Dekoracje ścienne wykorzystywane w aranżacji mieszkania (ZDJĘCIA)

Fototapeta, plakat, obrazek albo obraz, naklejka ścienna, zegar, a może zawieszka – nie tylko takie ozdoby upiększą ściany w twoim domu lub mieszkaniu.
 • Dekoracje ścian

  Dekoracje ścian potrafią zrobić wrażenie na samym wejściu.

  Bouf
 • Dekoracja ścienna w pokoju dziecka

  Kolorowe kwadraciki, z których składa się wzór, stworzone są z certyfikowanej, dwustronnej, odpornej na wilgoć i wodę folii. Świetnie trzymają się każdej powierzchni, możemy więc ozdobić superbohaterem ścianę, okno, meble czy biurko dziecka.

  www.puzzlove.pl
 • Ścienne panele architektoniczne

  Wzory geometryczne to jeden z najmodniejszych kierunków w aranżacji wnętrz ostatnich lat. Dlaczego nie pokusić się o modą ścianę?

  Pulano
 • Fototapeta

  Modna na przełomie lat 80-tych i 90-tych fototapeta powróciła do łask i wygląda na to, że na razie trend utrzyma się.

  Gamar
 • Ozdoby ścienne

  Ozdoby ścienne powodują, że białe ściany nie wyglądają monotonnie.

  Fotolia
 • Naklejka na ścianę

  Naklejka na ścianę to szybki sposób na efektowną aranżację ściany.

  Salamandra
 • Zawieszka na ścianę

  Zawieszki na ścianę wyglądające na pamiątkowe, sprzed dziesiątek lat, cieszą się sporą popularnością.

  Issa
 • Zawieszki ścienne

  Motywy etniczne i orientalne w zawieszkach ściennych to również często spotykane rozwiązania.

  Nuta
 • Naklejki

  Naklejki ścienne wyglądają niekiedy, jakby były w częściach.

  Ferm
 • Zegar ścienny

  Zegar wiszący czasem sam w sobie stanowi ozdobę ściany.

  Progetti
 • Zegar ścianny

  Zegar ścienny to dwa w jednym: bo wskazuje godzinę i stanowi ozdobę ściany.

  Nextime

Ściany nie muszą być monotonne. Nic ich tak nie ożywia, jak kolor. Jeżeli ściany są jednokolorowe, i tak można je jeszcze bardziej urozmaicić. Podpowiadamy, co teraz na ścianach jest modne.

Fototapeta

Modna na przełomie lat 80-tych i 90-tych fototapeta powróciła do łask 2-3 lata temu i wygląda na to, że na razie ten trend utrzyma się. Fototapety z widokami z mostów, wodospadów i wielkich miast, tzw. city lub wielkomiejskie, przestają być jednak modne. Większą popularnością cieszą się naturalne krajobrazy w skali makro, choćby wielka, jak cała fototapeta, kropla wody albo mrówka, kwiat lub liść.

Modne są również fototapety w tym samym kolorze, co ściana, ale z wyraźnym, przecinającym powierzchnię akcentem. Przykładowo: na białej ścianie znajduje się fototapeta na białym tle, a na nim jest pączek róży lub łodyga. Kto preferuje inne widoki, niż naturalne, może zafundować sobie fototapetę z kosmosem (do sypialni), powiększonymi ziarnami kawy (do kuchni albo jadalni), uliczkami (do pokoju dziennego) czy abstrakcyjną (esy-floresy, nierówne kreski, grafiki, ale bez konturów), która ozdobi praktycznie każde pomieszczenie.

Plakat na ścianie

Niektóre fototapety zajmują nawet całą ścianę. Kto woli przeznaczyć mniej miejsca na dekorację, niech wybierze plakat. Plakat wyjęty ze środka kolorowego czasopisma dla młodzieży, przedstawiający ulubiony zespół czy wokalistę to jednak złe rozwiązanie. Tutaj tak samo, jak w przypadku fototapety, modne są naturalne obrazy w skali makro. Popularne są również plakaty etniczne, egzotyczne, orientalne. W pokoju dziecięcym sprawdzi się za to plakat z bohaterem z filmu, w kuchni – ze szklanym talerzem, od którego odbijają się promienie słońca, w salonie – w stylu retro (np. portret aktora/aktorki grających w filmach w latach przedwojennych) czy reprodukcje obrazów, w przedpokoju – przedstawiające kamienie, gliniane wazoniki czy abstrakcje.

