Jak wywabić plamy z obrusu. Domowe sposoby

Kawa, sos, barszcz czy tłuszcz od karpia mogą pobrudzić obrus na świątecznym stole. Podpowiadamy, jak za pomocą naturalnych metod i środków pozbyć się uporczywych plam z obrusu lub serwety.
  • Plamy na obrusie

    Plamy na obrusie mogą popsuć świąteczny nastrój osób zasiadających do stołu. Są jednak sposoby na pozbycie się tych "ozdób".

    Hans (Pixabay.com)

Pamiątki po świętach są mile widziane, ale „pamiątki" w postaci plam na świątecznym obrusie – już nie. Chwila nieuwagi i pojawia się plama na obrusie. Piszemy, w jaki sposób usunąć plamy z czerwonego wina, tłuszczy czy wosku. Trzeba pamiętać, że po posypaniu lub polaniu plamy odpowiednim środkiem, warto odczekać przynajmniej kilka minut (czasem nawet parę godzin), a potem wyprać obrus, w zależności od materiału – ręcznie lub w pralce.

Tłusta plama

Im szybciej zaczniemy wywabiać plamy z tłuszczu, tym lepszy efekt powinniśmy uzyskać. Najlepiej zadziałać od razu po posiłku. Jeśli plama jest świeża, można ją polać płynem do mycia naczyń i po 5 minutach spłukać. Nieco starsze plamy z tłuszczu można usunąć za pomocą mąki ziemniaczanej, posypując nią brudne miejsce. Rozcieńczony alkohol też powinien poradzić sobie z tłuszczem na delikatnej tkaninie, z jakiej uszyty jest obrus.

Plama z barszczu

Zabrudzenie należy obficie posypać solą. Ona powinna wciągnąć plamę. Gdy sól zmieni kolor, zmienić ją i posypać na nowo solą, aż do skutku. Inny sprawdzony sposób to polanie plamy mlekiem. Skuteczny jest również rozcieńczony alkohol.

 Polecamy: Sposoby na usuwanie plam z tapicerki 

Plamy z kawy i herbaty

Przyda się rozcieńczony ocet, ale trzeba uważać, bo może zniszczyć delikatną tkaninę. Można także spróbować potraktować plamę z kawy proszkiem do prania i rozprowadzić go starą szczoteczką do zębów. Soda oczyszczona na kawę również działa, ale – podobnie, jak ocet – może uszkodzić materiał.

Sok na obrusie

Plamę z soku warto polać zsiadłym mlekiem. Jeżeli ona nie zniknie, można spróbować z rozcieńczoną wodą utlenioną, ewentualnie z octem, też rozcieńczonym. Zamiast octu można sięgnąć po sok z cytryny.

 Obejrzyj wideo: Jak usunąć plamy ze świątecznego obrusu 

Plama z wina

I znowu kłania się sól, która powinna wchłonąć plamę z wina. Jeśli to czerwone wino, niektórzy polewają plamę białym winem i przekonują, że po czerwonym zabrudzeniu nie ma ani śladu. Szampan też poradzi sobie z rozlanym na obrusie winem.

Wosk na obrusie

Zabrudzony woskiem obrus trzeba włożyć na kilka godzin do zamrażarki. Zimno spowoduje, że wosk szybko stwardnieje i będzie można go niejako odłamać od tkaniny. Na wosk zadziała też gorąco. To znaczy: trzeba położyć na plamie jedną ścierkę (najlepiej bawełnianą) i od spodu, czyli na deskę do prasowania taką samą i wtedy przeprasować żelazkiem. Stopiony wosk będzie można „ściągnąć".

Żywica

Warto sięgnąć po rozcieńczony spirytus albo aceton, ale to wówczas, gdy materiał jest dosyć gruby. Jeśli mamy do czynienia z delikatną tkaniną, należy spróbować z szarym mydłem. Olejek z drzewa herbacianego również pomoże pozbyć się plamy z żywicy, ale mało kto go przecież ma w domu. Mrożenie, jak w przypadku plam z wosku, też bywa skuteczne.

Rdzawa plama

Gorący sok z cytryny powinien zlikwidować plamę z rdzy. Jeżeli mu się nie uda, warto posypać ją proszkiem do pieczenia albo solą. Można też spróbować polać plamę kwaśnym mlekiem czy maślanką.

Plama z krwi

Gdy mydło (najlepiej w płynie) i zimna woda nie poradzą sobie z plamą z krwi, dobrze jest sięgnąć po sól i nią posypać brudne miejsce. 

 PoznajZadziwiające zastosowanie pasty do zębów 

Autor: Sławomir Bobbe
1komentarzy