Grzyb na ścianie w łazience - jak się go pozbyć

Łazienka jest miejscem szczególnie narażonym na wystąpienie zagrzybienia. Dobre warunki dla rozwoju grzyba stwarzają panujące w niej warunki - wysoka temperatura i duża wilgotność powietrza. Przy braku dobrej wentylacji grzyb na ścianie murowany.
  • Grzyb na ścianie

    Aby skutecznie pozbyć się zagrzybienia, musimy zadbać o usunięcie przyczyny jego powstawania. W przeciwnym razie zmora wróci.

    Śnieżka

Żeby skutecznie wyeliminować grzyby i pleśnie w łazience, należy zadbać o właściwą wentylację pomieszczenia. A gdy problem już się pojawi, warto wykorzystać specjalne preparaty antygrzybiczne.

Grzyb na ścianie nie tylko źle wygląda, ale i szkodzi

Zagrzybienie na ścianach łazienki nie tylko negatywnie wpływa na estetykę wnętrza. Może być również szkodliwe dla zdrowia domowników. Grzyb pojawia się najczęściej w wyniku źle lub wcale niedziałającej wentylacji, niewłaściwej izolacji przeciwwilgociowej ścian lub niedostatecznego ogrzewania pomieszczenia. Niewielka z reguły przestrzeń łazienki, w której zbiera się duża ilość pary wodnej, to idealne środowisko dla rozwoju grzybów i pleśni.

Usunięcie przyczyny zagrzybienia to podstawa

Aby skutecznie walczyć z grzybem, po pierwsze musimy dokładnie rozpoznać "przeciwnika", z którym mamy do czynienia. Są pewne niepokojące sygnały, które powinny skłonić nas do działania. Jednym z nich może być np. pojawianie się na ścianach łazienki niewielkich, czarnych kropek.

 Warto przeczytać: Czym grozi zatykanie kratek wentylacyjnych

Pamiętajmy, że trwałe usunięcie zagrzybienia wymaga przede wszystkim wyeliminowania przyczyny jego powstawania. W przeciwnym razie, problem może (a raczej będzie) powracać, nawet w przypadku użycia najlepszych metod i preparatów.

– Powstawanie wykwitów na ścianie czy suficie łazienki ma konkretną, często niewidoczną na pierwszy rzut oka przyczynę, którą należy zlokalizować i usunąć – tłumaczy Krzysztof Kędzior, Główny Specjalista ds. Aplikacji i Szkoleń Fabryki Farb i Lakierów Śnieżka SA. – Najlepsze efekty przynosi szybka reakcja, zanim jeszcze grzyb rozprzestrzeni się na większej powierzchni – dodaje ekspert.

Zagrzybienie może być wywołane np. zawilgoceniem ścian przez przeciekającą rurę lub ciągłym zalewaniem danego fragmentu ściany. Ważną rolę w jego powstawaniu odgrywa też brak odpowiedniej wentylacji łazienki. Widoczne na ścianach i sufitach wykwity często kryją za sobą również problem niewłaściwej izolacji termicznej budynku. Jednak wtedy niezbędne może okazać się wykonanie docieplenia ścian i zamontowanie skutecznego systemu ogrzewania.

Jak eliminować wykwity na ścianie

Gdy wyeliminujemy przyczyny powstawania zagrzybienia, przystępujemy do usunięcia widocznych na ścianie skutków. W większości przypadków nie ma potrzeby skuwania zainfekowanych fragmentów powierzchni.

 Jedna z przyczyn zagrzybienia: Przemarzanie ścian w mieszkaniu

– Jeśli tynk nie jest uszkodzony w wyniku działania grzybów, to nie musimy się go pozbywać. Jednak przed przystąpieniem do pracy należy przede wszystkim dokładnie osuszyć powierzchnię – radzi Krzysztof Kędzior. – Po wykonaniu tego zabiegu, zagrzybioną ścianę przecieramy gąbką nasączoną wodą z domestosem. Ten prosty zabieg pozwoli na wyczyszczenie podłoża i usunięcie zarodników grzyba.

Następnie na wyczyszczoną, wyschniętą powierzchnię możemy położyć środek grzybobójczy. Powinien być on nie tylko skuteczny, ale i dostosowany do wykorzystania wewnątrz pomieszczeń. Nadają się do tego m.in. wodne preparaty, sprzedawane w gotowej do użycia postaci. Produkt nakładamy na ścianę za pędzlem, wałkiem lub poprzez natrysk.

Po upływie czasu określonego przez producenta preparatu, powierzchnię zmywamy wodą, a następnie czekamy aż całkowicie wyschnie i aplikujemy preparat jeszcze raz – by upewnić się, że środek grzybobójczy zadziała i zniszczy grzybnię.

