Zmywarka w domu - praktyczny sprzęt czy gadżet?

Zwolenników posiadania zmywarek jest tylu, ilu ich przeciwników. Jedni uważają, że bez tego cennego urządzenia można spędzić przy zlewie połowę życia, inni – że zmywarka jest inwestycją, która nie przynosi ze sobą żadnych korzyści finansowych.
  • Zmywarka w domu - praktyczny sprzęt czy gadżet?

    123RF

Wielu z nas zna to uczucie, kiedy po 45 minutach spędzonych przy zlewozmywaku w końcu mamy nadzieję na zasłużony odpoczynek, odkładamy gąbkę, ocieramy pot z czoła i... dostrzegamy brudną patelnię lub garnek stojący na kuchence. Co ciekawe, pasjonaci gotowania, jak i osoby stroniące od niego często zużywają w ciągu tygodnia zbliżoną liczbę brudnych naczyń. Zmywanie jest nieuniknione. Czy warto inwestować w zmywarkę, czy lepiej stać przy zlewozmywaku? Co jest bardziej opłacalne?

Oszczędzanie ze zmywarką

– Pierwszym i najważniejszym tematem poruszanym podczas decyzji o zakupie bądź braku zmywarki jest oszczędzanie – czasu, wody, energii oraz prądu. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety – mówi Mateusz Gołda z NEO24.PL.

Zobacz też: Test zużycia wody - lepsze zmywanie ręczne czy w zmywarce (WIDEO) 

Jakie są zalety posiadania zmywarki? Zwolennicy tego sprzętu mogą je wymieniać bez końca. Argumentem kluczowym jest oszczędność czasu oraz wygoda, czyli rzeczy bezcenne i w pewnym sensie niepoliczalne. Prawdopodobnie nie ma osoby, która wolałaby spędzić pół godziny lub więcej zmywając naczynia, męcząc kręgosłup, ramiona oraz niszcząc detergentami skórę dłoni, zamiast poświęcić ten czas najbliższym lub swojemu hobby. Straconego czasu nikt nam nie zwróci, dlatego warto zadbać o każdą cenną minutę. 

– To, co najbardziej motywuje do zakupu zmywarki, to oszczędność pieniędzy. Każdy program, który ma zmywarka zużywa ściśle określoną ilość wody, którą pobiera podczas pracy. Ekonomiczne programy nie wykorzystują więcej niż 10 litrów, czego nie jesteśmy w stanie ocenić podczas zmywania ręcznego, ponieważ wielu z nas myje naczynia pod bieżącą wodą, a nie w osobno przygotowanych miskach czy komorach zlewozmywaka. Przyjmując, że nawet codziennie będziemy włączać naszą zmywarkę, jesteśmy w stanie zaoszczędzić, a nawet policzyć, ile wydajemy na każde kolejne zmywanie dzięki wiedzy o pobieranej ilości wody, a także zużywanej podczas pracy energii elektrycznej – dodaje Gołda.

Porządek oraz zdrowie

Za kupnem zmywarki przeważają jej kolejne dwie zalety. Posiadacze tych urządzeń z całą pewnością uznają, że łatwiej jest utrzymać w kuchni porządek. Kiedy nie mamy zbyt wiele czasu na zmywanie i odkładamy piętrzące się stosy naczyń do zlewu, możemy mieć pewność, że kuchenny ład oraz świeży zapach przestaną być atutami w kuchni. Unikniemy tego problemu, jeśli wszystkie naczynia schowamy do zmywarki – nawet chwilowo nie uruchamiając jej.

