Farby termoizolacyjne – chwyt marketingowy czy faktyczny przełom na rynku?

Zastosowanie farby termoizolacyjnej to kusząca wizja – zamiast płyt styropianowych i wełny mineralnej czy układania nowych ścian z bloczków od wewnątrz, wystarczy docieplenie w postaci pomalowania ściany farbą. Czy to jednak możliwe?
  • Farby termoizolacyjne mają swoich zwolenników i przeciwników

    Pomalowanie ścian farbami termoizolacyjnymi może przynieść oczekiwane rezultaty, ale o farbę trzeba następnie odpowiednio dbać, by nie traciła swoich właściwości.

    Lucyna Nenow

Co jakiś czas kolejny producent farb ogłasza rewolucję na rynku dociepleniowym. Oto opracował i wyprodukował farbę, którą wystarczy odpowiednio nanieść na ściany, by poprawić efektywność energetyczną mieszkania czy domu. Gdy doda się do materiałów reklamowych informacje, że to „technologia NASA" przełom wydaje się oczywisty, bo kosmiczny. Jedni poddają w wątpliwość prawdziwość tych propozycji, inni wydają się być nimi zachwyceni, prawda jednak leży jak zwykle pośrodku.

Przeczytaj: 5,5 miliona Polaków żyje w tragicznych warunkach mieszkaniowych

Farby termoizolacyjne faktycznie potrafią zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło, a więc mają działanie ekologiczne (im mniej energii potrzeba do wytworzenia określonej temperatury wewnątrz, tym mniej węgla, drewna czy gazu trzeba zużyć, to rzecz oczywista). Według niektórych źródeł odpowiednie naniesienie farby – przy użyciu tych samych źródeł ciepła w mieszkaniu – jest w stanie zwiększyć temperaturę wewnątrz o kilka stopni Celsjusza. Dla osób, które mieszkają w starych, nieocieplonych kamienicach, ogromne znaczenie może mieć fakt, że przebywają w mieszkaniu, w którym zamiast 15 jest 18–19 stopni Celsjusza. A to właśnie między innymi do takich nieocieplonych murów przeznaczona jest farba termoizolacyjna.

Jak działają farby termoizolacyjne?

Skąd ta poprawa parametrów cieplnych ściany? Przecież warstwa farby ma grubość zaledwie kilku milimetrów. Tajemnica tkwi w rozprzestrzenianiu się ciepła. O ile w starych kamienicach opalanych węglem czy też ogrzewanych grzejnikami elektrycznymi różnica temperatur w pomieszczeniu „przy nogach" i „przy głowie" może być znaczna (lokatorzy takich mieszkań doskonale znają taki stan – w nogi jest ciągle zimno, a pod sufitem temperatura dużo wyższa), to w pokojach pomalowanych farbami termoizolacyjnymi ciepło inaczej cyrkuluje. Odbijane jest bowiem od ścian i sufitów we wszystkich kierunkach co powoduje, że temperatura rozkłada się we wnętrzach w miarę równomiernie. To z kolei powoduje, że farba taka przyspiesza nagrzewanie się pomieszczeń, przez co szybciej (a więc również i taniej) można osiągnąć oczekiwany komfort cieplny.

Co więcej farba termoizolacyjna, dzięki swoim właściwościom antykondensacyjnym, zapobiega również powstawaniu grzyba i pleśni oraz przeciwdziała skraplaniu się wilgoci w miejscach, w których występują mostki termiczne. Znajduje również zastosowanie latem, bowiem pomieszczenia pomalowane farbami termoizolacyjnymi są chłodniejsze w upalne dni.

Warto przeczytać: Jak na stałe usunąć grzyb i pleśń ze ścian w mieszkaniu

Właściwości farb termoizolacyjnych

Farba termoizolacyjna tworzy na ścianach i sufitach trwałe powłoki, które są odporne na częste zmywanie (dlaczego to takie istotne piszemy poniżej). Dzięki swojej elastyczności ma dużą odporność na pękanie i zarysowania. Farby termoizolacyjne najczęściej występują w kolorze białym, a oczekiwane barwy można uzyskać dodając do nich odpowiednie pigmenty. Coraz częściej jednak producenci oferują już gotową, dość szeroką paletę barw farb gotowych do nakładania na ścianę.