Miejsca pokryte preparatem grzybobójczym można dodatkowo pomalować farbą, która pokrywa plamy i zacieki. Tego typu farby izolują zabrudzenia. Mogą też zabezpieczać przed ponownym pojawieniem się zagrzybienia.

 Dowiedz się: Czy warto docieplić ściany od wewnątrz? 

Jako farbę nawierzchniową możemy zastosować farbę  nawierzchniową odporną na wilgoć, taką z cząsteczkami srebra, które mają właściwości biobójcze.

Żeby cieszyć się pozbawioną wykwitów, estetyczną i przyjazną łazienką, warto pamiętać o zapewnieniu w niej właściwej wentylacji, co pozwoli na odprowadzenie nadmiaru pary wodnej z pomieszczenia. Miejsca szczególnie narażone na częsty kontakt z wodą najlepiej natomiast dokładnie uszczelnić. Do zabezpieczenia wanien, brodzików czy elementów ceramiki sanitarnej możemy wykorzystać odporny na pleśnie oraz grzyby silikon sanitarny.

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka SA
26komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (26)

Co to jest takie czarne co tworzy się właśnie na silikonie sanitarnym?,najlepiej to widać na białym kolorze.Czy to nie jest grzyb?.
maniek, 06.12.2013, 19:58
Wadliwie wykonana spoina silikonowa,ktora zostala polozona na fuge.
bykowski, 07.12.2013, 09:39
wadliwie położona spoina silikonowa nie ma nic wspólnego z "czarnym nalotem" na silikonie, te tzw. czarne kropeczki to nic innego jak nalot ale też może to być pleśń - po latach nie uchroni nas nawet najlepszy silikon sanitarny
zostaje umycie silikonu - jeśli problem szybko powraca należy zerwać i położyć silikony od nowa
co to jest, 07.12.2013, 19:29
ludzie takie pytania zadajecie .. normalnie porażka.
fda, 07.12.2013, 19:27
Wiele osób skarży sie na grzyba w pokojach po wymianie okien na nowe. Dlaczego? Ano dlatego że trzeba wietrzyć pomieszczenia a nie kisić sie w zawilgoconym pomieszczeniu. Poza tym ławtwiej nagrzewa sie mieszkanie jeżeli wewnatrz nie ma wilgoci. Wilgoć i ciepło może być tylko w jednym miejscu:) Do czego serdecznie zachęcam:)
Anty-grzyb, 08.12.2013, 16:40
mieszkania sie wietrzy, wentylacja sprawna a grzyb rośnie - winą jest przemarzanie ścian albo zła izolacja dachu, no i oczywiście zatkane kratki wentylacjyne w mieszkaniu.
MajaK, 08.12.2013, 16:46
Maja jeżeli masz zatkana kratki i szczelne okna bez wycietych uszczelek (1 cm) to nie masz prawidłowej wentylacji i stąd też grzyb. O wadliwej izolacji nie wspominam tylko o pierwszej przyczynie. Jeżeli przy nieszczelnych starych (drewnianych) oknach go nie było a izolacja budynku już wtedy była wykonana to w czym tkwi problem? Zastanów się.
Anty-grzyb, 08.12.2013, 17:18
jest w pokojach przy oknach, wykonano wadliwie izolację dachów i grzyb przechodzi od dachu aż do parteru - w każdym domu .No ale adminiastecja udaje Greka i wini mieszkańców za złą wentylację - we wszystkich blokach!
MajaK, 08.12.2013, 16:41
Największym problemem w łazienkach jeśli chodzi o grzyb to brak wentylacji.Największy problem obecnie to wykonywane przez deweloperów w łazienkach tynki gipsowe.Gips funkcjonuje niczym gąbka.Tak że tu tkwi problem.Szkoda że o tym nikt nie pisze.
IRYS, 08.12.2013, 19:37
kowal, 08.12.2013, 21:36
Umyc chlorkiem. Nie wiem jak sie u Was nazywa ale tu jest to Clorox i dodaje sie go do prania bialych rzeczy. Nalac na szmatke I potrzec czarne kropki I miejsca na fudze.
Rodak z USA, 09.12.2013, 13:04
jak już się tego grzyba pozbędziemy, to dobrze jest, żeby pomalować łazienkę specjalną farbą, która ma właściwości antygrzybiczne, inaczej po pewnym czasie znowu będzie to samo. Znam to z własnego podwórka, a raczej łazienki. Po tym jak uporaliśmy się z grzybem w łazience, pomalowaliśmy ściany śnieżką do kuchni i łazienek, która ma takie cząsteczki srebra "zabijające" wszelkie życie, które chciałaby się rozwinąć w tym przyjaznym mu środowisku :) Od remontu minęło 8 miesięcy i jak na razie jest okej.
