Efekt betonowej ściany – jak go uzyskać

Beton niegdyś był symbolem niedokończonej pracy, a dziś stał się pożądanym akcentem wnętrzarskim. Beton doskonale wpisuje się w założenia kilku stylów i trzeba mu przyznać, odpowiednio zaaranżowane wnętrze z betonem, potrafi urzec swoją prostotą.
 • Płytki ceramiczne imitujące płyty betonowe

  Odcienie szarości betonu to niesłabnący trend w aranżacji wnętrz. Aby uzyskać efekt betonu na ścianie można wykorzystać płytki imitujące betonowe płyty. Takie rozwiązanie sprawdzi się w minimalistycznych i nowoczesnych wnętrzach.

  Ceramstic
 • Efekt betony na ścianie

  Ciekawie wyglądają płyty imitujące beton z widocznymi miejscami ich montażu do ściany.

  manbob86 (Pixabay.com)
 • Styl industrialny w salonie

  Płyty z betonu architektonicznego mogą być gładkie, z wżerami lub piaskowane.

  Morgan & Möller
 • Beton na ścianie w aranżacji kuchni

  ferarcosn (Pixabay.com)
 • Betonowa ściana w sypialni

  DekoConcrete
 • Betonowa ściana w salonie

  DekoConcrete

Zarówno beton, jak i produkty dające efekt betonopodobny są dość popularne w aranżacjach nowoczesnych wnętrz. Wspaniale podkreślają styl minimalistyczny, ale przede wszystkim tworzą niesamowicie klimatyczne i oryginalne wnętrza industrialne. Rynek oferuje wiele produktów i technik, dzięki którym betonowa ściana idealnie odzwierciedli nasze założenia.

 Przeczytaj równieżBeton architektoniczny w aranżacji wnętrz (zdjęcia) 

Beton betonowi nierówny

Zaprawa tynkarska – niskobudżetowy, ale niestety również czasochłonny pomysł. Warty przemyślenia, dla osób lubiących samodzielne majsterkowanie oraz szybki efekt za nieduże pieniądze. Aby osiągnąć efekt płyt betonowych, ciekawym rozwiązaniem będzie pociągnięcie zaprawą zaimpregnowanej wcześniej płyty OSB. Tak przygotowane elementy (formatu błyt betonowych) montujemy na ścianie.

Farba betonowa – również niedrogi sposób do samodzielnej realizacji. Nakłada się ją jak każdą inną farbę, ale końcowy efekt imituje tynk. Należy pamiętać jednak o wcześniejszej impregnacji oraz polakierowanie gotowej ściany. Dobra wiadomość – potrzebna nam jest zaledwie jedna warstwa produktu.

Płyty betonowe – wymagają profesjonalnego montażu, co zwiększa ich ogólną cenę, ale same w sobie nie należą do najdroższych. Ceny zaczynają się od ok 100 zł. Płyty charakteryzuje bardzo dużą wytrzymałość mechaniczna, a zaimpregnowane i polakierowane świetnie zdadzą egzamin w miejscach narażonych na wilgoć i zabrudzenia, jak łazienka czy kuchnia.

Płyty gipsowe – ściany wykonane z płyt gipsowo-kartonowych wymagają użycia lżejszego materiału aniżeli ciężkie płyty betonowe. W takim przypadku stosuje się te wykonane z gipsu. Ze względu na dużo mniejszą masę, nie trzeba do nich stosować dodatkowych zabezpieczeń w postaci wzmocnień i dodatkowych specjalistycznych klejów.

Płytki imitujące beton – to nieco delikatniejsza wersja płyt, dobrze sprawdzająca się nie tylko w kuchniach i łazienkach, ale także miejscach, które chcemy zaledwie ozdobić betonem, np. fragment ściany w salonie czy przedpokoju. Także cena adekwatnie do wielkości spada. Montaż nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności oprócz glazurniczej wiedzy o układaniu płytek. Rynek oferuje szeroką gamę betonowych płytek ozdobnych, co czyni je mniej surowymi o bardziej wyrafinowanym wyglądzie.

Tynk dekoracyjny – cieszy się dużym powodzeniem ze względu na możliwość zabarwienia naturalnymi pigmentami oraz dzięki wielu możliwościom efektu końcowego, w zależności od techniki nakładania produktu. Możemy zatem uzyskać matową ścianę jak z surowego betonu z ubytkami, ewentualnie matową, gładką albo z satynowym połyskiem.

RadzimyJak stosować i jakie efekty dają farby strukturalne 

Beton woskowany – wymaga profesjonalnego nałożenia i szlifowania. Materiał ten sprawdzi się tam, gdzie ściana narażona jest na działanie wilgoci. Doskonała szczelność i możliwość dobrania różnej kolorystyki sprawia, że często stosowany jest jako materiał wykańczający blaty kuchenne, a nawet umywalki.

Fototapety jak beton – łatwym i bardzo efektownym sposobem na efekt betonowej ściany jest zastosowaniu fototapety z wybranym przez nas motywem. Ponieważ obrazy 3D drukowane są w doskonałej jakości i współgrają ze światłem, tworzą obraz do złudzenia przypominający prawdziwe miejsca.

Zobacz: Farby do zadań specjalnych w aranżacji wnętrz

Jak widać, pomysłów na kreację ozdobnej, betonowej ściany w domu, jest naprawdę wiele. Wszystkie z nich prezentują się doskonale, a jedyna ich różnica polega na parametrach i zaleceniach zastosowania, z którymi przed aranżacją powinniśmy dobrze się poznać, by zaplanować idealne wnętrze nieperfekcyjne. 

Autor: Nina Romanek
4komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (4)

jak uzyskac efekt..wynajac betoniarkę i wylać beton. Proste
nnnn, 02.01.2017, 22:06
wystarczy użyć mikrobeton.
Słabosz, 04.01.2017, 14:39
W Krakowie najlepiej zamowić w http://Betonowa.pl
Pozdrawiam ;-)
Piotr Kwiatkowski, 01.11.2017, 14:05
Pytanie po co uzyskać efekt jak można dać oryginał - płyty z betonu architektonicznego slabb.pl
Krzysztof, 23.05.2018, 10:50