Wybieramy odkurzacz: jakie parametry są najważniejsze. Poradnik

Na co zwrócić uwagę przy wyborze odkurzacza? Uniwersalność zastosowań, podstawowe parametry techniczne czy rodzaj zastosowanego filtra - to najważniejsze kwestie.
 • odkurzacz z polerką

  Specjalna polerka Sebo Disco sprawia, że odkurzacz jest kompletnym urządzeniem do pielęgnacji podłóg.

  Sebo
 • odkurzacz

  Wyrzut powietrza w tradycyjnym odkurzaczu.

  Sebo
 • odkurzacz

  Najczęściej awarii ulegają akcesoria do odkurzaczy, rury, przewody.

  Sebo

Odkurzacz to jeden z naszych największych sprzymierzeńców w walce o czystość i higienę w domu. Rozważnie kupiony będzie służył latami i zaskakiwał uniwersalnością rozwiązań. Natomiast nieprzemyślany i impulsywny zakup odkurzacza często skutkuje np. problemami z kręgosłupem czy alergią oraz niepotrzebną stratą nerwów i pieniędzy na naprawy gwarancyjne.

Szeroki wybór odkurzaczy oraz liczba rozwiązań czy patentów dostępnych na rynku sprawia, że często nie do końca wiemy, na co tak naprawdę zwrócić uwagę, kupując nowy odkurzacz.

Istotne są takie kwestie, jak uniwersalność zastosowań, podstawowe parametry techniczne czy rodzaj zastosowanego filtra, co wiąże się bezpośrednio z przyjaznym użytkowaniem w domach alergików. Warto pamiętać także o dokładnym zapoznaniu się z warunkami gwarancji oraz zwróceniu uwagi na jakość wykonania oraz ogólną, zewnętrzną kondycję sprzętu AGD.

W odkurzaczu liczy się siła uciągu, a nie moc

Moc silnika – powszechnie uznawana za jeden z kluczowych parametrów urządzenia – niekoniecznie stanowi o sile, z jaką odkurzacz będzie pracować. Przekonani, że przełoży się to bezpośrednio na wynik sprzątania, często niepotrzebnie wybieramy urządzenia o jak największej mocy silnika.

Zobacz również: Odkurzacz, który sam sprząta 

Niestety, najczęściej wpływa to co najwyżej na wysokość rachunku za energię elektryczną. Dlatego warto zwrócić uwagę na siłę uciągu, czyli mierzony w litrach na sekundę parametr określający to, z jaką siłą powietrze zasysa brud do wnętrza urządzenia.

Optymalna wartość siły uciągu dla odkurzaczy przeznaczonych do domów powinna zawierać się w przedziale 45–60 l/s. Niestety, większość producentów unika podawania tego mierzalnego parametru, skupiając uwagę potencjalnego Klienta jedynie na wysokiej mocy liczonej w watach. A pomiary pokazują, że większość odkurzaczy dostępnych na półkach sklepowych o mocy nawet powyżej 2000 W wykazuje siłę ciągu nawet poniżej 30 l/s, a więc kluczowa jest tu konstrukcja i zastosowana technologia zasysania i cyrkulacji powietrza, nie moc silnika.

Drugi ważny parametr w odkurzaczu to dobre filtry

Rodzaj zastosowanych filtrów oraz całych systemów filtracyjnych nabiera szczególnego znaczenia, jeśli w domu jest małe dziecko, alergik lub osoba z problemami astmatycznymi. Pamiętajmy, że niska jakość filtrów spowoduje, że duża część „odkurzonych" zanieczyszczeń trafi z powrotem do wnętrza pomieszczenia w formie rozpylonych drobin wyrzucanych wraz z powietrzem wylotowym.

Na rynku wciąż dostępne są modele z filtrami wodnymi, jednak ze względu na konieczność częstego mycia i suszenia oraz rozwijające się tam bakterie, roztocza oraz grzyby (pleśń) powoli odchodzi się od tego typu rozwiązań.