Warto pamiętać, że swoje ostateczne właściwości farba termoizolacyjna nabywa po minimum dwóch tygodniach od jej aplikacji. Przy czym nie można jej nakładać, gdy temperatura wewnątrz jest niższa niż 15 stopni Celsjusza. Dla lepszej skuteczności zaleca się podwójne malowanie.

Producenci, którzy poważnie traktują swoje obietnice, publikują również wyniki badań, które przeszły ich farby. Analizy te potwierdzają, że zastosowanie farb termoizolacyjnych ma wpływ na zwiększenie komfortu cieplnego wewnątrz pomieszczeń, choć nie zawsze rezultaty są tak oszałamiające, jak czytamy w materiałach reklamowych.

Dowiedz się: Do jakich chorób prowadzi życie w niedogrzanych domach i mieszkaniach

– Obliczenia zostały wykonane dla modelu idealnego. W rzeczywistości należy wziąć pod uwagę efekt pogarszania się jakości warstwy farby i osiadania na niej wraz z upływem czasu pyłu. Pamiętajmy też, że obliczenia uwzględniające promieniowanie od urządzeń grzewczych wewnątrz pomieszczenia są wiarygodne tylko dla obszaru przegrody znajdującej się w bezpośredniej bliskości źródła ciepła (grzejnika), gdyż intensywność promieniowania maleje w kwadracie odległości od źródła ciepła – czytamy w podsumowaniu badań jednej z farb, która trafiła niedawno na rynek. 

Oznacza to, że dla lepszych efektów trzeba o ścianę, a właściwie o farbę na niej, odpowiednio dbać. Regularne czyszczenie (odkurzanie) w kontekście przedstawionych wyników badań wydaje się mieć głęboki sens.

Autor: Sławomir Bobbe
18komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (18)

