Deski podłogowe na ścianie: nowy trend w aranżacji wnętrz

Naturalne podłogi i elementy wyposażenia na dobre zadomowiły się w naszych domach. Co ciekawe okładziny podłogowe coraz śmielej goszczą także na... ścianach. To rozwiązanie, które ociepla i nadaje charakter zarówno wnętrzom mieszkalnym, jak i biurowym.
  • Deski podłogowe na ścianie

    Direct Floor

Drewno we wnętrzu sprawia, że pomieszczenie staje się przytulne. Wykorzystując drewno w aranżacji wnętrza można postawić na niebanalne rozwiązanie – montaż okładziny podłogowej na ścianie.

Jaki efekt uzyskamy układając deski podłogowe na ścianie

Deski podłogowe mogą być przymocowane do ściany w układzie pionowym lub poziomym. Wszystko zależy od efektu, jaki chcemy uzyskać. Deski ułożone pionowo dodadzą pomieszczeniu wizualnie kilkadziesiąt centymetrów wysokości. Natomiast poziomy montaż desek spowodują optyczne wydłużenie ściany. Wybór gatunku drewna oraz jego wybarwienia determinuje charakter wnętrza. W przypadku użycia desek podłogowych, dysponujemy szerokim wachlarzem wybarwień, wzorów i cen.

Deski na ścianie pasują do wnętrz w stylu nowoczesnym i minimalistycznym. Świetnie sprawdzają się również we wnętrzach o rustykalnym charakterze. Pasują zarówno do kuchni, jak i do pokoju dziennego. Mogą być także ciekawym urozmaiceniem ścian w sypialni i przedpokoju.

Deski podłogowe są od kilku lat z powodzeniem wykorzystane na przykład jako wezgłowie łóżka. To doskonały sposób, aby zintegrować podłogę z innymi elementami wystroju wnętrza. Deski są zwykle nieco szersze od łóżka. Mocując je na ścianie wydzielimy więc część sypialną, od części dziennej pokoju, w której może się znaleźć garderoba czy toaletka.

Deski na ścianie podzielą wnętrze na różne obszary 

Przykładowo montując okładzinę podłogową na jednej ze ścian zaaranżujemy jadalnię w salonie na otwartym planie. Deski działają jak ciepła boazeria, dzięki czemu jadalnia będzie wyglądać na większą, pozostając przy tym nadal częścią salonu. W zależności od koloru desek nadają się one na ściany do dużych przestrzeni oraz małych wnętrz. 

Montaż desek podłogowych na ścianie

– Montaż okładzin podłogowych na ścianach czy też nawet na sufitach to pomysł ciekawy i coraz częściej wykorzystywany. Jest niestety kilka ograniczeń ich zastosowania. Należą do nich: kwestia nośności ściany, sposobu instalacji oraz rodzaj wykończenia. Musimy pamiętać, że mamy do czynienia z materiałami, które z założenia są przeznaczone do instalacji w poziomie. W przypadku desek drewnianych problemem może być ich ciężar oraz ewentualne szlifowanie całości. Dobrym rozwiązaniem jest montaż gotowych elementów z deski wielowarstwowej. Niestety, nie wygląda to tak dobrze jak jedna tafla równomiernie szlifowana. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż gotowych modułów wcześniej zamocowanych na płytach drewnopochodnych i wykończonych na podłodze. Takie elementy muszą być trwale i skutecznie zamontowane. Taka tafla jest bardzo ciężka i w przypadku słabego montażu byłaby bardzo niebezpieczna dla użytkowników. W przypadku elementów desek np. fabrycznie postarzanych, możliwe jest zakotwienie płyty OSB do ściany, a następnie klejenie do jej powierzchni poszczególnych części. Tego typu deski nie wymagają już dalszego zabezpieczania powierzchni. Oczywiście można używać tych samych lakierów, które stosujemy do podłóg, ale nie musimy obawiać się o ścieranie warstwy użytkowej. Lakier pełni tutaj wyłącznie funkcję estetyczną – radzi Dariusz Turski, ekspert z firmy UZIN. 

Autor: redakcja.regiodom
0komentarzy