Sposoby na suszenie prania w mieszkaniu (poradnik z WIDEO)

Właściciele małych mieszkań wiedzą, jak dużo kłopotu sprawia suszenie prania. Szczególnie gdy nadchodzi deszczowa pogoda, a temperatury zewnętrzne są coraz niższe.
 • Suszarka na grzejnik

  Pranie umieszczone w pobliżu grzejnika wyschnie szybciej.

  Weltbild
 • Suszarka na bieliznę do kabiny prysznicowej

  Suszarka do bielizny zawieszona w kabinie prysznicowej nie będzie zawadzać w małym mieszkaniu.

  Weltbild
 • Kompaktowa suszarka z uchwytami

  Dzięki uchwytom suszarkę można łatwo umieścić zimą na grzejniku, a latem na balustradzie balkonu.

  Galicja dla Twojego Domu
 • Suszarka na kaloryfer

  Tego typu suszarkę na pranie można montować na grzejniku.

  Vileda
 • Suszarka wieżowa Viva Dry Multiflex

  Suszarka na pranie typu „wieża”

  Vileda
 • Suszarka na ręczniki

  Dzięki takiemu wieszakowi na ręczniki można zwolnić miejsce na ścianie. Umieszczony na drzwiach służy do odwieszania mokrych ręczników.

  Weltbild
 • Suszarka pionowa

  W małym mieszkaniu dobrze sprawdzi się suszarka pionowa.

  Galicja

Gdy na dworze aura nie sprzyja, a w mieszkaniu brakuje miejsca na suszenie prania, pojawia się pytanie – gdzie rozwiesić mokrą bieliznę? Są jednak sposoby na to, by nawet w najmniejszym mieszkaniu wysuszyć pranie sprawnie, bez ryzyka zawilgocenia naszych czterech kątów.

Zobacz wideo: Jaki proszek do prania jest najlepszy 

Pomysł na suszenie prania ma znaczenie

Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest tradycyjna suszarka na pranie. Gdzie ją jednak postawić, gdy każdy skrawek wolnej powierzchni w mieszkaniu jest cenny?

Suszarkę można zamontować pod sufitem w łazience, trzeba jednak liczyć się z tym, że nie nadaje się ona do suszenia ciężkiej odzieży. A w bardzo małych łazienkach, szczególnie tych wyposażonych w kabinę prysznicową, jej zamontowanie jest trudne lub wręcz niemożliwe.

Zobacz wideo z modelami suszarek do prania

Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news 

PolecamyMeble do bardzo małej kuchni

W małych mieszkaniach wiele osób korzysta z dwuskrzydłowej, rozkładanej suszarki. Sprzęt taki często traktowany jest przez domowników jako zło konieczne. Rozstawienie suszarki w salonie czy sypialni z pewnością nie jest ani praktyczne, ani estetyczne. A w pokoju dziecięcym jest niebezpieczne – maluch może przyciąć palce lub przewrócić na siebie suszarkę. Warto kupić rozkładaną suszarkę z kółkami, które ułatwią nam jej przestawianie – bez konieczności podnoszenia, co z zawieszonym praniem, może być trudne.

Są też suszarki, które pozwalają efektywniej wykorzystać przestrzeń, którą dysponujemy. To wysokie, stojące suszarki typu „wieża". Taką suszarkę można umieścić wraz z praniem na przykład w kabinie prysznicowej. Ciekawym rozwiązaniem są również modele przeznaczone do ustawienia na wannie, zawieszenia na drzwiach lub kaloryferze.

Wybierając suszarkę warto sprawdzić, czy jest ona wykonana z dobrych materiałów. Suszenie prania na suszarce, która np. rdzewieje grozi zniszczeniem odzieży. Mogą powstać na niej trudne lub niemożliwe do usunięcia zabrudzenia z rdzy.

Suszenie prania na skróty

Jeżeli domowy budżet nam na to pozwala, możemy kupić do domu urządzenie wyposażone w funkcję suszenia. Mowa oczywiście o pralko-suszarkach. Jest to ciekawe rozwiązanie, jednak nie jest ono pozbawione minusów.

