Czym ozdobić ściany mieszkania

Nierzadko do pełnej satysfakcji z aranżacji wnętrza brakuje kropki nad „i" w postaci ciekawej dekoracji ściany nad łóżkiem, kanapą albo kuchennym stołem.
 • Grafiki na ścianie

  Oryginalny pomysł na eksponowanie grafik lub zdjęć na ścianie. Jego zaletą jest to, że bez problemu można zmieniać pokazywane obrazki.

  StockSnap (Pixabay.com)
 • Zdjęcie wydrukowane na płótnie

  Ulubione zdjęcie z domowego albumu to pomysł na indywidualną dekorację ściany.

  Magdalena Kmita-Kulesza
 • Dekoracja ściany w pokoju dziecka

  ErikaWittlieb (Pixabay.com)
 • Stojąca dekoracja

  Jeśli nie chcemy dziurawić ściany, a zależy nam na ozdobieniu jej grafiką, możemy ustawić na meblach duże ramy z ulubionym motywem.

  StockSnap (Pixabay.com)
 • Grafiki jako dekoracja ścian w mieszkaniu

  Pexels (Pixabay.com)

Ponieważ wielu z nas wynajmuje mieszkania, często nie jest możliwa pełna samodzielność w dekorowaniu wnętrz. Proponowane poniżej sposoby na ozdobę ściany na szczęście są mobilne, dzięki czemu można je łatwo zdejmować w przypadku zmiany stylu albo wyprowadzki, bez uszczerbku na wyglądzie ścian.

Radzimy: Jak powiesić dekoracje ścienne bez użycia gwoździ 

Grafiki w różnych odsłonach

Obrazy, zdjęcia, plakaty i mapy to najprostsze rozwiązanie na zapełnienie pustej, nieatrakcyjnej ściany. Dobrze dobrana grafika nie tylko podkreśli charakter twojego domu, ale także może optycznie wydłużyć albo skrócić pokój, gdy jego rozkład tego wymaga. Jeśli nie lubisz obrazów, możesz oprawić swój ulubiony cytat albo hasło, którego używasz ze znajomymi. Świetnie wyglądają ozdoby nawiązujące do twojej pracy lub hobby, np. obramowane wiekowe okładki magazynów modowych albo kartki twoich pierwszych prób literackich. Rozejrzyj się wokół siebie, a na pewno znajdziesz swoją własną, niepowtarzalną dekorację.

Wspólna kompozycja

Jeśli twoje wnętrze nie jest przeładowane bibelotami, polecam zastosowanie kompozycji ściennej, która niczym dzieła w galerii sztuki ozdobią pustą powierzchnię w domu. W nowoczesnych aranżacjach mogą to być zwykłe, jednokolorowe ramki o różnych rozmiarach i formach. Powinny znaleźć się w nich proste grafiki i napisy o wspólnych cechach, np. modne dwukolorowe czarno-białe wzory albo marokańskie motywy.

Jeśli brakuje ci pomysłu na odpowiednią grafikę, możesz udać się do sklepu papierniczego i kupić ozdobne arkusze, które spełnią rolę obrazów. W ramkach świetnie prezentują się również tapety oraz kawałki tkanin.

Optyczne złudzenie

Jeśli twój pokój jest nieduży albo ciemny, najlepszym ze sposobów będzie zastosowanie w nim lustra. Powieś go pod kątem na łańcuchach tak, by skupiać odbicie na świetle i jasnych przedmiotach. Jeśli chcesz pójść o krok dalej, możesz wybrać kilka luster, wieszając je jedno obok drugiego, tworząc razem, jak powyżej, oryginalną kompozycję. W tym przypadku uważaj jednak na różnorodność ich wyglądu, aby nie wprowadzić do wnętrza niepotrzebnego chaosu.

Makatka

Słynna ozdoba ścienna ponownie wraca do mody. Mile widziane do ozdoby wnętrz są pięknie zdobione, szlachetne materiały oraz własnoręcznie wyplatane dekoracje, jak chociażby za pomocą słynnej makramy, czyli sztuki wiązania sznurków bez użycia żadnych dodatkowych przyborów.

Tapeta inaczej

Jeśli nie chcesz lub nie możesz wytapetować jednej ze ścian, nic straconego! Możesz oprawić wybraną okładzinę ścienną uzyskując ten sam efekt, lecz dodatkowo zastosowany w niecodzienny i bardzo designerski sposób. Tapeta w ramie to wspaniała metoda na modne wnętrze. 

Dowiedz się: Czy warto remontować mieszkania w okresie jesienno-zimowym

Autor: Nina Romanek
1komentarzy