Czy firany są modne? Co zamiast firan w oknach

Tagi:
Firanki i zasłony to pozycja obowiązkowa w każdym polskim domu urządzonym w stylu klasycznym. W nowoczesnych aranżacjach często jednak rezygnuje się z firan i zasłon albo przynajmniej jednej z tych pozycji.
 • Firany w salonie

  Wielu osobom firany i zasłony kojarzą się tylko z funkcją "zbieraczy kurzu". Tymczasem ten kawałek materiału w dużej mierze nadaje wnętrzu klimat.

  StockSnap (Pixabay.com)
 • Roleta rzymska w salonie

  Miłośnikom gustownie urządzonych wnętrz do gustu przypadną rolety rzymskie. W rozwiązaniach tych materiał zwija się ku górze, tworząc przy tym drapowania i marszczenia.

  Dekoria.pl
 • Ciężki gładkie zasłony w salonie

  Eurofirany
 • Zasłony z mocnym wzorem to idealna dekoracja okna bez firan

  Eurofirany
 • Roleta rzymska do pokoju dziecka

  Rolety okienne mogą być wykonane z tkanin gładkich. Jednak w pokoju dziecka ciekawiej wyglądają rolety z tkanin wzorzystych - na przykład w postaci z bajek.

  Deoria.pl

Czy dziś firany są jeszcze modne i czy warto je kupować? Czym można je zastąpić, aby nie pozostawiać pustego okna?

Początkowo firanki spełniały rolę siatki przed owadami. Następnie zaczęto skupiać się na ich wizualnym aspekcie, czerpiąc przy okazji korzyść z przepuszczającej naturalne światło osłony przed wścibskim wzrokiem sąsiadów. Po zmroku jednak firany nie pełniły tej funkcji, dlatego trzeba było szukać nowej opcji – i tak zaistniały zasłonki. Zestaw składający się z firan i zasłon przez lata wydawał się jedynym słusznym i eleganckim rozwiązaniem. Jego finezyjność zmieniała się wraz ze sposobem zawieszenia, doborem różnych materiałów oraz stylem i rodzajem karniszy.

Moda na firany zatacza koło

Z firanami jest podobnie jak z ubraniami – moda wciąż zatacza koło, przedstawiając z każdym sezonem nowe, świeże wersje, które niekoniecznie pasują do każdego wnętrza. Jedno pozostaje jednak wciąż niezmienne, klasyka zawsze się obroni i nie zacznie szpecić wraz z nadejściem nowej pory roku. Dlatego też, jeśli jesteś zwolennikiem eleganckich aranżacji, z powodzeniem możesz wybrać firany w klasycznej bieli lub beżu, które staną się subtelnym tłem dla reszty wyposażenia.

Poznaj: Rodzaje i właściwości materiałów stosowanych na firanki 

Alternatywą dla firanek w nowoczesnych, surowych aranżacjach mogą być same zasłony. W nocy osłonią przed światłem latarni i porannym wschodem słońca, a w ciągu dnia podkreślą minimalistyczny charakter wnętrza. Świetnie, jeśli ich materiał albo wzór cechuje wyrazistość i nieszablonowość. W lekkich, skandynawskich aranżacjach oryginalnym akcentem będzie ciężki welur, a w zachowawczych wnętrzach bez wyrazu, wspaniale zaprezentują się mocne kolory z ciekawym motywem.

Okno bez firan i zasłon

Jeśli wolisz zupełne zlikwidowanie firanek i zasłon, ale zależy ci na gustownym wystroju, z pewnością spodobają ci się rolety rzymskie. Łączą one zalety rolet oraz zasłon, zachwycając różnorakimi wzorami oraz kolorami.


Roleta rzymska
Roleta rzymska może być montowana na otwór okienny (przesłaniając całą ramę) lub na pojedyncze skrzydło okienne i wtedy okno można wygodnie uchylać. Fot. Dekoria.pl

Jeszcze bardziej oszczędne w formie są zwykłe rolety, które służą zakryciu przed okiem sąsiadów oraz lekką osłoną przed słońcem. Nie zaciemnią one jednak w pełni wnętrza, co dla osób lubujących się w ciemnych sypialniach może być jednak przeszkodą.

To samo tyczy się żaluzji, które dziś w domach i mieszkaniach stosowane są już coraz rzadziej. To głównie wyposażenie biur. Aby żaluzje prezentowały się ładnie i szlachetnie w mieszkaniu, wybierz wersję drewnianą lub bambusową. Takie żaluzje wspaniale pasować będą do wnętrz kolonialnych, skandynawskich i ekologicznych. 

Przeczytaj również: Żaluzje drewniane i żaluzje bambusowe w mieszkaniu 

Autor: Nina Romanek
3komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (3)

Co to jest moda ? przepraszam ale jest mi to słowo obce. Mój dom moja twierdza, mogę nawet sobie przykleić gazety do okna albo powiesić dziurawe prześcieradło. Dom tworzę ludzie a nie wystrój.
inna bajka, 03.12.2017, 19:49
Szanowna autorko. W polskim języku nie ma takiego słowa, jak "firana", a firanka nie jest jego zdrobnieniem. Firanka i koniec. Firanka jest słowem zapożyczonym z języka niemieckiego. vürhanc / vorhanc, dziś niem. Vorhang ‘ts.’ (niem. hängen ‘wisieć’) od XVI wieku firhang, firhank. Firana to prowincjonalizm wielkopolski i nie ma w nim nic wykwintnego.
Mat, 07.04.2018, 07:39
A ty skąd się urwałeś? Oczywiście, że jest takie słowo.
asd, 02.07.2020, 15:03