Meble tapicerowane: sztuka doboru materiału obiciowego

Producenci współczesnych mebli tapicerowanych, starają się dogodzić indywidualnym gustom każdego klienta. Oferują bogatą kolorystykę, wzornictwo i podpowiadają, jaką tkaninę wybrać, aby służyła nam przez wiele lat.
  • Mebel tapicerowany obity jednolitą tkaniną

    Wzorzyste tkaniny w przestronnych pomieszczeniach powoli odchodzą do lamusa - nudzą i sprawiają wrażenie chaosu.

    MM Collection
  • Mebel wypoczynkowy z tkanin o różnych kolorach

    Decydując się na mebel z większej liczby kolorów, pamiętajmy o regule kontrastu - siedzisko powinno różnić się kolorystycznie od korpusu mebla.

    MM Collection

Spośród szerokiej oferty materiałów obiciowych znajdzie się zarówno coś dla posiadaczy małych dzieci, jak i dla zwolenników najnowszej mody i designu.

Odpowiedni materiał obiciowy: dla każdego coś dobrego

Wybierając meble tapicerowane zastanawiamy się, jaki materiał obiciowy będzie najlepszy. Popisane długopisem poduszki, brudne ślady łap lub po wylanym soku na kanapie – to niemała przeszkoda w utrzymaniu trwałości i czystości mebli. Dobrym wyborem dla osób, które chcą, aby tkanina obiciowa wyglądała ładnie, a jednocześnie była trwała powinien być mebel wypoczynkowy obity tkaniną flokową, szenilową lub mikrofazą.

Mikrofaza (tkanina hydrofobowa) jest jedną z najbardziej wytrzymałych tkanin. Idealnie naciąga się na mebel oraz posiada powłokę, która zapobiega wchłanianiu się zabrudzeń. Dzięki swoim właściwościom łatwo utrzymać ją w czystości, a woda nie wsiąka w materiał tylko zostaje na jego powierzchni.

Tkanina flokowa przypomina swoim wyglądem skórę, a dzięki dobrym parametrom ścieralności ma dużą odporność na zabrudzenia. Oprócz ściśle praktycznego zastosowania, posiada również walory estetyczne i przy tym jest miła w dotyku.

Wybierając modną i trwałą tkaninę obiciową tkaną, należy również zwrócić uwagę na jej splot - im jest on gęstszy, tym materiał bardziej wytrzymały.

Najbardziej uniwersalnym materiałem jest skóra naturalna, która nie przyciąga kurzu, łatwo się czyści i nie zawiera sztucznych składników, co docenią głównie alergicy. Należy jednak pamiętać, że jest to materiał "zimny", gdy dotykamy go gołym ciałem zawsze wydaje się nam chłodny.

Tkaniny obiciowe na długie lata: właściwa konserwacja to podstawa

Najlepszym sposobem na zachowanie pierwotnego wyglądu materiału i jego właściwości jest umiejętna konserwacja. Dostępne w sklepach produkty do impregnacji materiałów obiciowych stosuje się średnio raz na trzy miesiące. Na powierzchni tkaniny tworzy się powłoka, dzięki której plamy czy zabrudzenia nie wnikają natychmiast w jej głąb, pozwalając nam szybko "zareagować". Nie powinno się stosować mocnych środków chemicznych, ani odkurzaczy do prania dywanów, gdyż wpływają one na zużycie i szybsze niszczenie tkaniny. Jeśli mebel jest odpowiednio konserwowany, w większości przypadków wystarczy woda i ścierka z mikrofibry.

Sztuka łączenia tkanin

Wybierając tapicerowany mebel wypoczynkowy nie trzeba decydować się na jeden rodzaj materiału. Tkaniny i ich kolory można ze sobą łączyć, co daje jeszcze ciekawszy efekt wizualny.

Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest zestawienie ekoskóry z tkaniną. Jedyną regułą, o której powinniśmy tutaj pamiętać, jest zachowanie kontrastu, który wyróżni siedzisko od korpusu mebla. Najchętniej kupowane przez klientów w tym sezonie, są zestawy w odcieniach fioletu i szarości.

Wzorzyste tkaniny powoli odchodzą do lamusa – nie są preferowane w większych pomieszczeniach, ponieważ szybko się nudzą i dają wrażenie chaosu. Wzory są jednak dobrym pomysłem np. na poduszki, gdyż ożywiają domową przestrzeń. Dokonując wyboru materiału obiciowego, warto zwrócić uwagę na jego parametry – poza cyklami ścieralności, bardzo ważna jest też wysoka światłotrwałość, dzięki której tkanina nie będzie płowiała pod wpływem promieni słonecznych. 

Autor: Bogna Skarul
1komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (1)

Komentarz został usunięty.
Dobre materiały tapicerskie oferuje Mir-tex24. Od dłuższego czasu korzystam i jestem zadowolona. https://www.mir-tex24.pl/
Milewska , 10.01.2019, 15:58