Smart TV do domu – na co zwrócić uwagę przy wyborze. Poradnik

Większość producentów telewizorów ma już w swojej ofercie telewizory wersji smart. Zobacz, jak wybrać dobry smart TV.
  • Wybór smart TV

    Jak się wydaje, technologia smart jest przyszłością telewizji i niedługo zdecydowana większość oferowanych na rynku modeli telewizorów będzie „inteligentna".

    dotshock (123RF)

Ponieważ czas spędzany przed komputerami, konsolami czy smartfonami bezpośrednio przekłada się na coraz krótszy czas poświęcany telewizji, to branża telewizyjna chcąc przeciwdziałać temu zjawisku, stworzyła Smart TV. To odbiornik telewizyjny podłączony do internetu i potrafiący odpowiednio wykorzystać jego zasoby. To, w jaki sposób z tych zasobów zechcemy korzystać, determinuje wybór modelu telewizora.

Zobacz wideo: Ile prądu zużywają domowe urządzenia AGD i RTV 

Oczywiście kluczowa dla wielu klientów jest cena, ale ta nie powinna stanowić problemu w zakupie. Modele Smart TV można kupić już w okolicach 2 tysięcy złotych, choć oczywiście są również takie, które kosztują powyżej 25 tysięcy złotych. Sama „inteligencja" ma tu jednak niewielki wpływ na cenę sprzętu - o tej nadal decyduje wielkość ekranu, rozdzielczość i jakość obrazu oraz inne techniczne detale.

Rozdzielczość obrazu w telewizorach smart

Technologię Smart TV można odnaleźć już w telewizorach o przekątnej 32 cali. Taki niewielki telewizor będzie pasował do małych pomieszczeń z ograniczoną odległością między telewizorem a widzem. Jeśli jednak miejsca jest nieco więcej, lepiej zainwestować w większe modele – obecnie minimum to telewizory 40-calowe.

Ceny odbiorników spadły na tyle, że można bez wielkiej szkody dla portfela rozglądać się za modelami o przekątnej 50 cali - dopiero wtedy zaczyna się prawdziwa zabawa. Tego typu ekrany pozwalają cieszyć oko możliwościami, jakie daje Smart TV. Najlepiej, gdyby umożliwiały wyświetlanie obrazu w 4K (czyli rozdzielczości 4096 × 2160) oraz wykorzystywały technologię HDR (high dynamic range), zapewniającą naprawdę realistyczne wyświetlanie obrazów. Nie tylko dlatego, że telewizor kupuje się na długie lata, a jak się wydaje standard ten będzie coraz popularniejszy, ale również dlatego, że aplikacje Smart TV bez trudu znajdą materiały filmowe nagrane w takiej jakości.

Sterowanie w menu

W niektórych modelach Smart TV sterowanie w menu bywa problematyczne. Dla osób przyzwyczajonych do pracy z komputerową myszką jest to irytujące. Dlatego przed zakupem warto sprawdzić, czy producent oferuje np. dwa piloty (jeden do obsługiwania telewizora w jego tradycyjnych zadaniach) i drugi do funkcji smart. Niektóre piloty mają funkcję wskaźnika, który wyświetlany jest na ekranie i którym można „klikać" w odpowiednie ikony. Są też producenci, którzy proponują piloty w wersji „combo", które są produktem 2w1 – służą od obsługi telewizora i funkcji smart – nie musi być to rozwiązanie gorsze niż działanie na dwóch pilotach.

Warto zobaczyćOryginalne funkcje współczesnych sprzętów agd, rtv i mebli 

Telewizor musi mieć też możliwość podłączenia pada do gier (za pomocą którego można również sterować poleceniami w menu), bez czego sieciowa rozrywka na telewizorze będzie bardzo ograniczona. Dobrze, by model telewizora miał możliwość sterowania sprzętem poprzez aplikację na smartfony, jak i umożliwiał szybki transfer danych ze smartfona (zdjęcia, filmy).

Kamery

Wiele osób wykorzystuje sieć do komunikacji wideo ze znajomymi i przyjaciółmi. Na dobrej jakości odbiorniku z funkcją Smart TV wrażenia z takiej komunikacji będą o wiele lepsze. Standardem w tego typu telewizorach jest aplikacja Skype, która to umożliwia. Warunek – kamera przesyłająca obraz o wysokiej rozdzielczości. Najlepiej, gdy jest wbudowana w telewizor, choć oczywiście można dokupić taki sprzęt osobno.