Standardowo odkurzacze dostępne na rynku wyposażone są już w filtry HEPA, które spełniają unijne normy H12. W najnowocześniejszych odkurzaczach, jakie można spotkać w polskich sklepach, zastosowano jeszcze doskonalsze rozwiązanie – wielokrotne systemy filtracyjne, spełniające nawet normy od H13 do najwyższej U17. A więc są to już poziomy filtracji stosowane w warunkach absolutnej sterylności, jak na przykład w szpitalnych salach operacyjnych. W wyniku kilkustopniowej filtracji nawet najdrobniejsze cząstki pyłów są zatrzymywane wewnątrz urządzenia i nie wydostają się na zewnątrz.

Dodatkowe rozwiązania w odkurzaczu

Oddzielne końcówki do różnych powierzchni, rozsuwane teleskopowo uchwyty czy duży zasięg pracy to standardowe funkcjonalności w większości dostępnych odkurzaczy. Jeżeli jednak zależy nam na uniwersalnym urządzeniu, które będzie przeznaczone do sprzątania całego domu i samochodu, a nawet tarasu czy chodnika przed wejściem, należy zwrócić uwagę na różne dodatkowe rozwiązania.

Są to m.in. specjalne pasy, dzięki którym możemy wygodnie zawiesić urządzenie na ramieniu, wytrzymałe, bezpieczne dla parkietu gumowe kółeczka czy system tzw. „miękkiego startu", czyli zabezpieczenie przeciwprzepięciowe, które chroni instalację elektryczną budynku w momencie uruchamiania urządzenia.

Poza tym warto zwrócić uwagę na dostępne akcesoria. Teraz to nie tylko standardowa końcówka do tapicerki czy szczelin, ale również końcówka polerująca lub elektroszczotka, dzięki której z łatwością szybko odkurzymy wykładzinę w przedpokoju, jak również upierzemy na sucho dywan w salonie.

Odkurzacze bez wyrzutu powietrza

Niestety, zdecydowana większość dostępnych na rynku odkurzaczy domowego użytku wydmuchuje podczas pracy gorące, nieprzyjemne powietrze. Jest ono zasysane z przodu odkurzacza, przechodzi przez worek i filtry do komory silnika, a następnie jest wyrzucane na zewnątrz z tyłu lub u góry odkurzacza.

Najczęściej wraz z nim wyrzucane są również drobnocząsteczkowe zanieczyszczenia, takie jak kurz, roztocza, alergeny. Dlatego też osoby z alergią powinny zwrócić szczególną uwagę na odkurzacze bez gwałtownego wydmuchu powietrza. Dzięki najwyższej klasie filtracji nawet najdrobniejsze pyłki pozostają zamknięte wewnątrz odkurzacza, a wciągane powietrze rozchodzi się dużą powierzchnią w obudowie tego typu urządzeń.

Czy warto kupować odkurzacze z systemami cylindrycznymi?

System, w którym worek z zebranym brudem opróżnia się własnymi rękoma lub czyści samodzielnie, powinien odchodzić do lamusa. Odkurzacze cylindryczne, które mają centralny zbiornik zanieczyszczeń, często są wybierane ze względu na pozorną oszczędność na workach.

Jednak alergicy oraz osoby ceniące sobie czystość i higienę nie powinny decydować się na takie rozwiązanie. Nieszczelny system przepływu zanieczyszczonego powietrza, konieczność styczności z brudem przy opróżnianiu pojemnika oraz mycia samego urządzenia to z pewnością największe mankamenty tego typu odkurzaczy.

Jeżeli chcemy zachować absolutną higienę i ograniczyć kontakt z brudem, bakteriami, alergennymi i roztoczami, powinniśmy zainwestować w odkurzacz z systemem sterylnie zamykanych i wymienianych worków, które po zapełnieniu można szczelnie zamknąć kapslem bez obawy o rozsypanie nieczystości. Ponadto konstrukcja worka nie pozwala na jego powtórne wykorzystanie.

Warunki gwarancji odkurzaczy – na co zwrócić uwagę

Jak pokazuje praktyka, Polacy często zaglądają do gwarancji dopiero w momencie usterki. To duży błąd. Gwarancje udzielane na 12 m-cy na własnych warunkach, wyłączenie z gwarancji poszczególnych części urządzenia lub przedłużona gwarancja dla np. całej linii odkurzaczy (w rzeczywistości nie na nasze urządzenie, lecz na inne, które nie istnieją) – to jedne z najczęstszych praktyk nieuczciwych producentów.

