Dywan – starodawny dodatek czy modna dekoracja?

Tagi:
Piękny dywan może stanowić o prestiżu wnętrza na równi z modnymi meblami czy oświetleniem, które wybieramy do naszego mieszkania.
 • Nowoczesny dywan

  Oryginalny dywan przełamie monotonię podłogi, która może wkraść się do naszego mieszkania.

  Dekorian/Epic Carpets
 • Dywan w nowoczesnym salonie

  Aranżacja salonu bez dywanu nie zawsze jest dobrym pomysłem.

  amarjits (Pixabay.com)
 • Aranżacja salonu z dywanem jako dekoracja

  waroi (Pixabay.com)
 • Czerwony dywan w salonie

  Współczesne wnętrza często wydają się czasem mało przytulne. Aby wykreować w nich atmosferę komfortu i domowego ciepła warto wykorzystać dywany z długim runem (typu shaggy).

  Agnella

Dawniej trudno było wyobrazić sobie dom bez eleganckiego dywanu zdobiącego podłogę, przynajmniej w salonie. Zwykle jednak dekorowano nimi także sypialnie, przedpokoje oraz kuchnie. Później wykładziny podłogowe powoli znikały, ustępując miejsce nowoczesnym deskom podłogowym, popularnym panelom lub po prostu płytkom. Dywany kojarzyły się ze stylem retro, a modne aranżacje kusiły pełną blasku podłogą.

Dywany wracają na salony

Dziś dywany ponownie wracają i to w wielkim stylu! Jeśli nie chcesz popełnić aranżacyjnej wpadki, koniecznie zainwestuj w piękny dywan, który dopasowany będzie do twojego wnętrza.

RadzimyJak odświeżyć stary dywan i przywrócić mu ładny wygląd 

Choć dywan leży na podłodze i po nim chodzimy, może być jedną z kluczowych ozdób wnętrza. Ten element wyposażenia nie tylko umila stąpanie po ziemi, ale znacznie ociepla wygląd pomieszczeń. Nawet najsurowsza aranżacja w industrialnym stylu będzie znacznie przytulniejsza, gdy dodamy do niej dywan. Jeśli nadal zniechęca cię wspomnienie podrabianych dywanów-koszmarków kojarzących się z bezguściem, koniecznie zapoznaj się ze współczesnymi wzorami.

Jaki dywan wybrać?

Zanim jednak przystąpisz do kupna produktu o najmodniejszym motywie, sprawdź czy będzie on odpowiedni do pokoju, w którym chcesz go umieścić. Inne bowiem dywany nadają się do sypialni, pokoju dziennego, a jeszcze inne do przedpokoju.

Salon jest jednym z najbardziej reprezentacyjnych oraz najczęściej używanych miejsc w domu. Zatem dobrze dobrany do niego dywan powinien wyróżniać się nie tylko walorami estetycznymi, ale także funkcjonalnością. Zapewnią to dywany wytrzymałe, odporne na wycieranie. Najodpowiedniejsze materiały, z których powinny być one wykonane to przede wszystkim te naturalne, jak: wełna, skóra czy jedwab, ale dobra będzie także wiskoza oraz polipropylen. Aby łatwo było utrzymać świeżość i czystość najlepiej wybrać włosie krótkie lub średniej długości, Długie będzie zbyt kłopotliwe w tak często używanym pomieszczeniu.

Sypialnia z kolei jest idealnym miejscem do położenia dywanu typu „shaggy", z długim około 10 cm włosiem. Wyjątkiem są osoby cierpiące na alergie albo domowe zwierzęta gubiące sierść. Zwykle jest on nieduży i stanowi jedynie dodatek dekoracyjny do wnętrza oraz izolację między łóżkiem a zimną podłogą, co sprawia, że poranne wstawanie jest znacznie milsze.

W przedpokoju, kuchni oraz łazience niezbędna jest odporność na wilgoć, dlatego wybieraj materiały sztuczne, jak poliester czy polipropylen, w które nie wsiąka woda i są łatwe do czyszczenia.

Do najmodniejszych wzorów ostatniego sezonu należą wszelkie geometryczne wzory, marokańska koniczyna, pasy, swetrowe sploty, a także skóry i ich imitacje, które pasują zarówno do nowoczesnych aranżacji, jak również tych vintage. Aby w prosty sposób dobrać idealny dywan do wnętrza, wybierz jeden z kolorów, który pojawia się w pomieszczeniu zarówno na nim, jak też innych elementach wykończeniowych lub wyposażeniu. 

Zobacz również: Jak usuwać różne plamy z dywanu 


Skórzany dywan
W skórzanych dywanach materiał można łączyć w fantazyjne kompozycje i kształty. Dywany te przed zabrudzeniami zabezpieczone są woskiem lub tłustą parafiną. Dzięki czemu są one odporne na plamy z wody i innych płynów. Codzienna pielęgnacja skórzanego dywanu nie jest trudna. Najpierw odkurzamy jego powierzchnię, a następnie przecieramy ją wilgotną szmatką.Fot. Alphenberg 

Autor: Nina Romanek
1komentarzy