Biały kolor i jego odcienie w aranżacji wnętrz

Biel powraca na salony. Modna jest choćby ta połączona z nutką innych kolorów. Wówczas tworzy kremowe odcienie na ścianach pomieszczeń.
  • Odcienie bieli w aranżacji wnętrza

    Polacy coraz częściej wybierają subtelne odcienie bieli.

    Dulux

Biel symbolizuje czystość i niewinność. Mieszkanie pomalowane odcieniami bieli to sposób na pozbycie się stresu, bo pozwala się odprężyć.

– Wybór kolorów jest związany z naszym poczuciem bezpieczeństwa i cyklem koniunkturalnym – mówi Danuta Baprawska, ekspert ds. koloru AkzoNobel. Z badań wynika, że gdy gospodarka jest w koniunkturze, wybieramy kolory intensywne, zdecydowane, zestawiamy je kontrastowo. Gdy odczuwamy niepokój związany z sytuacją gospodarczą, wolimy otaczać się kolorami neutralnymi: odcieniami bieli, szarości, brązów lub głębokimi, ale wyciszającymi. Właśnie dlatego Polacy coraz częściej wybierają subtelne odcienie bieli.Decydując się na przewagę bieli w pomieszczeniu, warto zastosować dodatki w intensywnych kolorach.Fot. Dulux

Warto wiedzieć: Jak przygotować ściany do malowania 

– Odcienie bieli różnią się w zależności od dodatku innych barw. Ich zaletą jest to, że bardziej niż inne kolory są wrażliwe na zmiany otoczenia i odbijanie światła, dzięki czemu optycznie powiększają przestrzeń – mówi Magda Jeziorowska, architekt wnętrz z pracowni De Novo, ekspert marki Dulux. Stanowią  wypełnienie mniejszych pomieszczeń oraz tło dla kontrastów. Chłodne odcienie bieli dobrze wyglądają w pomieszczeniach, w których światło jest ciepłe, zwykle od zachodu lub południa, a ciepłe tam, gdzie światło jest zimne, czyli od wschodu lub północy.

Zobacz aranżacje: GALERIA ZDJĘĆ - różne odcienie bieli na ścianach 

Autor: Katarzyna Piojda
Współpraca: Dulux
0komentarzy