Zobacz równieżJak ozdobić ściany w mieszkaniu 

Naklejka ścienna

Naklejki z folii samoprzylepnej z daleka mogą przypominać plakaty. Są i modele niestandardowe, często w częściach, np. wyglądające niczym spadające liście, gwiazdy, dmuchawce, łamane kreski, dekory, grafiki przedstawiające dziką naturę albo zwierzęta w biegu. Oczy kobiety, kropla deszczu w powiększeniu, wspinające się po ścianie koty czy stado ptaków także robią wrażenie. Takie naklejki można stosować bezpośrednio na ściany, ale także na fronty szafek lub innych mebli.

 


Dekoracja ścienna
Naklejki na ścianie mogą dawać efekt 3D.Fot. Peggy_Marco (Pixabay.com)

 

Obraz i obrazek

Kto woli tradycyjne formy, może wybrać obraz lub obrazek. Modne są pastelowe pejzaże i grafiki biało-czarne. W tym przypadku nie tylko to, co w ramie się znajduje, ale i sama rama - jeśli w ogóle taka jest - może stanowić ozdobę ściany. Podstawowa zasada to nie przedobrzyć. To znaczy: jeżeli obraz czy obrazek są bogato ilustrowane, wielokolorowe, dynamiczne, wówczas rama lub ramka powinna być skromna.

Przeczytaj też: Modne ściany na 2015 rok 

Złocone ramki, do tego rzeźbione – odpadają. Lepiej wybrać te w stylu vintage, jakby poprzecierane. Może taka ramka wyglądać, jak pozbijana ze zwykłej deseczki. Popularne są obrazy i obrazki w antyramach. Na białych czy innych jednokolorowych ścianach warto zawiesić obrazek w soczyście kolorowej tonacji. Przykład: na białej ścianie warto zawiesić blady pejzaż w czerwonej, ognistej albo granatowej ramie. Inny pomysł: na jasnoniebieskiej ścianie niech pojawi się grafika w czarnej albo ciemnozielonej oprawie. Przy tym pamiętać należy, że innych ozdób na tej ścianie nie powinno już się wieszać.

Zegar ścienny

To dwa w jednym: wskazuje godzinę i stanowi ozdobę. W nowoczesnych wnętrzach sprawdzają się stare, po dziadkach albo pradziadkach, zegary wiszące. Ożywiają nowocześnie zaaranżowane pomieszczenie, przełamując schemat. Modne zegary nie muszą być wielkich rozmiarów. Średnica zaczyna się od około 25 centymetrów. Największe zegary ścienne mają prawie metr średnicy. Czarno-białe, pozłacane, przypominające zegary kolejowe, wyglądające, jak zegarek elektroniczny modny w latach 80-tych albo te, które z daleka widać, jakby nie miały tła – nie tylko takie modele należą do cieszących się uznaniem. Sam zegar potrafi urozmaicić ścianę, ale miejsce, w którym on się pojawi także może być oryginalne. Warto pokusić się na zawieszenie zegara nie na środku ściany, tylko np. po lewej stronie, blisko parapetu, okna, niedaleko lampki nocnej. Krótko mówiąc: asymetrycznie, w miejscu, w którym do tej pory nie wyobrażaliśmy sobie, żeby zegar mógł się w nim pojawić.


Zegar ścienny
Dekoracja ścienna w salonie miłośnika podróży.Fot. Dekoria.pl

Zawieszka

Tak zwana przeszkadzajka, ale w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Zawieszki w kształcie serca, koraliki i kwiatki są standardowe. Spowodują, że ściana nie będzie monotonna, ale oryginalna – tak samo nie. Można natomiast zdecydować się na zawieszki przypominające pojedynczą cegłę (jakby właśnie spadła z sufitu), podświetlaną mozaikę, abstrakcję jakby częściowo wmurowaną w ścianę (np. gipsowe czy chromowane pół lampy, konika morskiego, motyla, sowy, nierównej wstążki, żarówki, litery, znaku zodiaku).

A to ciekawe: Wnętrze idealnie urządzone 

Oko cieszą także dekoracje stylizowane na urwane, niedokończone, z defektem, jak w stylu vintage, postarzane. Wśród nich znajdują się zawieszki z koralikami, które wyglądają, jakby się zerwały, a więc na górze jest ich więcej, na dole mniej, a sznureczek na dole jest specjalnie poszarpany. Może być też anioł, który jedno skrzydło ma popękane lub ułamane. Inna propozycja: zawieszka w kształcie książki ze zniszczoną okładką. 

Autor: Katarzyna Piojda
0komentarzy