Jaką kołdrę wybrać na zdrowy sen. Poradnik

Wsad z puchu, piór, silikonu albo wełny. Pokrycie z poliestru albo bawełny. Najdroższe są puchowe, ale nie zalecane dla alergików. Za to tanie silikonowe trzeba często wymieniać.
  • Kołdra

    Kołdry są zimowe, letnie i całoroczne. Mają różne gramatury wypełnienia. Na rynku pojawiły się też tzw. kołdry cztery pory roku. Są złożone z dwóch spinanych ze sobą części. Latem można je oddzielić, a na zimę spiąć.

    sxc.hu

Przy wyborze kołdry musimy kierować się rodzajem wypełnienia i pokrycia oraz ceną. Ważna jest także temperatura w domu oraz to, czy jej użytkownicy są ciepłolubni czy niekoniecznie. Istotny dla komfortu snu może być też ciężar kołdry. 

Rodzaje kołder pod względem wypełnienia

Kołdry puchowe są najdroższe  (ceny standardowej 160 na 200 cm zaczynają się od 250 zł nawet do 600-700 zł), a to za sprawą naturalnego wypełnienia czyli delikatnego puchu z podbrzusza i klatki piersiowej gęsi. Są one lekkie – na wypełnienie jednej kołdry samym puchem wystarczy ok. 1 kg. Przed napełnieniem wsypu puch jest prany i sterylizowany. Takie kołdry dobrze utrzymują ciepło i przepuszczają powietrze, ale lekarze nie polecają ich alergikom.

Zobacz: Wybieramy materiał na pościel

Żeby nie dopuścić do rozwoju roztoczy takie kołdry powinny być też systematycznie czyszczone (ok. raz do roku). Czyszczenie polega na wypraniu puchu w specjalistycznych zakładach, uzupełnieniu go i wymianie wsypu.

Dowiedz się: Co to jest kołdra antyroztoczowa

Do wyboru mamy dwa rodzaje puchów: gęsi i kaczy. Gęsi puch uznawany jest za bardziej trwały i sprężysty.

Kołdry półpuchowe - w których puch wymieszany jest z piórami. Ich cena zależy od proporcji mieszkania, ale wystarczy zaledwie 25 proc. puchu aby wypełnienie uznać za półpuchowe. Jeśli jest ono włożone do kiepskiej jakości wsypu, to pióra mogą wydostawać się przez materiał. Właściwości cieplne takich kołder są grosze nich puchowych.

Kołdry wełniane robi się z runa z owiec lub wielbłądów. Dobrze utrzymują ciepło i przepuszczają powietrze. 

Kołdry silikonowe i poliestrowe – są lekkie, można je prać (linie medyczne nawet w temperaturze do 95 stopni), wypełnione są płatami silikonu albo włókien poliestrowych. Wypełnienie silikonowe kołdry sprawia, że nadmiar wilgoci oraz jednocześnie nadmiar ciepła są usuwane na zewnątrz, przez to gorzej utrzymują ciepło. Szybciej też się zużywają, szczególnie te najtańsze, bo wypełnienie w nich zbija się, mimo przeszycia i po dwóch trzech praniach zwykle nadają się do wymiany.

Pod względem pokrycia mamy na rynku kołdry z bawełny, bawełniano-poliestrowe, z mikrowłókien, satyny, jedwabiu, fizeliny i teflonu. Bawełna i jedwab zapewniają dobrą wentylację. - Do kołder puchowych i półpuchowych zalecane są specjalne wsady bawełniane z domieszką poliestrów o odpowiedniej grubości, dodatkowo zaimpregnowane, dzięki czemu nie przepuszczają puchu czy piór i oddychają - mówi Bogdan Pietrzak z firmy Eurosoft, producenta kołder. – Pokrycia z poliestru nie przepuszczają powietrza nie są więc zalecane osobom silnie się pocącym się. Z kolei sama bawełna ma tendencje do rozciągania, stąd najlepszym rozwiązaniem zapewniającym trwałość wydaje się mieszanka, czyli tzw. polycotton. 

Ważna w przypadku kołder jest także gramatura ich wypełnienia

Te na zimę powinny mieć wkład o ciężarze od 1000 do 1800g, a całoroczne od 750 do 1500g. Znaczenie ma też rozmiar. Wielkość kołdry powinniśmy dopasować do liczby osób, które będą pod nią spały i rozmiaru łóżka, żeby z niego nie spadała.

Producenci zwracają też uwagę na atesty wyrobów pod którymi śpimy, np. certyfikat „Tekstylia godne zaufania" wydawany przez międzynarodowe stowarzyszenie OEKO TEX zajmujące się badaniami i rozwojem ekologii w branży wyrobów tekstylnych, który potwierdza, że produkt został przebadany pod kątem zawartości substancji szkodliwych i uzyskał w badaniu pozytywny wynik.

Przeczytaj: Rodzaje kołder zimowych i ich ceny

Autor: Edyta Hanszke
4komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (4)

Nasza ciało regeneruje się podczas snu. Zdrowy sen równa się zdrowe i piękne ciało. Dla tych którzy chcieliby mieć piękną skórę polecam kołdry z pierzem gęsi tybetańskich. Zapewniają one odpowiednią wentylację oraz są lekkie i ciepłe, dzięki czemu skóra jest stale dotleniona, a sen spokojny i równomierny.
Kraskus21, 15.10.2017, 12:12
W dzisiejszych czasach w sklepach jest wszystko, ale jak chcemy coś lepszego to jest problem ze znalezieniem. Ostatnio wpadły mi w ręce opinie o kołdrach z puchu gęsi tybetańskich. To coś nowego, ale bardzo chwalone. Kołdra ma być bardzo ciepła, lekka i antyalergiczna. Muszę ją przetestować u siebie.
Alicja Żabińska, 15.10.2017, 17:14
Ja zakupiłam kołdrę puchową z naszych polskich gęsi: https://dopoduchy.pl/koldry/124-280-koldra-puchowa-lux-140200-10-kg.html...
Uważam, iż jest bardzodobrej jakośći.
Marlena, 17.11.2017, 13:03
Kołdrę z gęsi tybetańskich to sobie kupię na wycieczkę w Himalaje.
Szubiak, 20.05.2018, 11:43