Tekstylia na ozdobne poszewki na poduszki i narzuty

Alicante, ekoskóra, a może „obiciówka”? Jaki materiał tekstylny nadaje się na poduszki i narzuty na kanapy?
  • Poduszka na sofie jako element dekoracyjny

    Poduszka - tak, ale z jakiego materiału?

    sxc.hu

Poduszki ożywią każde wnętrze i sprawią, że będzie przytulniejsze. Nie nadają się na nie materiały sztywne i gniecące się. Poduszka powinna być wygodna i praktyczna. Dlatego przy wyborze materiału na poszewkę powinniśmy kierować się nie tylko kolorem.

Szenil

Jest tkaniną tapicerską, a co za tym idzie – mocną, trwałą i dosyć sztywną. W skład szenilu wchodzą poliester i akryl albo bawełna. Materiał ten jest odporny na plamy.

Alicante

Jest to tkanina podobna do zamszu. To syntetyczna jego odmiana – gruba, mocna tkanina obiciowa, odporna na zabrudzenia. Jeśli powstaną zaplamienia, łatwo i szybko można je usunąć, przemywając ciepłą wodą z płynem. Nie gniecie się. Jest wodoodporna: dzięki warstwie teflonu woda nie wsiąka w alicante, ale tworzy krople na powierzchni tkaniny, które łatwo usunąć.

Floki

Mają delikatnie wypukłą, prążkowaną strukturę i welurową warstwę na wierzchu na bawełnianym podkładzie. Nie widać na nich plam.

Ekoskóra

Popularne są też poduszki z ekoskóry, wykonane z tzw. surówki bawełnianej. Są one eleganckie, gustowne, a do tego przepuszczają powietrze i są plamoodporne. Tyle, że ciepła to one nie dają, są zimne, przez co mało przyjemne w dotyku.

Satyna

Materiał ten jest lekki, zwiewny i – wbrew pozorom – rozciągliwy. Satyna jest elegancka, wyrafinowana, ale „chłodna". Na poszewki wykorzystywana jest zazwyczaj satyna bawełniana – przyjemna i ciepła w dotyku. Dzięki zastosowaniu specjalnego splotu do produkcji materiału, ten jest trochę rozciągliwy, a co za tym idzie – trwalszy. Dostępna jest również wiskozowa z dodatkiem lycry. W jej składzie znadują się wiskoza (60%), acetat (38%) i lycra (2%). Materiał ten mniej się gniecie.

Mikrofaza

Poszewkę na poduszkę można wykonać również z mikrofazy? To z niej jest wykonana tapicerka w samochodzie albo obicia krzeseł i mebli tapicerowanych. Mikrofaza jest łatwa w utrzymaniu czystości.

Tekstylia z włosem

Tkanina z włosem też może być. Wtedy lepiej jednak zainwestować w narzutę o podobnym kolorze, aby wypadającego włosia nie było widać. Tkanina przypomina delikatny kocyk dziecięcy. Wykonana jest przeważnie w 100 procentach z poliestru.

Plusz

To gęsta tkanina z przędzy bawełnianej, nitkowanej, z dodatkową nicią z wiskozy. Tworzy tzw. runo na prawej stronie. Ładnie się mieni. Daje przyjemne ciepło.

Żakard

Składa się przeważnie z poliestru, najczęściej z domieszką bawełny, wełny albo jedwabiu. Materiał ten lekko się błyszczy.

Praktycznie wszystkie tkaniny obiciowe, z wyjątkiem ekoskóry i delikatnych materiałów (jak np. satyna), można prać ręcznie i w pralkach automatycznych, w temperaturze do 40 stopni Celsjusza. 

Autor: Katarzyna Piojda
0komentarzy