Wykorzystaj mrozy do walki z roztoczami

Pogoda, jaką mamy obecnie, czyli arktyczne, mroźne powietrze to sprzymierzeniec w walce z roztoczami kurzu domowego.
  • Roztocze kurzu domowego

    Roztocze to mikroskopijne pajęczaki. W ich odchodach znajdują się białka, które są przyczyna uczuleń. Roztocze są w każdym domu. Szczególnie dużo jest ich tam, gdzie jest ciepło i wilgotno oraz gdzie jest dużo kurzu, a pomieszczenie rzadko się wietrzy. Warto wiedzieć, że roztocze giną zarówno w niskiej, jak i wysokiej temperaturze.

    WikiImages (Pixabay.com)
  • Roztocze

    Tak wygląda roztocze w powiększeniu. Widok nie zależy do przyjemnych.

    Shutterstock

Roztocze kurzu domowego są silnymi alergenami, a walka z nimi przypomina syzyfową pracę. Te niewidoczne gołym okiem, mikroskopijne (o długości 0,1−0,5 mm) pajęczaki żywią się głównie naszym złuszczonym naskórkiem.

Roztocze kurzu to silny alergen. Do najczęstszych objawów alergii należą: katar alergiczny, drapanie w gardle, suchy napadowy kaszel, astmatyczne duszności oraz zmiany skórne. 

Zobacz: Domowy sprzęt AGD ułatwia życie alergikom

Odchody oraz pancerzyki roztoczy łączą się z kurzem i unoszą wraz z nim w powietrzu. Mając w domu alergika warto wykorzystać mroźne, słoneczne dni, by pozbyć się roztoczy z dywanu, narzuty, koca czy pościeli lub pluszowych zabawek. Aby zniszczyć żywe osobniki roztoczy wystarczy wynieść pościel na balkon. W ten sam sposób można zrobić z dywanami, kocami i pluszakami z pokoju dziecka. Mróz i słoneczne promienie ultrafioletowe zabijają roztocza. 

Warunki idealne do życia i namnażania się roztoczy

Aby odchody i pancerzyki roztoczy nie szkodziły domownikom, pamiętajmy o regularnym wietrzeniu pomieszczeń – zarówno zimą jak i latem. Wysoka temperatura oraz duża wilgotność powietrza to idealne środowisko dla rozwoju roztoczy. Dlatego nie przegrzewajmy mieszkań i utrzymujmy wilgotność na poziomie maksymalnie 55%. 

Przeczytaj równieżJak roztocze wpływają na nasze organizmy 

Jak pozbyć się roztoczy z pluszaków, gdy mrozy ustaną?

Gdy na zewnątrz nie będzie już ujemnych temperatur, do walki z roztoczami możemy użyć chłodziarko-zamrażarki. Wkładamy wówczas pluszowe zabawki do zamrażalnika na 24 godziny. Po upływie tego czasu pierzemy zabawki. Tym sposobem wypłukujemy martwe pajęczaki i ich odchody.
Ponadto na rynku dostępne są również specjalne proszki, płyny do prania i spreje do unieszkodliwiania roztoczy. 

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: Candy Hoover Polska
9komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (9)

zdjęcie uświadamia jakie to świństwo. Dzisiaj po pracy pierwsze co zrobię to wietrze mieszkanie mimo trzaskającego mrozu, a kołderka na balkon :)
Basia, 03.02.2012, 14:06
Dobrze że ktoś mi uświadomił co to jest roztocze. Dzięki lecę z pościelą na balkon. FUJ
miki, 04.02.2012, 08:41
ja od zawsze mam 18 stopni w domu uwielbiam siedziec w takim chłodzie mieszkanie wietrze codziennie rano i wieczorem niezaleznie czy jest mroz czy nie. ponadto caly dzien mam porobione wentylacje w oknach po prostu nie moge siedziec bez swiezego powietrza poza tym pelno kurzu wystarczy ze sie ruszysz a juz z ciebie sie sypie. zawsze mam swiezo i chlodno w mieszkaniu nie trawie ludzi ktorzy maja po 24 stopnie w chacie,.....
kalinowska, 04.02.2012, 09:26
POwiedz że Cię nie stać na opał a nie wykręcaj kotu ogona. W tym kraju to normalka że nie masz kasy.Będzie jeszcze gorzej. Będziesz mieć w chałupie 8 stopni gdy skończą się sztachety w płocie na opał...
Zmarzlak, 05.02.2012, 12:39
Wlasnie, ludzie kiedys tez suszyli/mrozili posciel i rozne bety, materace i ogromne szuby, bo wiedzieli, ze wlasnie mrozy i mocne slonce to zabija to robactwo; a jak wspaniale pachnie posciel i rozne pranie po zmrozeniu i wniesieniu do domu, niektorzy myla sie mowiac ze na mrozie nie wyschnie a tylko zmarznie. wlasnie to zmarzniecie powoduje schniecie, wystarczy aby np. zmarznietey sztywny od mrozu recznik doszedl do siebie w pokojowej tem. i gotowe, a jaka czystosc, warto sie pokusic niz ladowac wszystko do elektr. suszarek, polecam, ja wywalam wszystko na taras na parapet itp. aby przewietrzyc i zabic te zarazki, a latem na upalne slonce...i to jest to!
Marzanna, 05.02.2012, 20:13
mich, 06.02.2012, 09:53
Coście się czepili roztoczaka hitlerowcy! Taki też chce żyć! Ukatrupicie starego roztoczaka, to stara roztoczakowa wraz z gromadką niewinnych słodkich roztoczątek zostaną bez męża i ojca!
empatyczny, 06.02.2012, 10:33
Sama jestem uczulona na roztocza więc wiem jakie jest to nieprzyjemna przypadłość. Osobiście nie pozbyłam się tapicerowanych rzeczy, dywanów z domu, w zupełności wystarczy jak raz do roku oddam dywan do czyszczenia chemicznego do pralni http://pralnianiagara.pl/ a kanapę mam ze zdejmowaną tapicerką, którą również w każdej chwili mogę oddać do wyczyszczenia. Koszt takiej usługi wcale nie jest wielki, a ja mam większy komfort i lepsze samopoczucie.
losinska, 21.06.2016, 09:26
Najprostszym rozwiązaniem byłoby zainwestowanie w drogi środek, ale zawsze uważam, że warto wpierw dokładnie przeszukać internet,a nuż się uda zaoszczędzić i jeszcze znaleźć coś naturalnego. I w ten sposób, kiedy podejrzewałem problem z roztoczami w domu, natrafiłem na bardzo ciekawy artykuł - podsyłam link: http://ddd-kowal.pl/blog/dezynsekcja/jak-pozbyc-sie-roztoczy/ Może i Wam przydadzą się informacje tam zawarte. Zawsze warto spróbować.
Greg38, 03.04.2017, 21:48