Obrus na wigilijny stół

Obrus na stole w salonie w stroiki bożonarodzeniowe, serweta w kuchni w gwiazdki, bieżnik w przedpokoju w choineczki, a w pokoju dziecka - zasłonki w bałwanki? Pewnie, że tak!
 • Wigilijny obrus

  Praktyczne (nie tylko na świątecznym stole) są obrusy poliestrowe z powłoką plamoodporną, która nie pozwala na wchłanianie płynów. Dzięki niej obrus jest odporny na zabrudzenia.

  Pasja1000 (Pixabay.com)
 • Bożonarodzeniowe nakrycie do kolacji

  Jeśli zdecydujemy się na jednolity obrus, bez wzorów, łatwiej będzie dobrać pasujące do niego dekoracje.

  eresaterra (123RF)
 • Nakrycie na wigilijnym stole

  Dobrym pomysłem na wigilijnym stole (podobnie jak w pierwszy i drugi dzień świąt) jest obrus czerwony.

  sxc.hu
 • Dekoracja stołu bożonarodzeniowego

  sxc.hu
 • Na wigilijnym stole nie może zabraknąć świeczników

  Blask świec podnosi niecodzienną atmosferę, więc na wigilijnym stole nie może zabraknąć świeczników

  sxc.hu

Najpopularniejsze są obrusy bawełniane. Na większe okazje, choćby właśnie na Boże Narodzenie, na stół możemy położyć obrusy jedwabne albo lniane. Fakt, są troszkę trudniejsze w praniu i czasem trudno je złożyć, ale na pewno efektownie wyglądają.

Obrus odporny na plamy nie tylko od święta

Na wigilijny stół radzimy kupić obrus plamoodporny. Jego cena jest porównywalna z obrusami, na których plamy pozostają. Dzięki powłoce plamoodpornej tkaninie nie będą straszne nawet plamy po wigilijnym barszczyku.

Dowiedz sięJak usunąć plamy z obrusa 

Pamiętajmy, aby obrus nie był takich wymiarów, jak stół czy ława. Najlepiej, żeby zwisał ze wszystkich stron mniej więcej 20 centymetrów.

Świąteczny obrus powinien być dokładnie wyprasowany. Najładniej wygląda obrus śnieżnobiały, ewentualnie kremowy. Może mieć nadrukowane lub wyszyte motywy świąteczne. Ale ozdoby na obrusie powinny pasować do naszego wnętrza.


Wigilijny stół z białym obrusem
Biały obrus wygląda elegancko i pasuje do niemal każdej okazji, dlatego warto mieć choć jeden.Fot. (Pixabay.com)

Ozdoby na świątecznym obrusie

O ile bałwanki, gwiazdorki czy aniołki na obrusach lub serwetach pasują do pokoju dziecięcego, a szyszki na serwecie do kuchni, o tyle takie wzorki nie sprawdzą się w salonie lub jadalni, przy wigilijnym stole.

Pod elegancką zastawą stołową w jadalni powinniśmy rozłożyć obrus z "poważniejszymi", bardziej stonowanymi dekoracjami np. w zielone gałązki, świeczniki, stroiki z kokardkami albo dzwonki. Elegancko będą się prezentowały także krańce obrusa „posypane" złotem albo srebrem. Podobnie, jak serwety ze złotymi paskami wzdłuż krańców.

Sianko na wigilijnym stole

Pod wigilijny obrus podłóżmy sianko, będące symbolem betlejemskiej stajenki. Na obrusie też możemy położyć sianko, a na tym sianku – figurkę Jezusa.

Przeczytaj równieżTradycje praktykowane przy wigilijnym stole 

Do białego obrusa pasują kolorowe dodatki, np. bordowe lub granatowe serwetki z bożonarodzeniowymi (choćby złotymi) motywami. Mogą być elegancko poskładane albo wyłożone w serwetniku. Połóżmy też delikatne bombki (najlepiej jednokolorowe, gładkie), ministroiki z prawdziwych, a nie sztucznych gałązek, figurki aniołków.

Blask świec na świątecznym stole

Na wigilijnym stole nie może zabraknąć świeczników. Blask świec podnosi niecodzienną atmosferę. W niektórych domach wykorzystywane są świece Caritas zakupione w ramach Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Stół warto też udekorować innymi świecami, które możemy umieścić w eleganckich świecznikach np. z porcelany, szkła, tworzywa albo metalu.

Co za dużo, to niezdrowo, czyli dekoracja wigilijnego stołu w dobrym guście

Nie zapominajmy jednak o zasadzie: co za dużo to niezdrowo. Nawet najpiękniejsze dodatki zepsują dekorację stołu, jeśli będzie ich w nadmiarze.

Nie tylko obrus może wyglądać od święta. W pokojach dziecięcych powłoczki poduszek mogą być przyozdobione bałwankami czy gwiazdorami albo reniferami. Jeśli nie chcemy kupować zasłonek w motywy świąteczne, możemy takie gwiazdorki przyczepić do firanek czy zasłonek za pomocą agrafek albo specjalnych spinaczy lub klamerek.

Gwiazdka od kuchni

Kuchenna serweta, nawet, jeśli nie jest w świąteczne wzorki, też może zyskać odświętny wystrój. Na śnieżnobiałą serwetę wystarczy postawić serwetnik z serwetkami w motywy bożonarodzeniowe albo świecznik, przy którym leży gałązka igliwia przewiązana czerwoną wstążką. 

Autor: Katarzyna Piojda
0komentarzy