Ponadto korzystanie ze zmywarki, pozytywnie wpływa nie tylko na wygląd naszych dłoni, ale również zdrowie. Codzienne moczenie rąk w detergentach bez użycia rękawic z całą pewnością wysuszy skórę dłoni, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do uczuleń. Natomiast gąbka, którą czyścimy naczynia, gdy nie wymieniamy jej odpowiednio często, jest siedliskiem wielu bakterii. W efekcie zamiast czystej patelni możemy otrzymać patelnie pełną zarazków. Co więcej, środki chemiczne używane do mycia w zmywarce są zdecydowanie silniejsze niż płyny do naczyń, ponieważ nie są one przeznaczone do kontaktu z ludzką skórą. Dzięki temu naczynia umyte w zmywarce są zdecydowanie czystsze, błyszczące i bez zacieków, niż te, myte ręcznie.

Nie taki diabeł straszny

Do najczęściej wymienianych wad zalicza się niepełne wykorzystywanie zmywarek. Dodatkowo wliczyć musimy początkowy wkład w kupno oraz instalację zmywarki.

Zobacz też: Zmywarka do naczyń - jaką wybrać i o co pytać sprzedawcę 

Pomimo tych argumentów, zmywarka przynosi wymierne korzyści finansowe – jeśli często przygotowujemy obiady czy kolacje na spotkania rodzinne lub ze znajomymi zdecydowanie mniej wody, prądu oraz energii własnej włożymy doprowadzenie do ładu wszystkich używanych naczyń. Co więcej, nowsze modele zmywarek pozwalają na mycie w nich różnego rodzaju materiałów, nawet drewna czy specjalistycznych noży.

Przed zakupem

Wybierając urządzenie, warto zwrócić uwagę na posiadane przez nie funkcje. Programy, które ułatwiają codzienne korzystanie ze zmywarek mają ogromne znaczenie i to nimi powinniśmy kierować się podczas zakupu. Idealna zmywarka powinna mieć wybór mycia wstępnego, które pomaga w usunięciu zaschniętych resztek pokarmu. Warto zwrócić uwagę na to, ile programów prania ma dany model zmywarki. Różnią się one temperaturą mycia - pomiędzy 30 a 60 stopniami – a ponadto od programu zależny jest czas pracy zmywarki.

Do dodatkowych programów zaliczamy mycie 1/2 wsadu, które umożliwia zmniejszenie pobranej wody, tryb przyspieszony, trwający do 30 minut czy tryb delikatny do mycia między innymi kieliszków i cienkiego szkła. Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość wyboru opóźnionego startu, dzięki czemu możemy ustawić zmywanie na czas, kiedy jesteśmy w pracy.

Ważne jest również przestrzeganie kilku podstawowych zasad korzystania ze zmywarek, dzięki którym będziemy cieszyć się ich długowiecznością oraz wysoką jakością pracy. Należy pamiętać, aby usunąć resztki jedzenia z naczyń przed włożeniem ich do zmywarki, aby uniknąć jej ewentualnego zapchania. Duże naczynia wkładamy do dolnego kosza, a małe oraz szklanki i kubki do górnego. Dodatkowo raz na jakiś czas warto wyczyścić zmywarkę, aby poprawić jej wydajność – warto zadbać o higienę śmigła oraz filtra.

W ogólnym rozrachunku można zdecydowanie stwierdzić, że posiadanie zmywarki do naczyń przynosi korzyści policzalne, jak i te bezcenne. Oszczędność czasu, pieniędzy oraz energii własnej to zalety, które sprawiają, że zmywarki stają się urządzeniami niezastąpionymi w każdej kuchni.

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: NEO24.PL
1komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (1)

Komentarz został usunięty.
Według mnie wszystko zależy od liczby domowników bo znam przypadki że gdzie w mieszkaniu mieszka jedna osoba i posiada zmywarkę ale używa jej bardzo rzadko bo nie opłaca jej się włączać na mała ilość naczyń. Jeśli jednak domowników jest więcej to już warto zakupić taki sprzęt. Jeśli ktoś kupuje agd dla korzyści finansowych to każdy sprzęt jakieś korzyści przynosi. Innowacje w agd pozwalają nam zrobić wszystko szybciej a czas to pieniądz:)
frik, 31.12.2015, 20:39