Farby o różnym stopniu połysku

Przy wyborze farby należy zwrócić uwagę na parametr odpowiedzialny za odbijanie światła, tzw. stopień połysku. Co sprawdzi się lepiej - mat czy połysk, a może forma pośrednia, jak eggshell?
  • Ściana pomalowana farbą matową

    Dostępne na rynku farby o wysokim stopniu połysku nie znajdują zbyt często zastosowania we wnętrzach. Najczęściej wybierane są farby matowe lub półmatowe.

    PARA
  • Ściana pomalowana farbą matową

    PARA

Najpopularniejsze stopnie połysku wykorzystwane w Polsce to mat, półmat i półpołysk. Głównym parametrem, który je rozróżnia jest stopień odbicia światła, określany w procentach. 

Błyszczące ściany - dlaczego nie są lubiane

Na polskim rynku są również farby o wysokim stopniu połysku, ale ten typ przez Polaków jest wybierany najrzadziej. Dzieję się tak z co najmniej kilku przyczyn.

Pierwszą jest gust. Nie każdemu odpowiadają błyszczące ściany w pomieszczeniu. U wielu osób budzą skojarzenia z wychodzącą z mody i mało estetyczną lamperią.

Drugą są przyzwyczajenia i skojarzenia. Jeszcze kilka lat temu, wysoki połysk miały przede wszystkim farby olejne na bazie rozpuszczalnikowej. Pomieszczenia nimi pomalowane wymagały długiego wietrzenia i raczej nie były przyjazne alergikom. I chociaż dzisiaj na półkach sklepów dostępnych jest dużo więcej produktów ekologicznych i przyjaznych zdrowiu, to przykre wspomnienia i skojarzenia wciąż pokutują i powodują niechęć do błyszczących powierzchni ścian.

Dodatkowo występuje pewien trend wśród wykonawców. Ponieważ praca z farbami o wysokim stopniu połysku jest dużo trudniejsza, wymaga precyzji oraz obnaża braki staranności i umiejętności wykonawcy, to klientom proponuje się przede wszystkim wykonanie powłok malarskich w wersji matowej i półmatowej.

Gładka struktura ściany: plusy i minusy

Farby o wysokim stopniu połysku mają jedną znaczącą przewagę nad matem. Z farb z połyskiem dużo łatwiej usuwa się zabrudzenia. Jest to ważne, gdy zależy nam na utrzymaniu czystości w pomieszczeniach. W przypadku ścian pomalowanych farbą matową brud łatwiej wniknie w strukturę farby. Z kolei farby matowe są niezastąpione, jeżeli chcemy ukryć nierówności. Połysk odbija więcej światła, które eksponuje wszystkie niedoskonałości ściany. Jednak w zamian pozwoli wydobyć głębie, szczególnie ciemnych kolorów. Dlatego na pytanie o rodzaj połysku nie ma jednoznacznie dobrej odpowiedzi.

Siedem stopni połysku

Jeden z producentów farb wprowadził do oferty zamiast klasycznych 3–4 stopni połysku 7 wariantów. Asortyment farb PARA PAINTS dostępny jest w wersjach (od najbardziej matowej): mat, półmat, egshell, połysk perłowy, półpołysk i połysk.

Ostatnia z propozycji to farba lateksowo-poliuretanowa Melamine o stopniu połysku, przypominającym połysk laminatu. Produkt stosuje się przede wszystkim do malowania drzwi, oknien, blatów i listew podłogowych.

Wybór spośród siedmiu stopni połysku umożliwia precyzyjniejsze określenie, w jakim stopniu nasze ściany będą odbijać światło. Ponadto możemy wreszcie zdecydować się na kompromis pomiędzy rozwiązaniami skrajnymi. Jest to eggshell, czyli połysk skorupki jajka. Farby o takim stopni połysku nadają ścianie wysokie właściwości użytkowe – nie są to farby błyszczące, ale charakteryzują się odpornością na plamy i są w pełni zmywalne.

Autor: mk
Współpraca: PARA
3komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (3)

Przestrzegam przed zakupem farby pn.Słoneczny pocałunek firmy Dulux.
Po pomalowaniu ścian (a maluję już od ponad 20 lat)-po niecały roku farba płatami odłazi od ścian.
Dodam,że te same ściany malowane inną farbą są bez zastrzeżeń.Dodam,że ściana pomalowana jest częściowo farbą słoneczny pocałunek,a druga część ściany kolorem zielonkawym.We wszystkich pomieszczeniach farba żółta się łuszczy.
O problemie poinformowałem producenta foarby.Tam grzecznie aczkolwiek stanowczo odpowiedzieli mi,że źle pomalowałem ścianę,że ....etc,etc. i że nie przyjmują żadnych reklamacji bo za dużo klientów by się zgłąszało.To było nieopatrzne stwierdzenie.
A zatem niepotrzebna robota,wydatek pieniędzy na drogą przecież farbę,i ponowne malowqanie które wkrótce mnie czeka
artysta malarz pokojow, 31.03.2011, 15:41
Tu się mylisz, kolego, właśnie to odchodzenie farby od ściany świadczy o niezastosowaniu gruntu i tłustej pozostawieniu np tłustej powieszchni. Dulux jest farbą faktycznie zawierającą akryl, który w trakcie schnięcia ściąga się co w momencie gdy ma do czego się przykleić jest właściwością wręcz poprawiającą, krycie, no cóż najwyższa jakość nie jest dla wszystkich. Gdyby mieli jakieś problemy to nie sprzedawali by co czwartej farby w Polsce. Zawsze też może trafić się felerna seria, ale to z praktyki wiem, że producent załatwia od ręki.
robesier, 02.04.2011, 19:29
kolego malarzu z Polski , zrobiłeś błąd w przygotowaniu ściany , ja też pracuje w branży od ponad 20 lat , jakieś tam małe usterki miewam , nikt przecież nie jest ''perfekt'' . Akurat w Twoim przypadku to jest błąd poważny , nie obrażałbym sie na firme , człowiek uczy sie całe życie .Pozdrawiam z berlina
karl, 02.04.2011, 21:09