A nie lepiej jest ocieplić elewację czy poddasze np. pianą PUR? w takie farby to jest mi ciężko uwierzyć.
Głowacki, 12.04.2018, 13:40
Jeżeli ktoś uważa, ze farby termoizolacyjne to tylko chwyt marketingowy, to jakim cudem działa termos? Przecież nie ma tam żadnej pianki ani styropianu czy wełny mineralnej, a jedynie 1-2 cm pustki powietrznej (przy okazji warto wiedzieć, ze powietrze w stanie zamkniętym jest lepszym izolatorem termicznym niż wszystkie styropiany, pianki różnej maści i wełny mineralnej do kupy wzięte). Zachęcam do zapoznania się ze współczynnikiem Lambda dla różnych materiałów termoizolacyjnych. Współczynnik Lambda dla wysokiej jakości farb termoizolacyjnych kształtuje się na poziomie 0,00005 (W/m x K) !!! Na tej podstawie można określić współczynnik U (przenikania ciepła) w zależności od grubości przegrody z danego materiału. W przypadku farb jest to grubość powłoki 0,3 mm przy dwukrotnym malowaniu.Farby termoizolacyjne działają na zasadzie REFLEKSYJNOŚCI, czyli odbijania promieniowania cieplnego (najlepsze na rynku farby działają w całym zakresie podczerwieni, a nie tylko w zakresie światła widzialnego, stanowiącego poniżej 10% zakresu skali). Uważajcie na producenta farb, bo różnice mogą być takie jak między maluchem i nowym mercedesem. Wracam do termosu: sekretem jest bańka wewnątrz termosu o lustrzanej powierzchni, która odbija promieniowanie cieplne, czyli go nie absorbuje. Podobnie jest z farbami termoizolacyjnym, które zawierają próżniowe mikrosfery, mające zdolność chwilowej absorbcji, a następnie w bardzo krótkim czasie "wyrzucania" z siebie promieniowania cieplnego. Kupując farby termoizolacyjne upewnijcie się, że mają one powyżej 95% refleksyjności. Możecie zażądać od producenta takiej informacji na podstawie badań naukowych i udokumentowanych pomiarów empirycznych. Osobiście uważam, że farby termoizolacyjne to nieunikniona przyszłość termoizolacji. Przykład: dobra farba termoizolacyjna stanowi ekwiwalent 15-20 styropianu. Zachęcam do zapoznania się z wiarygodnymi informacjami w necie. Nalbor
Nalborski, 26.01.2019, 21:32
Sprostowanie:
W przedostatnim zdaniu chodzi o 15-20 cm styropianu, które można zastąpić warstwą 0,3 mm farby termoizolacyjnej.
Nalborski, 26.01.2019, 22:01
0,3 mm farby termoizolacyjnej 15-20cm styropianu ma zastąpić ????
na jakiej podstawie ta opina , jest to nierealne .
Krzysztof, 05.02.2020, 09:32
Panie Nalborski czy mogę prosić o kontakt? oparek7@o2.pl. Pozdrawiam.
oparek, 31.01.2020, 13:35
Pamiętaj, że ciepło rozchodzi się nie tylko przez promieniowanie. Tak dzieje się tylko w kosmosie bo tam jest próżnia. I nic więcej nie ma. Naczynie termosu ma podwójne ścianki z poza których wyssano powietrze ile się tylko dało tzn na ile ciśnie atmosferyczne pozwoliło by nie zgnieść naczynia. Osiągnięto więc też coś na podobieństwo próżni. Na ziemi ciepło rozchodzi się głównie poprzez przekazywanie energii od cząstki o wyższej temperaturze (większa amplituda drgań) do sąsiednich cząstek o niższej temperaturze. Tak ucieka nam 90% ciepła. Możesz sobie pomalować blachę metalową ile razy chcesz tą swoją farbą i wstaw w miejsce dziury wykonanej w styropianowej ścianie domu. Zrób zdjęcie domu kamerą termowizyjną zimową porą to zobaczysz jak twoje farby izolują.
KUST, 06.03.2020, 18:55
I'm gone to say to my little brother, that he should also visit this webpage on regular basis to obtain updated from hottest news update. My blog - pkv poker
TC, 04.07.2020, 19:13
Właśnie zrobiliśmy dziurę i efekt jest piorunujący zobacz https://www.youtube.com/watch?v=Q2VP9NekK4Y
Jerzy, 09.11.2020, 10:27
Termos działa na zasadzie próżni która jest doskonałym izolatorem
dawid, 28.04.2020, 14:23
Powiem tak. Mam wybudowane dwa domy letniskowe . Takie same domy . Jeden dom robiłem wcześniej i mam steropian . Teraz jest drugi dom i jest pokryty farbą termoizolacyjną i co ? według mnie ogrzanie domów wychodzi na to samo. Więc odpowiedzcie sobie sami :) pozdrawiam .
Piotrowicz Leon, 01.07.2019, 15:10
Attractive section of content. I simply stumbled upon your blog and
in accession capital to claim that I acquire actually loved account your weblog posts. Any way I'll be subscribing on your augment and even I achievement you get admission to constantly