Warto przeczytaćSuszarki bębnowe: kondensacyjna czy ewakuacyjna – która lepsza 

Nie jest możliwe wysuszenie za jednym razem całego prania. Dlatego proces suszenia bywa czasochłonny. A nasza odzież może szybciej się niszczyć z powodu wysokiej temperatury i tarcia o bęben. Dostępne są również samodzielne urządzenia – suszarki kondensacyjne i ewakuacyjne. Warto wybrać suszarkę kondensacyjną, ponieważ nie wymaga ona podłączenia do wentylacji, a bielizny po wyciągnięciu z urządzenia zazwyczaj nie trzeba już prasować. Suszarki bębnowe często mają rozmiary zbliżone do pralek. Aby zaoszczędzić miejsce, można ustawić je jedna na drugiej – suszarka bębnowa zawsze stoi na pralce. Wykorzystuje się do tego zaprojektowane specjalnie łączniki. Przy podejmowaniu decyzji o wyborze urządzenia przeznaczonego do suszenia prania bardzo ważne jest, by sprawdzić jego klasę energetyczną.

Pranie suszone na piątkę

Mokre ubrania mogą spowodować podwyższoną wilgotność w pomieszczeniu. Dlatego suszenie prania w mieszkaniu może prowadzić do pojawienia się niebezpiecznych dla zdrowia pleśni i grzybów. Należy więc pamiętać o 5 podstawowych zasadach:

 1. Konieczne jest regularne wietrzenie mieszkania. W małych pomieszczeniach na czas suszenia warto rozszczelnić lub uchylić okno, a w łazience, jeżeli mamy taką możliwość, włączyć wentylator. 
 2. Należy cyklicznie sprawdzać drożność kanałów wentylacyjnych. Osadzanie się wilgoci na ścianach i meblach oraz zaparowane okna mogą być spowodowane niewłaściwie funkcjonującą wentylacją grawitacyjną. 
 3. Ubrania przeznaczone do suszenia nie powinny ociekać wodą. Prane rzeczy powinny być mocno odwirowane, by po wyjęciu z bębna maszyny były możliwie suche. 
 4. Dla zdrowia i dobrego samopoczucia domowników temperatura powietrza w mieszkaniu powinna wynosić ok. 18–22°C, a wilgotność oscylować między 40 a 60%. 
 5. W sytuacji, gdy poziom wilgoci jest zbyt wysoki, należy zastosować specjalny pochłaniacz wilgoci. Urządzenie kontroluje oraz samodzielnie redukuje jej nadmiar w powietrzu do optymalnego dla zdrowia poziomu. W ten sposób można zapobiec parowaniu okien, a także zabezpieczyć mieszkanie przed pleśnią i grzybami oraz nieprzyjemnym zapachem stęchlizny.

Warto wiedzieć: Jak zapobiegać parowaniu szyb w mieszkaniu 


Na grzejniku elektrycznym z uchwytami możemy suszyć nie tylko ręczniki. Takie rozwiązanie sprawdzi się również w kuchni.
Fot. Atlantic

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: Vileda
Wideo
 • Modele suszarek do prania
6komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (6)

Ja też mam jedną z tych suszarek mimo, że mam mieszkanie duże.Teraz widać, że jak się w kuchni robi zabudowę meblami to do kaloryfera nie można dojść i błąd.
Benia, 22.10.2012, 18:27
To kto Ci tak tą kuchnię "mądrze" zaprojektował???
Woody Alien, 23.10.2012, 00:08
Za oknem deszcz, więc na balkonie o wysuszeniu nie ma co marzyć.
W mieszkaniu zimno, kaloryfery nie grzeją, raczej wilgotno niż sucho.
W suszarniach blokowcow o suszeniu nie ma mowy , zimno i brudno.
Spoldzielnie Mieszkaniowe mają mieszkancow w nosie.
Mozna sobie ponarzekać do ściany.
ZOJKA, 20.09.2013, 11:44
Ale sposoby stare jak swiat
kawka, 20.09.2013, 16:23
a ja polecam zakup suszarki do prania elektrycznej , mniejsza nieco od pralki, można ja na niej ustawić, pobiera wprawdzie prąd ale efektywność zabójcza-pranie suche w 40 min. W Holandii w każdym domu ze względu na wilgotny klimat. Niestety na polskim rynku jest ich mały wybór ale w Nl ceny zaczynają sie już od 300e. Polecam!
Aga Pop, 22.09.2013, 16:09
teraz można w ME brać siemensa na testy na miesiąc
vimen, 07.01.2018, 19:35