Najczęściej awarii ulegają akcesoria do odkurzaczy, rury, przewody. Wydawałoby się integralne elementy naszego odkurzacza. Niestety, zdecydowana większość producentów wyłącza je z gwarancji. Jeśli wczytamy się w warunki udzielonej gwarancji, okazuje się, że praktycznie żaden element czy część nie jest nią objęta. Zatem zwracajmy szczególną uwagę przy wyborze odkurzacza, czy udzielona gwarancja obejmuje najczęściej usterkowe elementy. Musimy pamiętać, że gwarancja powinna obejmować całe urządzenie, a według prawa musi obowiązywać min. 24 miesiące.

Wśród oferowanych w sklepach odkurzaczy można już znaleźć urządzenia ze standardową gwarancją na 5 lat, z możliwością przedłużenia jej nawet do 10 lat i to w ostatnim dniu obowiązywania poprzedniej!

Wydłużenie gwarancji, które często proponują sklepy, w istocie jest jedynie wykupieniem ubezpieczenia od usterki i działa na zasadzie polisy ubezpieczeniowej. 

Autor: Edyta Hanszke
Współpraca: Sebo
11komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (11)

Chciałabym dowiedzieć się jakie odkurzacze spełniają parametry wymienione w tekście. Z ciekawości zaczęłam szukać i te najbardziej popularne mają siłę uciągu max 38l/s. Nie wiem czy dane są wiarygodne czy może autor rzucił je sobie ot tak. Będę wdzięczna za odpowiedź.
zaciekawiona, 30.03.2012, 11:16
nie rozumiem, po co te artykuły? przeciez ida c do sklepu sprzedawca i tak poleci ten, na którym najwięcej zarobi, czy taki, który długo zalega. a większości parametrów producenci w danych technicznych i tak nie umieszczają.
zyzio, 30.03.2012, 11:47
Bo te artykuły są dla ludzi inteligentnych którzy pójdą do sklepu i jasno określą czego oczekują od sprzętu i umieją także czytać, a nie ślepo wierzą sprzedawcy.Nie krytykuj jak nie rozumiesz bo jest to poza granicami Twoich chęci i rozumu.
Kasia, 30.03.2012, 13:10
jak ktoś szuka sprzętu, to takie artykuły dają jakieś rozeznanie. w sklepie dobrze jest już mieć jakąś wiedze na temat tego co chce się kupić. ja ostatnio wypatrzyłam nowinkę mpm bora, to odkurzacz wodny, także świetna sprawa dla alergików. właśnie dzięki forum o nim uslyszałam, potem doczytałam artykuły w necie i nie żałuję wyboru.
zapytajajka, 27.07.2012, 13:23
Artykuł nie uwzględnia kategorii robotów sprzątających jak np. Roomba, które nie mają wspomnianego "wyrzutu powietrza" i są idealne dla alergików
AsimovFan, 30.01.2014, 12:57
Pełna zgoda. To coraz szersza grupa
Zdziech, 11.04.2014, 16:03
wracaj na lekcje fizyko do szkoły odstawowej
Jan Mikosza, 18.04.2017, 03:33
Informative article, just what I wanted to find. Here is myy web-site Vallie
SV, 15.06.2019, 00:33
Komentarz został usunięty.
Artykuł nie wniósł nic, kompletnie nic. Daje nie wiem który wybrać, workowy czy bezworkowy? Na etykiecie jest tylko podana moc nie ma parametrów o których wspominała osoba z tego artykułu, a sprzedawcy tez nie mają aż takiej wiedzy aby znac te parametry i rzeczywiście sprzedają co leci aby zarobic.
niedziałek, 05.08.2018, 06:16
Artykuł dno. . Osobnik piszący to ignorant techniczny. Gdzie wytwarzane podciśnienie, dokładność filtracji czyzakres zastosowania
Selin, 14.02.2019, 13:11
Dla mnie to najważniejsza jest w odkurzaczu siła ssania brudu. Nie cierpię, gdy coś się zatyka i tylko głaszczę powierzchnię paneli czy dywanu. Chyba zdecyduję się na zakup porządnego nowego i w dodatku takiego, który też myje podłogi https://przemianydomowe.pl/odkurzacz-myjacy-podlogi-opinie-ranking/ .
Aleksandra Wojtaś, 30.08.2019, 08:01