Dekoracje ścienne są modne

Dzięki zastosowaniu ciekawych materiałów do wykańczania ścian, można zaaranżować oryginalne wnętrze.
  • Fototapety to modne obecnie dekoracje ścienne

    Dziś niektóre fototapety do złudzenia naśladują rzeczywistość.

    fot. Praktiker

Jednokolorowe wnętrza powoli odchodzą do stylistycznego lamusa. Zgodnie z najnowszymi trendami, w określonym kolorze malujemy już nie całe wnętrze, ale np. pojedyncze ściany. Delikatne desenie farb i tapet ściennych zastąpiły mocne i duże wzory oraz intensywne barwy. Kolorowe kwiaty, angielskie, pełne przepychu nadruki tworzą dziś niepowtarzalne aranżacje.

– Obecnie modne są mocne kolory na pojedynczych ścianach bądź na ich fragmentach, wielobarwne pasy, szablony, aplikacje, a nawet własnoręczne naścienne malunki, które spodobają się zwłaszcza dzieciom – twierdzi Magda Brejdygant, stylista współpracujący z firmą Praktiker. – Jeśli zdecydujemy się na jasne i stonowane odcienie, to wyłącznie jako tło dla kontrastowych akcentów dekoracji naściennych oraz dodatków i akcesoriów.

Aranżując wnętrze, oprócz modnych nowinek, warto uwzględnić własne upodobania, bo najważniejsze jest dobre samopoczucie oraz harmonijne zestawienie kolorystyki pomieszczenia z jego wyposażeniem.
Alternatywą dla tapet są naklejki naścienne oraz fototapety. Można przyklejać je na: ścianach, szybach, meblach, płytkach ceramicznych, urządzeniach sanitarnych czy sprzęcie AGD. Dzięki fototapetom w kwiatowe i roślinne motywy wiosna może gościć w domu przez cały rok. 

– Poprzez fragmentaryczne użycie tapety, łatwo wydzielić w jednym pomieszczeniu rożne strefy, np. jadalną lub wypoczynkową – radzi Magda Brejdygant. – W sypialni można wykleić pałacowe wezgłowie łóżka, a w przedpokoju np. "plecy" wieszaka. Na odpowiednio ograniczonej przestrzeni nawet najwymyślniejsza tapeta ścienna nie zdominuje i nie przytłoczy wnętrza. Teraz tapety przestały być już tylko tłem. Odważnie i zdecydowanie wychodzą na pierwszy plan, przyjmując niemal funkcję obrazów. Dlatego śmielej sięgajmy po wyszukane wzory i kolory – zachęca projektantka.

Prawdziwy renesans przeżywają również fototapety, kojarzone do tej pory z przerysowanymi latami 80-tymi. Dziś służą głównie zabawie z przestrzenią. Naklejane we wnękach mylą oko, powiększają wnętrze i łamią schematyczne podziały pomieszczeń. Najmodniejsze fototapety to panoramy miejskie, czarno-białe pejzaże i np. studium natury z serii "National Geografic".

Ważnymi elementami kształtującymi przestrzeń wnętrza są lustra i obrazy. Tu bardzo istotne jest dobranie odpowiedniej ramy. Należy pamiętać, aby oprawa pasowała stylistycznie do wystroju wnętrza.
Lustra prócz funkcji ozdobnych pełnią też rolę użytkową. Wieszając je, można powiększyć optycznie zbyt małe pomieszczenie, a umieszczone we wnękach (jako "plecy" np. półek, czy regałów) stwarzają iluzję kolejnego pomieszczenia.

Warto sięgnąć po tę formę aranżacji, bo szklane tafle z powodzeniem doświetlą wnętrze i przyniosą zaskakujący efekt wielowymiarowości przestrzeni.

Autor: mk
Współpraca: nto.pl, oprac. jotel
1komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (1)

chyba większości fototapety kojarzą się z jakimiś palmami czy coś, ale np. w sklepie www.tapetuj.pl jest naprawdę ogromny wybór. I nawet te palny wyglądają jakoś lepiej :D
Anonim, 07.10.2013, 10:53