Wybieramy deskę do prasowania – modele, ich charakterystyka i ceny

O tym, jak istotne jest w domu dobre żelazko i odpowiednia deska do prasowania wiedzą krawcowe i kobiety z przeważającą liczbą mężczyzn w domu, wraz z którymi piętrzą się stosy uporczywych do prasowania koszul. Deska desce nierówna. Jaką deskę do prasowania wybrać?
 • Deska do prasowania

  Jeśli twoje ubrania i domowe tekstylia wymagają dość częstego prasowania, warto przyjrzeć się sprzętom, które znacznie ułatwią komfort pracy.

  Galicja dla Twojego Domu
 • Wygodna deska do prasowania

  Przydatnym elementem deski jest półeczka na bieliznę umieszczona pod główną częścią deski. Odłożymy na nią wyprasowane rzeczy.

  Galicja dla Twojego Domu
 • Zestaw do prasowania

  Tefal
 • Deska do prasowania ze stacją parową

  Vileda

Dla większości z nas prasowanie nie jest miłe, łatwe i przyjemne. A niemal każdy z nas wolałby go unikać, ale skoro nie możemy, warto zaopatrzyć się w sprzęt, który ułatwi i przyspieszy nam to zadanie. Deski do prasowania mimo tego, że wyglądają bardzo podobnie, różnią się materiałem, z którego są wykonane i dodatkowymi gadżetami, co przekłada się na efektywność naszej pracy.

Rodzaje desek do prasowania

Przeglądając rynek w poszukiwaniu deski do prasowania z łatwością dostrzeżemy, że mamy do czynienia z trzema, najbardziej popularnymi typami. Deski klasyczne są najprostsze i nie mają żadnych specjalnych funkcji, ale wyróżnia je najniższa cena, bo już od kilkudziesięciu złotych. Często jednak ich liche wykonanie może przełożyć się na odbijaniu na prasowanej odzieży metalowej kratki, kruszeniu wypełnienia oraz przeciekaniu.

Deski z wbudowanym gniazdkiem i oddzielnym kablem do łączenia ze ściennym źródłem prądu to idealne rozwiązanie do żelazka z krótkim kablem. To również ciekawe i przydatne rozwiązanie w miejscach o ograniczonym dostępie do gniazdka.

Dowiedz sięJakie funkcje mają żelazka ze stacją parową 

Najnowocześniejsze i również najdroższe są systemy do prasowania, które wyposażone są w stacje parową, deskę ze stelażem i powłoką oraz żelazko. Praca na nich jest naprawdę przyjemna i efektywna, ale zakup wiąże się również z dużym kosztem, bo od ok. 2000 złotych w górę, nierzadko osiągając zawrotną cenę, nawet 7000 złotych.

Wybieramy wygodną deskę do prasowania

Pierwszym wyznacznikiem wygodnej deski jest jej stabilność. Warto już w sklepie wypróbować, jak reaguje ona na nasz ruch i czy nie chybocze się podczas przesuwania po niej żelazkiem. Zwróć też uwagę, czy nóżki pokryte są antypoślizgowymi nakładkami. Kolejnym, jakże ważnym aspektem jest możliwość regulacji wysokości. Osoby wysokie nie będą czuły się komfortowo, pochylając się nad za niską deską i odwrotnie. Powierzchnia modelu nie powinna być mniejsza niż 120 cm x 38 cm, dla wygodnego użytkowania. Deska musi być również mocna i stabilna.

Zobacz równieżSposoby na wygodne suszenie prania w mieszkaniu 

Liche i zbyt cienkie wypełnienie sprawi, że wkrótce podłogę pokryją pokruszone fragmenty gąbki. Niezwykle ważny jest również pokrowiec z naturalnego materiału, np. bawełny. Dzięki przepuszczaniu powietrza i pary ubrania pozostaną suche podczas prasowania. Jeśli korzystasz z żelazka parowego, wybierz wersję deski z pokrowcem odbijającym parę, co przełoży się na efektywniejsze i dużo szybsze prasowanie. Pamiętaj, by sprawdzić także informacje o możliwości prania w pralce pokrowca oraz jego odporności na temperaturę, a co za tym idzie, także odbarwienia. Przyda się też gadżet w postaci antenki, która poprowadzi kabel bez plątania.


Pokrowiec na deskę do prasowania
Deska może być wyposażona w pokrowiec z nieprzepuszczalną warstwą aluminiową, która działa na parę wodną jak szczelny ekran – odbija ją i oddaje ciepło, niemal w 100%, z powrotem do prasowanej tkaniny.Fot. Vileda

Radzimy również: Jak ułatwić sobie prasowanie 

Wybrany model deski do prasowania nie powinien być również ciężki, szczególnie jeśli masz małe mieszkanie i brak wydzielonego miejsca do prasowania. Lekkość i łatwość składania ułatwi przemieszczanie sprzętu w dowolnym momencie. Stelaż wykonany z tworzywa sztucznego jest najmniej odporny, ale sprawdzi się w przypadku osób prasujących sporadycznie.

Jeśli zamierzasz trzymać deskę w miejscu zimnym, wilgotnym, np. spiżarni czy piwnicy, zwróć uwagę na powłokę antykorozyjną. Osobom posiadającym dużą liczbę koszul, spodni w kant i bluzek z mankietami przyda się zakup oddzielnego lub w zestawie rękawnika, czyli mini deski do zadań specjalnych. Prasującym pościel i inne, dużych rozmiarów materiały, polecam deski z możliwością powiększenia powierzchni roboczej.

Ceny dobrych, ale najprostszych desek do prasowania zaczynają się od 100 złotych i rosną w zależności od dodatkowych funkcji i sposobu wykonania. Przy wyborze należy kierować się osobistymi potrzebami, aby cieszyć się z szybkiego i efektywnego prasowania.


Minideska do prasowania
Deska na szybkie i małe prasowanie. Idealna do małych mieszkań. Jej kompaktowe rozmiary sprawiają, że można ją ustawić na stole, podłodze czy blacie kuchennym. Dodatkowo taką deskę można zabrać na wakacyjny wyjazd.Fot. Vileda

Autor: Nina Romanek
1komentarzy