Sposoby na suszenie prania w mieszkaniu (poradnik z WIDEO)

Właściciele małych mieszkań wiedzą, jak dużo kłopotu sprawia suszenie prania. Szczególnie gdy nadchodzi deszczowa pogoda, a temperatury zewnętrzne są coraz niższe.
 • Suszarka na grzejnik

  Pranie umieszczone w pobliżu grzejnika wyschnie szybciej.

  Weltbild
 • Suszarka na bieliznę do kabiny prysznicowej

  Suszarka do bielizny zawieszona w kabinie prysznicowej nie będzie zawadzać w małym mieszkaniu.

  Weltbild
 • Suszarka na kaloryfer Viva Dry Quick

  Tego typu suszarkę na pranie można montować na grzejniku.

  Vileda
 • Suszarka wieżowa Viva Dry Multiflex

  Suszarka na pranie typu „wieża”

  Vileda
 • Suszarka na ręczniki

  Dzięki takiemu wieszakowi na ręczniki można zwolnić miejsce na ścianie. Umieszczony na drzwiach służy do odwieszania mokrych ręczników.

  Weltbild

Grzejnik elektryczny z uchwytami nadaje się do suszenia ręczników i kuchennych szmatek. Gdy na dworze aura nie sprzyja, a w mieszkaniu miejsca brak na suszenie prania, pojawia się pytanie – gdzie rozwiesić mokrą bieliznę? Są jednak sposoby na to, by nawet w najmniejszym mieszkaniu wysuszyć pranie sprawnie, bez ryzyka zawilgocenia naszych czterech kątów.

Pomysł na suszenie prania ma znaczenie

Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest tradycyjna suszarka na pranie. Gdzie ją jednak postawić, gdy każdy skrawek wolnej powierzchni w mieszkaniu jest cenny?

Suszarkę można zamontować pod sufitem w łazience, trzeba jednak liczyć się z tym, że nie nadaje się ona do suszenia ciężkiej odzieży. A w bardzo małych łazienkach, szczególnie tych wyposażonych w kabinę prysznicową, jej zamontowanie jest niemożliwe.

Zobacz wideo z modelami suszarek do prania


Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news 

Zobacz również: Meble do bardzo małej kuchni. Jak wygospodarować więcej miejsca 

W małych mieszkaniach wiele osób korzysta z dwuskrzydłowej, rozkładanej suszarki. Sprzęt taki często traktowany jest przez domowników jako zło konieczne. Rozstawienie suszarki w salonie czy sypialni z pewnością nie jest bowiem ani praktyczne, ani estetyczne. A w pokoju dziecięcym jest niebezpieczne –maluch może przyciąć palce lub przewrócić na siebie suszarkę. Warto kupić rozkładaną suszarkę z kółkami, które ułatwią nam jej przestawianie bez konieczności podnoszenia, co z zawieszonym praniem, może być trudne.

Są też suszarki, które pozwalają efektywniej wykorzystać przestrzeń, którą dysponujemy. To wysokie, stojące suszarki typu „wieża". Taką suszarkę można umieścić wraz z praniem na przykład w kabinie prysznicowej. Ciekawym rozwiązaniem są również modele przeznaczone do ustawienia na wannie, zawieszenia na drzwiach lub kaloryferze.

Wybierając suszarkę warto sprawdzić, czy jest ona wykonana z dobrych materiałów. Suszenie prania na suszarce, która np. rdzewieje grozi zniszczeniem odzieży. Mogą powstać na niej trudne lub niemożliwe do usunięcia zabrudzenia z rdzy.

Suszenie prania na skróty

Jeżeli domowy budżet nam na to pozwala, możemy kupić do domu urządzenie wyposażone w funkcję suszenia. Mowa oczywiście o pralko-suszarkach. Jest to ciekawe rozwiązanie, jednak nie jest ono pozbawione minusów.

