Wykładziny dywanowe w mieszkaniu. Czy są zdrowe dla alergików? (ZDJĘCIA)

Wykładzina dywanowa ułożona na podłodze wycisza pomieszczenie i sprawia, że staje się ono przytulnie. Zobacz, w jakich pomieszczeniach mieszkalnych można stosować wykładziny i czy są one bezpieczne dla alergików.
 • Wykładzina Montello w sypialni

  Większość z nas lubi, gdy nawet najbardziej designersko urządzone wnętrze daje nam poczucie ciepła i przytulności. Jednym ze sposobów na osiągniecie tego jest zastosowanie na podłodze miękkiej wykładziny dywanowej. Sprawi ona, że z przyjemnością będziemy poruszać się boso po naszym mieszkaniu.

  KOMFORT
 • Wykładzina Satino Dolce w sypialni

  W pierwszej kolejności wykładziny dywanowe wkroczyły do naszych sypialni i pokoi dziecięcych, ponieważ gwarantują ciepło, wyciszenie wnętrza oraz komfort chodzenia boso czy bawienia się na podłodze.

  KOMFORT
 • Wykładzina dywanowa Dynastia w kolorze niebieskim

  KOMFORT
 • Aranżacja salonu z wykładziną dywanową na podłodze

  KOMFORT
 • Wykładzina podłogowa w salonie

  KOMFORT
 • Wykładzina Butterfly Plus w pokoju dziecka

  KOMFORT
 • Wykładzina Happy Owl w pokoju dziecięcym

  KOMFORT
 • Wykładzina podłogowa w sypialni

  W pierwszej kolejności wykładziny dywanowe wkroczyły do naszych sypialni i pokoi dziecięcych, ponieważ gwarantują ciepło, wyciszenie wnętrza oraz komfort chodzenia boso czy bawienia się na podłodze.

  KOMFORT
 • Wykładzina podłogowa w salonie

  KOMFORT
 • Wykładzina Chianti

  KOMFORT
 • Wykładzina dywanowa w domowej bibliotece

  KOMFORT
 • Wykładzina Wiltax w aranżacji klasycznej sypialni

  KOMFORT

Wykładzina dywanowa ułożona w sypialni uprzyjemnia poranne wstawanie oraz tworzy wyjątkową atmosferę relaksu poprzez wyciszenie wnętrza. W pokojach dziecięcych zapewnia wygodę i bezpieczeństwo – już od pierwszych kroków naszego malucha. Wykładzina w pokoju dziecka może być stałą towarzyszką albo rozwiązaniem przejściowym. Łatwy montaż sprawia, że to świetny sposób na szybką odmianę wnętrza. W pokoju dziecięcym możemy ułożyć ją na oryginalnym parkiecie, dla którego będzie ochroną przed skutkami dziecięcych aktywności.

 Warto zobaczyćEfekt 3D na podłodze, czyli posadzki z żywicy epoksydowej 

Wykładzina sprawdza się również w innych pomieszczeniach domu. Bez problemu można zastosować ją w salonie, bibliotece, korytarzu i na schodach. Rozszerzenie zastosowania wykładzin jest możliwe dzięki temu, że ich parametry użytkowe są coraz lepsze. Nowoczesne wykładziny są nie tylko puszyste i aksamitnie miękkie w dotyku, ale również odporne na udeptywanie, zabrudzenia czy blaknięcie kolorów.

Jakie wykładziny dywanowe są modne?

Najmodniejsze są wykładziny utrzymane w odcieniach szarości – od grafitowych, przez gołębie, stalowe, aż po szarości rozbielone, a nawet czystą biel. Taka neutralna kolorystyka uspokaja wnętrze. Ponadto idealnie łączy się z modnymi od kilku lat meblami i dodatkami w stylu skandynawskim czy romantycznym. Nasuwa się jednak pytanie, czy wykładzina podłogowa w jasnym kolorze to dobry wybór?

 Przeczytaj równieżStyl skandynawski w aranżacji wnętrz 

– Nie bójmy się jasnych wykładzin – czyści się je niezwykle łatwo. Jeżeli chcemy mieć pewność bezproblemowego sprzątania, wybierzmy wykładzinę fabrycznie zabezpieczoną przed zabrudzeniami specjalnym impregnatem – radzi ambasadorka marki Komfort, Dorota Szelągowska.

Popularne są również wykładziny dywanowe w kolorze przytulnego beżu oraz w winnych czerwieniach, brązach i granatach. Coraz częściej wybierane są także wykładziny w pastelowych barwach.
Tymczasem osobom lubiącym eksperymentować we wnętrzach polecamy wykładziny wzorzyste, na przykład w modną kratkę, paski czy motywy kwiatowe. To doskonały sposób, by wnętrzom dodać lekki "pazur". Natomiast do pokoi dziecięcych warto wybierać wykładziny w radosnych, żywych kolorach oraz we wzory dedykowane dzieciom. 

Czy wykładziny to dobre rozwiązanie dla alergików?

– Zdecydowanie tak. Ściągają kurz z pomieszczenia i kumulują go w sobie do czasu odkurzania. Dzięki temu kurz nie przemiesza się swobodnie i stale nie miesza się z powietrzem w pomieszczeniu. Wykładzinę należy regularnie odkurzać, dopasowując częstotliwość do poziomu użytkowania wykładziny oraz bieżących potrzeb domowników. Wykładziny dywanowe najlepiej czyścić metodą szamponowania, czyli wczesywania piany w runo wykładziny. Do tego celu najlepiej używać środków dostosowanych do prania wykładzin, takich jak na przykład koncentrat Dr. Schutz. Doraźne czyszczenie można wykonać za pomocą piany aktywnej – odpowiada Bartos  Ludwicki, manager kategorii wykładziny w sieci KOMFORT. Dodaje: – Dla alergików najlepsze będą wykładziny z krótszym, gęstszym runem, najlepiej typu Saxon (przycięte, równe runo) lub boucle (pętelki). Odradzam wykładziny wełniane, które mogą uczulać ze względu na właściwości samego materiału. 

 Polecamy poradnik: Jak usuwać w mieszkaniu sierść, gdy mieszka z nami pies lub kot

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: KOMFORT
0komentarzy