martoszka, 21.12.2013, 15:42
Jak dokładnie nazywa się ta farba? W święta zostaliśmy zalani przez sąsiadkę z góry, na suficie i części jednej ściany zrobił się ogromny zaciek i już widzę, że robi się tam pleśń. Wietrzę dom dosyć często, ale nawet to wietrzenie teraz nie pomaga. Z jednej strony jestem zła, ale z drugiej się cieszę, bo od pół roku myślę o remoncie łazienki, teraz przynajmniej mam powód.
Karolina G., 31.12.2013, 07:50
Spranda Eco Professional farba do łazienki z nanosrebrem
Derty Serwis Ernest Dobosz, 29.12.2019, 16:57
8m-cy? pochwal sie po 80m-cach albo 8 latach
visia, 31.12.2013, 08:09
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
ja pozbyłam się grzyba i pleśni jak zaczęłam regularnie stosować ozonowanie,
na początku tylko w sypialni bo dziecko miało alergię i lekarz na m polecił, potem zaczeliśmy ozonować łazienkę, buty itd podziałało
używaliśmy zwykłego taniego ozonatora http://zdrowiemojapasja.pl/pl/p/Ozonator-powietrza-i-wody-ZYH102/367
Leszka, 03.04.2015, 23:41
to prawda – ozonowanie jest dobrym sposobem na ususzenie po zalaniu i zwalczenie grzyba, ale permanentnej wilgoci się w ten sposób nie pozbędziesz.
hyzyk, 13.10.2015, 12:41
Wystarczy DOMESTOS +gąbka ,miska z ciepłą woda ,rekawice lateksowe i okylary ochronne . Zakładamy rękawice ochronne i okulary ,Na zwilzoną gąbke nalewamy niwieka ilośc DOMESTOSU i wycieramy ruchem okręznym miejsce zagrzybione + okolice gąbkę płuczemy w w coepłej wodzie i odciskamy do stanu wilgotnego , czynnosć powtarzamy skutek gwaranyowany na ścianach ,sufitach i fugach powierzchni wykafelkowanych .Pomieszczenie wietrzyc w trakcie pracy i po pracy az do zaniku .TANIO I SKUTECZNEsam to stosuję
herbert, 04.02.2017, 14:11
Wystarczy DOMESTOS +gąbka ,miska z ciepłą woda ,rekawice lateksowe i okylary ochronne . Zakładamy rękawice ochronne i okulary ,Na zwilzoną gąbke nalewamy niwieka ilośc DOMESTOSU i wycieramy ruchem okręznym miejsce zagrzybione + okolice gąbkę płuczemy w w coepłej wodzie i odciskamy do stanu wilgotnego , czynnosć powtarzamy skutek gwaranyowany na ścianach ,sufitach i fugach powierzchni wykafelkowanych .Pomieszczenie wietrzyc w trakcie pracy i po pracy az do zaniku zapachu .TANIO I SKUTECZNEsam to stosuję
herbert, 04.02.2017, 14:13
Samo usunięcie pleśni nie wystarczy. Będzie ona wracała i wracała. Jeżeli pozbędziemy się problemu jakimś środkiem to od razu radzę zabezpieczyć powierzchnię za pomocą higienicznej farby Active H, którą można kupić w od Standomu. U mnie pomogło i jest to warstwa nie do pokonania dla grzybów czy pleśni.
Marucki, 09.03.2017, 11:55
ja malowałam łazienke specjalną farbą odporną na wilgoć i wodę śnieżka kuchnia łazienka z cząsteczkami srebra i na szczęście problem grzyba jest mi obcy
wereka, 18.06.2017, 14:43
U mnie łazienka pomalowana jest farbą Śnieżki Kuchnia Łazienka w odcieniu Wodny Masaż. to szary odcien który fajnie komponuje sie bielą ceramiki i chromowanymi dodatkami.
temek, 13.08.2017, 18:17
Kliknęłam w link "zabieg" i nie jestem pewna czy pozbycie się szumu w uszach mam wpływ na grzyba na ścianach :)
Nemo, 05.08.2018, 11:44
ściany w kuchni powinny zostać pomalowane specjalną farbą odporną na wodę np śnieżka kuchnia łazienka z cząsteczkami srebra
maura, 19.08.2018, 12:19
Moi kochani ,wszystko pieknie ,ladnie opisujecie w artykule ,ale zapomnieliscie o jednym ,ze jezeli grzyb pojawia sie juz na zewnatrz scian jest nie do usuniecia.Jedynym wyjsciem jest zbicie tynku do cegly i polozenie nawego wraz z zabezpieczeniem.Wszystko w temacie
grzyb, 15.07.2019, 11:34
Polecam markę Spranda do renowacji zagrzybionych powierzchni w łazience
ASKA, 02.08.2019, 20:57