Urządzenia wielofunkcyjne w twojej kuchni i łazience

Standardowy piekarnik można zastąpić mikrofalówką z funkcją pieczenia. A jeśli nie wyobrażasz sobie kuchni bez piekarnika, zastanów się nad kupnem mniejszego modelu, pod którym zmieści się np. zmywarka.
 • Pralko-suszarka

  Pralko-suszarka zajmie tyle samo miejsca, co tradycyjna pralka, a dzięki niej raz na zawsze zapomnisz o widoku suszącej się na widoku bielizny. Możesz też zaprogramować pranie na wybraną godzinę i już o tym nie myśleć.

  Anna Karda

Urządzając kuchnię najczęściej kupujemy do niej standardową lodówkę i piekarnik bo utarło się, że to sprzęty, które muszą być duże. Do tego jeszcze zmywarka, okap i ubywa miejsca na przechowywanie. A może pomniejszyć sprzęty i zyskać dodatkową powierzchnię na szuflady i szafki? Zwłaszcza, że sprzyjają temu producenci, oferując coraz bardziej wymyślne i wielofunkcyjne sprzęty AGD.

Drobne AGD

 • Czajnik z tosterem i ekspresem do kawy w jednym – dzięki takim nowoczesnym wielofunkcyjnym urządzeniom wszystko, czego potrzebujesz do przyrządzenia śniadania masz pod ręką, a dodatkowo zyskujesz więcej przestrzeni na kuchennym blacie. Urządzenia są zintegrowane na wspólnej podstawie z jedną wtyczką.
 • Mikrofalówka z funkcją pieczenia lub gotowania na parze – to już niemal standard we współczesnym AGD. Do przyrządzania smacznych i zdrowych posiłków nie trzeba już mieć kilku garnków z sitkami – wszystko załatwi teraz mała mikrofalówka (jeszcze lepiej, do zabudowy). W niej podgrzejesz, ugotujesz, rozmrozisz, upieczesz i ugotujesz na parę. Wielofunkcyjna, nowoczesna mikrofala z powodzeniem może zastąpić piekarnik. Dzięki temu w malej kuchni zyskasz miejsce na pojemną szafkę o szer. 60 cm!
 • Wieloczynnościowy robot kuchenny – zapomnij o swoim starym mikserze, teraz robot kuchenny zmieści funkcje kilku lub nawet kilkunastu kuchennych urządzeń. Potrafi ważyć, siekać, mielić, rozdrabniać, ciąć na kawałki, wyrabiać ciasto i wyciskać sok. Ugotuje na wodzie i na parze, a na koniec wystarczy włączyć funkcję czyszczenia urządzenia i sprzątanie po gotowaniu mamy z głowy. W zależności od liczby funkcji, kosztuje od 1,5 do kilku tysięcy złotych ale to wciąż mniej, niż gdybyśmy chcieli kupić wszystkie urządzenia osobno.

Duże AGD

 • Pralko-suszarka – najpierw producenci oferowali pralki i suszarki osobno, teraz nie trzeba mieć odrębnego pomieszczenia na pranie i suszenie, zapominamy też o schnącej bieliźnie w łazience. Pralko-suszarka zajmuje dokładnie tyle samo miejsca co standardowa pralka. Różni się od niej jedynie ilością programów prania (ma ich mniej). W starszych modelach po zrobieniu prania nastawiamy program suszenia, w nowszych – od razu programujemy wszystkie cykle (pranie, płukanie, wirowanie i suszenie). Często już pralko-suszarka zrobi to za nas (na podstawie ilości załadunku sama dobierze odpowiednie parametry: temperaturę i czas). Do wyboru również pralki z szufladą na suszenie pojedynczych ubrań. A nawet pralki z wysuwanym pojemnikiem do przechowywania detergentów.
 • Zestaw piekarnik i zmywarka – to również idealne rozwiązanie dla właścicieli mikroskopijnych kuchni, którzy stoją przed wyborem: AGD czy szafka? Teraz w miejscu jednej szafki zmieszczą piekarnik, płytę grzewczą i zmywarkę – jedno pod drugim! Piekarnik jest pomniejszony i można w nim jednorazowo piec jedną potrawę, a zmywarka zmieści 6 kompletów naczyń (o połowę mniej, niż standardowa), co powinno w zupełności wystarczyć 1-2 domownikom lub komuś, kto nie gotuje wielodaniowych obiadów.
 • Ciekawostką w standardowych piekarnikach jest funkcja twin connection, która pozwala na jednoczesne pieczenie dwóch potraw, bez przenikania się ich zapachów, dzięki temu i pieczeń, i ciasto zachowa swój aromat.
 • Mebel kuchenny „wszystko w jednym" – wygląda jak zwykła szafka z dwoma drzwiczkami, szeroka na 100 cm. Ale zmieści prawie wszystkie sprzęty potrzebne w kuchni: dwie płyty grzejne, chłodziarko-zamrażarkę, zlewozmywak z ociekaczem i szafkę pod zlewozmywak. Taki mebel kosztuje około 2 tysięcy złotych. Wystarczy dostawić do niego szafkę z piekarnikiem i na długości nieco ponad półtora metra powstanie wielozadaniowa kuchnia.
Autor: Anna Karda
0komentarzy