Warto przeczytać: Suszarki bębnowe: kondensacyjna czy ewakuacyjna. Charakterystyka 

Nie jest możliwe wysuszenie za jednym razem całego prania. Dlatego proces suszenia bywa czasochłonny. A nasza odzież może szybciej się niszczyć z powodu wysokiej temperatury i tarcia o bęben. Dostępne są również samodzielne urządzenia – suszarki kondensacyjne i ewakuacyjne. Warto wybrać suszarkę kondensacyjną, ponieważ nie wymaga ona podłączenia do wentylacji, a bielizny po wyciągnięciu z urządzenia zazwyczaj nie trzeba już prasować. Suszarki bębnowe często mają rozmiary zbliżone do pralek. Aby zaoszczędzić miejsce, można ustawić je jedna na drugiej – suszarka bębnowa zawsze stoi na pralce. Wykorzystuje się do tego zaprojektowane specjalnie łączniki. Przy podejmowaniu decyzji o wyborze urządzenia przeznaczonego do suszenia prania bardzo ważne jest, by sprawdzić jego klasę energetyczną.

Pranie suszone na piątkę

Mokre ubrania mogą spowodować podwyższoną wilgotność w pomieszczeniu. Dlatego suszenie prania w mieszkaniu może prowadzić do pojawienia się niebezpiecznych dla zdrowia pleśni i grzybów. Należy więc pamiętać o 5 podstawowych zasadach:

 1. Konieczne jest regularne wietrzenie mieszkania. W małych pomieszczeniach na czas suszenia warto rozszczelnić lub uchylić okno, a w łazience, jeżeli mamy taką możliwość, włączyć wentylator. 
 2. Należy cyklicznie sprawdzać drożność kanałów wentylacyjnych. Osadzanie się wilgoci na ścianach i meblach oraz zaparowane okna mogą być spowodowane niewłaściwie funkcjonującą wentylacją grawitacyjną. 
 3. Ubrania przeznaczone do suszenia nie powinny ociekać wodą. Prane rzeczy powinny być mocno odwirowane, by po wyjęciu z bębna maszyny były możliwie suche. 
 4. Dla zdrowia i dobrego samopoczucia domowników temperatura powietrza w mieszkaniu powinna wynosić ok. 18–22°C, a wilgotność oscylować między 40 a 60%. 
 5. W sytuacji, gdy poziom wilgoci jest zbyt wysoki, należy zastosować specjalny pochłaniacz wilgoci. Urządzenie kontroluje oraz samodzielnie redukuje jej nadmiar w powietrzu do optymalnego dla zdrowia poziomu. W ten sposób można zapobiec parowaniu okien, a także zabezpieczyć mieszkanie przed pleśnią i grzybami oraz nieprzyjemnym zapachem stęchlizny.
Na grzejniku elektrycznym z uchwytami możemy suszyć nie tylko ręczniki. Takie rozwiązanie sprawdzi się również w kuchni.
Fot. Atlantic

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: Vileda
Wideo
 • Modele suszarek do prania
5komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (5)

Ja też mam jedną z tych suszarek mimo, że mam mieszkanie duże.Teraz widać, że jak się w kuchni robi zabudowę meblami to do kaloryfera nie można dojść i błąd.
Benia, 22.10.2012, 18:27
To kto Ci tak tą kuchnię "mądrze" zaprojektował???
Woody Alien, 23.10.2012, 00:08
Za oknem deszcz, więc na balkonie o wysuszeniu nie ma co marzyć.
W mieszkaniu zimno, kaloryfery nie grzeją, raczej wilgotno niż sucho.
W suszarniach blokowcow o suszeniu nie ma mowy , zimno i brudno.
Spoldzielnie Mieszkaniowe mają mieszkancow w nosie.
Mozna sobie ponarzekać do ściany.
ZOJKA, 20.09.2013, 11:44
Ale sposoby stare jak swiat
kawka, 20.09.2013, 16:23
a ja polecam zakup suszarki do prania elektrycznej , mniejsza nieco od pralki, można ja na niej ustawić, pobiera wprawdzie prąd ale efektywność zabójcza-pranie suche w 40 min. W Holandii w każdym domu ze względu na wilgotny klimat. Niestety na polskim rynku jest ich mały wybór ale w Nl ceny zaczynają sie już od 300e. Polecam!
Aga Pop, 22.09.2013, 16:09

Polecamy