Beton architektoniczny: jako element aranżacji wnętrz

Betonu można użyć do... dekoracji. Dziwne? Owszem, ale beton architektoniczny idealnie nadaje się do wykończenia, a nawet wyposażenia mieszkań w stylu industrialnym i, co więcej, zyskuje ostatnio sporą popularność.
 • Beton architektoniczny

  Estetyka surowego betonu została stopniowo odkryta przez architektów i projektantów wnętrz. Tworzywo to zostało docenione między innymi za swoje walory dekoracyjne, zarówno w architekturze bryłowej, jak i w aranżacji wnętrz. Pod nazwą „beton architektoniczny” kryje się bardzo wiele różnych jego odmian, a możliwości jego zastosowania są niemalże nieograniczone.

  Klinika Betonu
 • Aranżacja wnętrza z wykorzystaniem betonowych płytek na ścianie

  Betonowe płytki 3D o wzorze Diament jako dekoracja ściany.

  Klinika Betonu
 • Betonowa umywalka w aranżacji nowoczesnej łazienki

  Umywalka jest obowiązkowym elementem wyposażenia łazienki, ale nie musi być nudna. Umywalka może być wykonana z nietypowego materiału - betonu. Na zamówienie beton architektoniczny może mieć dowolny kolor.

  Morgan & Moller
 • Efekt betonu na ścianie

  Ściany w loftach i nie tylko można wykończyć tynkiem dekoracyjnym, który imituje surowy beton. Powierzchnię szarego tynku dekoracyjnego można barwić lakierami.

  Strefa Zamieszkania
 • Dekoracyjne płyty z betonu

  Pierwotne zastosowanie betonu w aranżacji wnętrz związane jest z powierzchnią podłogi i ściany. Na tak dużych płaszczyznach, można w pełni dostrzec piękno tego materiału. Dekoracyjne płyty betonowe na podłodze, czy ścianie to jeden z największych współcześnie trendów wnętrzarskich i marzenie wielu osób o domowym dizajnie. Płyty dobrze komponują się z drewnianymi podłogami i meblami. Aranżacja tylko jednej ściany płytami pozwoli na uzyskanie niezwykle spektakularnego efektu.

  Morgan & Möller
 • Meble z betonu architektonicznego

  Morgan & Möller
 • Meble z betonu architektonicznego

  Ogromny potencjał projektowy betonu architektonicznego pozwala na realizacje i wielu niebanalnych i nowatorskich pomysłów. Jednym z nich są widoczne na zdjęciu meble do samodzielnego montażu. To kwintesencja nowoczesnego designu. Meble te wprowadzają do wnętrza nowoczesny minimalizm i industrialny styl.

  Morgan & Möller
 • Beton architektoniczny w kuchni

  Donice z betonu architektonicznego są ciekawą alternatywą dla ciągle popularnych plastikowych donic czy wymyślnej, wzorzystej ceramiki.

  Morgan & Möller
 • Efekt urbanistyczny

  Dekorian

Beton architektoniczny (zwany też strukturalnym, industrialnym, fasadowym) jest jednym z rodzajów betonu, który jest wykorzystywany jako materiał wykończeniowy ścian, ale też do konstruowania np. ozdobnych płyt elewacyjnych. Płyty odpowiednio ułożone na fasadzie mogą tworzyć dekoracyjne wzory.

Beton architektoniczny zyskuje coraz większą popularność dlatego, że jest materiałem niezwykle charakterystycznym i pozwalającym na nadanie indywidualnego wyglądu wnętrzu. Ponadto jest to materiał bardzo prosty w użyciu i elegancki.

Beton industrialny – idealny do loftów

Lofty to mieszkania o wysokim standardzie, przeważnie o dużej powierzchni, urządzone w dawnych pomieszczeniach poprzemysłowych, np. fabrykach lub magazynach. Kojarzą nam się z surową elegancją i specyficznym chłodnym klimatem.
Materiały, które można najczęściej spotkać we wnętrzach industrialnych to przede wszystkim właśnie beton w połączeniu z kamieniem, metalem i szkłem. Lofty charakteryzują się również chłodnymi barwami. Królują tu szarość i biel.

Warto przeczytać: Styl industrialny we wnętrzu: nie tylko w loftach 

Typowe dla loftów są gołe ściany z odsłoniętą cegłą lub betonem. Nie chcąc skuwać tynków aż do cegły, można uzyskać industrialny wygląd ścian dzięki nowoczesnym technikom dekoracyjnym. Beton industrialny to właśnie materiał stworzony do takich wyzwań. Bo choć twardy i niemalże niezniszczalny, pełni on przede wszystkim funkcję dekoracyjną. Używając tego betonu na ściany, ich malowanie ani dodatkowe ozdabianie nie będzie już potrzebne. I na tym właśnie polega jego urok. Ma być surowo, delikatnie, minimalnie i prosto.

Ale uwaga! Beton industrialny jest idealny do wykończenia dużych przestrzeni. Betonowe ściany nie sprawdzą się w ciaśniutkiej kawalerce w bloku z płyty. Bo beton kocha przestrzeń – tylko na dużych powierzchniach, bez zbędnych mebli i dodatków, w towarzystwie dużych okien, kabli i rur – wygląda najlepiej i najefektowniej.

Beton w kolorze indygo

Beton architektoniczny może mieć powierzchnię gładką albo porowatą. Na powierzchni betonowych płyt mogą być imitacje odciśniętych kotew montażowych, efekt rdzy, drewna albo zatopionych w nim szklanych elementów. Taką widoczną warstwę strukturalną nadaje się przez zastosowanie matryc albo zabiegów technologicznych.

Betonowe płyty mogą mieć różne kolory – od typowych i najpopularniejszych odcieni szarości po kolory intensywnie czerwone, zielone czy niebieskie.
Jego ciekawe formy – na rynku dostępne są płyty z motywami w 3D mogą tworzyć różnorakie wzory – wspaniale wpiszą się w taki „chłodny" klimat.

Gotowe płyty betonowe 

Do wykończenia ścian w mieszkaniach można użyć gotowych modułowych płyt betonowych, które mocuje się do ścian. Mogą mieć różne wymiary – najczęściej to 120 x 160 cm. Ich koszt zależy od wielkości i rodzaju – ok. 200 zł za płytę. Montaż takich płyt będzie wyzwaniem dla laika, ale fachowcowi nie sprawi problemu.

 


Panele z betonu architektonicznego
Zastosowanie dużych betonowych płyt na ścianach pokoju czy łazienki nie musi oznaczać jednobarwnej, szarej powierzchni. Panele z betonu architektonicznego można pomalować na dowolny kolor.fot. Morgan&Möller

 

Autor: Ilona Burkowska
2komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (2)

Polecam beton tynk architektoniczny firmy dekostyl łatwy w aplikacji tworzy niezły efekt i co najważniejsze cena i jakość więcej na http://dekostyl.com.pl/Beton-architektoniczny-zestaw-10m2
Antoni, 02.02.2017, 21:10
Fajne porady dotyczące betonu są na http://www.royalproperties.pl/beton-architektoniczny-co-musisz-o-nim-wie...
Ulka, 19.08.2017, 17:33