Wybieramy wykładzinę do domu. Na co zwrócić uwagę

Przy wyborze wykładziny do domu nie trzeba dysponować specjalistyczną wiedzą. Wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które pozwolą znaleźć idealny dla nas produkt. Przeczytaj praktyczny przewodnik zakupowy na temat wykładzin do domu.
 • Wykładzina we wnętrzu mieszkalnym

  Wykładzina podłogowa jest alternatywą dla posadzki bądź dywanu. Wykładziny różnią się między sobą rodzajem włókien (sztuczne, naturalne, mieszane) oraz rodzajem splotu.

  Dekorian
 • Wykładzina podłogowa w salonie

  Bogata kolorystyka wykładzin daje nam olbrzymie możliwości dekoracyjne.

  Dekorian
 • Wykładzina na podłodze w sypialni

  Wykładzina dywanowa składa się najczęściej z podkładu (tekstylnego lub filcowego) oraz nośnika i runa (właściwej warstwy użytkowej).

  Dekorian

Wykładziny dywanowe mają swoje zalety – są miękkie, ciepłe w dotyku, dobrze tłumią dźwięki i dodają wnętrzom przytulnego charakteru. Dostępne są w wielu kolorach i wzorach. Wadą jest to, że nie nadają się do pomieszczeń wilgotnych. 

Zerknij na wierzch wykładziny

Sposobem na trwałość i długie życie wykładziny jest profesjonalna impregnacja. Zapewnia ona materiałowi odporność na zabrudzenia i intensywne użytkowanie.

Dowiedz się: Jak przygotować podłoże pod wykładzinę podłogową 

– Przy najlepszych jakościowo wykładzinach, impregnat nakładany jest w procesie produkcji i tworzy na jej włóknach przezroczysty filtr ochronny, który sprawia, że będzie ona łatwa w czyszczeniu i zachowa idealny wygląd przez cały czas użytkowania – tłumaczy Mariusz Staniek z Epic Carpets. Właściwa impregnacja stanowi ochronę przed wszelkiego rodzaju zabrudzeniami, plamami i ułatwia codzienną pielęgnację wykładziny. W zetknięciu z zaimpregnowanymi wykładzinami wszelkie płyny i zabrudzenia powinny pozostać na powierzchni i nie wnikać w strukturę włókien. Dzięki temu można je łatwo i szybko usunąć bez ryzyka odbarwienia powierzchni.

Spód wykładziny jest równie ważny, co jej wierzch

To, co zobaczymy pod spodem wykładziny, jest nie mniej ważne dla naszego wyboru. Bez wątpienia warto zainwestować w wykładzinę ze specjalnym podkładem, który znacząco podniesie jej walory użytkowe. – Dzięki dodatkowemu, piankowemu podkładowi wykładzina jest bardziej miękka, sprawia wrażenie gęstszej, doskonale niweluje hałas. Podkład przedłuża również jej żywotność, stanowi również dodatkowy izolator ciepła – zauważa Mariusz Staniek.

Jakość wykładziny i jej trwałość

Największą bolączką związaną z niskiej jakości wykładzinami jest szybkie powstawanie tzw. ścieżek w ciągach komunikacyjnych, czyli w miejscach o wzmożonym ruchu. Główną tego przyczyną jest fakt, że wykładziny niższej jakości zazwyczaj barwione są powierzchniowo. – Dlatego warto zwrócić uwagę, aby wykładziny były barwione w masie. Dzięki temu włókno w całej objętości ma ten sam kolor i nawet intensywne użytkowanie wykładziny nie spowoduje szybkiej utraty przez nią koloru – dodaje ekspert.

Ponadto dobra jakościowo wykładzina powinna być gęsta. Wpływa to na jej żywotność oraz daje gwarancję, że będzie ona długo wyglądała jak nowa.

Nie zapominajmy również o wpływie wykładzin na zdrowie domowników. Wykładzina powinna być środowiskiem obojętnym dla rozwoju bakterii oraz redukować ilość drobnego pyłu, unoszącego się w powietrzu. Redukcja ilości kurzu unoszącego się w powietrzu to warunek konieczny przeciwdziałania chorobom dróg oddechowych i alergii.

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: ekspert marki Epic Carpets
0komentarzy