fast. My homepage led tv (Katherina)
BA, 28.11.2019, 18:57
Powiem tak. Mam wybudowane dwa domy letniskowe . Takie same domy . Jeden dom robiłem wcześniej i mam steropian . Teraz jest drugi dom i jest pokryty farbą termo. i co ? według mnie ogrzanie domów wychodzi na to samo. Więc odpowiedzcie sobie sami :) pozdrawiam .
Piotrowicz Leon, 01.07.2019, 15:10
Pisze się i mówi styropian a nie steropian.
Marciniak, 16.09.2019, 12:17
Mądry gościu z Ciebie a nikt tego nie zauważa. . Domy letniskowe jak sama nazwa wskazuje letnie czyli używane latem. Takie chaty są nieogrzewane więc koszty ich nieogrzewania czy też ogrzewania są równe i w obu przypadkach wynoszą zero. Co najwyżej koszty klimatyzacji tego z farbami mogą być mniejsze bo te farby odbijają promienie słoneczne.
KUST, 06.03.2020, 19:05
Czy taką farbą można pomalować płaski dach (papę od zewnątrz)? Ktoś miał z tym do czynienia i może się wypowiedzieć o skuteczności?
Ania, 15.07.2020, 19:00
Farba termoizolacyjna nie zastąpi 15-20 cm styropianu co najwyżej 5cm -10cm! a najlepiej nie porównywać farby do styropianu. Farba termoizolacyjna działa zupełnie inaczej jak styropian czy wełna. Miesiąc temu pomalowałem w środku domek letniskowy tą farbą. Kolega sprawdził mi termowizją i różnica jakieś 3-5 stopni C. Plus jest taki, że nie trzeba żadnego fachowca tak jak np. przy docieplaniu styropianem, tylko wystarczy umieć malować pędzlem czy wałkiem. Ja korzystałem z https://akterm.tech panowie wszystko powiedzą i wytłumaczą :)
Kowal, 22.07.2020, 13:03
Cienka warstwa nałożona od wewnątrz zamienia grube warstwy zewnętrznego ocieplenia, jest paroprzepuszczalny, fotokatalityczny, tym samym poprawia mikroklimat wewnątrz. Nieoceniony w termomodernizacji i budownictwie szkieletowym. Wg naszego doświadczenia, w zwykłym nieocieplonym ceglanym domu podwyższa temperaturę wewnątrz na 3-5 st. Koszt ogrzewania wg rachunków został obniżony z 4,5 tys.PLN na 1,6 tys. PLN, bez zamiany starego kotła i bez wymiany okien, ale ich otynkowaniem od wewnątrz i na zewnątrz, tym samym likwidując mostki cieplne. Może być stosowany do otynkowania ścian i sufitów w czasie zimowym poprzez przyklejanie cienkich płyt Cementex lub ich mechaniczne mocowanie lub każdej innej G-K z wstępnie nałożonym tynkiem. Również podobnym sposobem może być stosowany do wykańczania pomieszczeń i kominków płytami dekoracyjnymi z jednoczesną termoizolacją. Działa skutecznie do temperatury 200 st. natomiast nie zmienia struktury do 600 st. posiada kl. Palności A1. Wg przeprowadzonego eksperymentu przy temperaturze zewnętrznej + 60 st., temperatura ścian wewnątrz nie zmienia się w ciągu doby i zostaje stabilna. Podobnie zachowuje się przy temperaturach ujemnych. Pawilon ok 50m2 ocieplony wyłącznie tynkiem grubością 4mm na płycie cementowo-wiórowej od wewnątrz wykonany w konstrukcji szkieletowo- fechwerkowej z LVL z termostatem ustawionym na 18 st. z grzejnikami na podczerwień przy temperaturze powietrza na zewnątrz ok -5-8 st. ma faktyczną temperaturę wewnątrz 20-21 st.
Świetne wyniki osiągnięte przy montażu okien w domach pasywnych. Tynk eliminuje wszystkie mostki cieplne. Ocieplanie jest możliwe kilkoma sposobami: 1- zwykłe otynkowanie. 2-przyklejanie lub mechaniczne mocowanie gotowych elementów z każdej dostępnej na rynku płyty już otynkowanej wstępnie. Zazwyczaj wykorzystujemy cienkie płyty 3 cm grubości. W ten sposób otrzymujemy zamek termiczny nawet montując okno zwykłym sposobem na piankę Ten sposób jest szczególnie ważny w okresie zimowym.
zobacz na stronie dinol.pl
Jerzy, 09.11.2020, 10:32
Miałem bardzo zimną jedną scianę i po rogach pleśń. W zimie często ściana przemarzała. Dostałem w prezencie jedno opakowanie. Wg instrukcji miało starczyć na 6 m2. Nie wierzyłem w cuda i nałożyłem warstwę ok 1-2mm dla spokoju, żeby nie wyrzucić to wiaderko. Wytynkowałem sufit i zewnętrzną scianę tym tynkiem dinol nano. Efekt: żadnej pleśni i wilgoci. W zimie ściana jeast ciepła w dotyku, jak by dotykałeś kaloryfera. CUD! Trochę kosztuje , ale otynkuje cały dom na lato. Nie ściemniają
Antek, 10.11.2020, 09:15