, a także miejscem ich ułożenia oraz efektem jaki chcemy osiągnąć.

Przeczytaj również: Jak układać płytki dobrze i z wyobraźnią

Fuga jako kontrast dla płytek czy harmonia?

– Inny kolor fugi zastosujemy, gdy chcemy podkreślić układ płytek, a inny gdy powierzchnia ma być jednolita i gładka. Gdy zależy nam na uwydatnieniu wielkości, kształtu, proporcji czy układu płytek, najlepiej zastosować fugę w kolorze kontrastującym z barwą okładziny. Im bardziej kolor spoin różni się od barwy płytek, tym większy kontrast. Dzięki temu poszczególne płytki będą bardziej przyciągać uwagę – tłumaczy Aneta Rostek, Senior Product Manager firmy Sopro.

Jednym z przykładów może być wypełnienie szczelin w czarnej okładzinie czerwoną zaprawą lub zastosowanie czarnej fugi przecinającej śnieżnobiałe płytki. Należy jednak zwrócić uwagę na to, by kolory się nie gryzły – dla przykładu żółta fuga przy szarych płytkach prezentuje się znakomicie, ale przy kremowych płytkach efekt będzie już zupełnie odwrotny.

Wrażenie jednolitej okładziny, gdzie fugi zlewają się z płytkami, można uzyskać stosując spoiny w kolorze jak najbardziej zbliżonym do któregoś z odcieni występujących na powierzchni płytek. Zasadę tę należy zawsze stosować w przypadku okładzin kamiennych, gdzie kolor fugi należy dopasować do koloru kamienia. Fuga kontrastująca z barwą płytek kamiennych nie będzie podkreślać naturalnej tekstury kamienia, ale odwracać od niej uwagę.


Fuga w kolorze płytek
Tak dobrana barwa fugi - idealnie do koloru płytek - nie odwraca naszej uwagi od płytek.fot. Sopro 

– Mozaiki najlepiej prezentują się z białą spoiną, która jest neutralna i pasuje do wszystkich kolorów, a jednocześnie wydobywa urodę drobnych płytek – podpowiada Aneta Rostek.

Fugi do efektów specjalnych

Kolor spoin może znacząco wpływać także na to, jak będziemy postrzegać kolor płytek. Nasycone barwy fug dominują, a ciepłe, jasne i pastelowe kolory rozjaśniają okładzinę tworząc przytulną atmosferę. Należy jednak pamiętać, że zbyt ciemne spoiny mogą sprawić, że płytki będą wydawały się przytłoczone. W zestawieniu z płytami wielkoformatowymi, powierzchnia fugi jest proporcjonalnie zbyt mała, by zauważalnie wpływać na zmianę postrzegania koloru okładziny, nawet gdy obie utrzymane są w podobnej gamie barw. W przypadku mozaiki szklanej i niewielkich płytek ceramicznych (o rozmiarach do 20 centymetrów kwadratowych), takie oddziaływanie jest jednak już zaskakująco wyraźne. Dla przykładu, zielona spoina wypełniająca przestrzenie miedzy płytkami w kolorze morskim sprawi, że cała powierzchnia będzie wydawać się zielona. Srebrnoszara fuga zastosowana na tej samej okładzinie nada jej zaś wygląd industrialny.

Dowiedz się: Jaką fugę i silikon do spoinowania płytek wybrać 

– Ciekawy efekt można uzyskać stosując fugę wzbogaconą brokatem. Rozwiązanie to jest niezwykle efektowne, szczególnie w przypadku drobnych, błyszczących i gładkich płytek, np. mozaiki szklanej. Aby uzyskać pożądany efekt, należy zadbać o właściwe oświetlenie takiej powierzchni. Silne światło punktowe sprawi, że fugi będą delikatnie połyskiwać, tworząc złudzenie zawieszenia płytek w mieniącej się przestrzeni. W przypadku gładkich i matowych płytek, takie rozwiązania należy jednak stosować z dużą ostrożnością – doradza Aneta Rostek.

Autor: redakcja.regiodom
3komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (3)

Komentarz został usunięty.
Kolor też jest ważny wiadomo żeby wszystko ze sobą współgrało, no ale też jakoś fugi jest istotna. Dlatego ja przy każdym remoncie wybieram sopro saphir
Gucior, 14.10.2018, 09:39
A nie lepiej stosować fugę epoksydową? Szczególnie do łazienek, gdzie jest ciągły kontakt z wodą.
Joko, 16.10.2018, 20:27
Gdzie ta turkusowa mozaika kupowana ?
Marta P, 04.01.2020, 13:53