Input lag – parametr istotny dla miłośników gier

Jeśli telewizor ma służyć głównie do grania – a przecież rzesza posiadaczy konsol rośnie – ważny będzie parametr, którego trudno szukać w specyfikacji odbiornika. To „input lag", czyli opóźnienie między sygnałem, a wyświetlanym obrazem. Spory „lag" w grach to gwarancja szybkiej „śmierci" i sporej frustracji gracza. Większość telewizorów nie przekracza poziomu 40 ms (czyli opóźnienie jest właściwie niezauważalne), ale ciągle w sprzedaży można spotkać telewizory, w których lag sięga 70 ms, a to może być już dla gracza poważny problem.

Jeśli telewizor ma stać się domowym centrum rozrywki, a nie posiada się konsoli, warto sprawdzić, jakie aplikacje do gier oferuje producent sprzętu. W pewnym sensie dobry Smart TV może zastąpić konsole do gier – zwłaszcza gdy chodzi o mniej skomplikowane produkcje.

Dostępne aplikacje

Smart TV to przede wszystkim okazja do korzystania z niezliczonej liczby programów dokumentalnych, muzyki i filmów i to bez czekania, aż pojawią się w programie jakiejś stacji telewizyjnej. Do ich oglądania służą odpowiednie aplikacje.


Smart TV
Smart TV to nic innego jak telewizor podpięty do sieci internet oraz potrafiący korzystać w pełni z jej zasobów.Fot. StockSnap (Pixabay.com)

Przed zakupem warto sprawdzić, czy telewizor zapewnia wsparcie dla ulubionych serwisów VOD (video on demand, wideo na żądanie). Dotyczy to mniej popularnych serwisów – aplikacje potentatów na rynku, takich jak: Netflix, HBO GO czy polskie Ipla lub Player znajdują się w większości Smart TV.

System operacyjny

Każdy z systemów ma swoich zwolenników i zagorzałych przeciwników. Niektórzy producenci np. Philips przywiązali się do platformy Android TV, znanej chociażby ze smartfonów. Inni oferują własne rozwiązania, tak robi na przykład Samsung ze swoim systemem Tizen, a LG proponuje WebOS. Różnice polegają na dostępności rozmaitych aplikacji, stabilności działania, szybkości, a także na lepszej bądź gorszej współpracy ze smartfonami.

By mieć pewność, że zarządzanie menu i aplikacjami nie będzie powodem codziennych frustracji najlepiej jeszcze w salonie ze sprzętem RTV sprawdzić ich działanie oraz dostępne aplikacje. Porównajmy te i wtedy wybierzmy dla siebie najbardziej odpowiednie rozwiązanie. 

Autor: Sławomir Bobbe
4komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (4)

Przed zakupem Philipsa z Androidem poczytajcie koniecznie opinie o jego stabilności. Uwierzcie mi wszystko co piszą to prawda. Ja napaliłem się na Ambillight (swoją drogą, to akurat jest świetne) i sądziłem, że nie będą mi przeszkadzały jego wady. Po tygodniu wiedziałem jak bardzo się myliłem.
kkk, 04.02.2018, 15:29
Mój "inteligentny" Philips potrafi się sam wyłączać bez mojej woli, w najciekawszym miejscu filmu czy meczu. Często odmawia też włączenia, bo chce mu się akurat spać. Trzeba go resetować wyłączeniem z kontaktu.
Ryś, 05.02.2018, 19:46
Najlepiej jak rano chcę obejżeć przed pracą wiadomości, a telewizor się restartuje i mogę sobie popatrzeć przez 5 minut na logo Android. Ale ma też więcej "inteligentnych" funkcji. Między innymi sam zmienia kanały, pilot potrafi zareagować z 10 sekundowym opóźnieniem, przełączając kanały potrafi przeskoczyć o 5 do przodu. Najlepsze jest wybierania filmików na YT - naciskasz raz strzałke na pilocie a przeskakuje o 3 filmiki, cofasz - przeskakuje o 2. Naprawa reklamacyjna polega na aktualizacji firmware. Dziwię się, że jeszcze nie zorganizowano pozwu zbiorowego przeciwko tej firmie.
kkk, 07.02.2018, 17:10
Komentarz został usunięty.
Wow, that's what I was exploring for, what a material!
existing here at this webb site, thanks admiun of this site. My homepage; Robert
SO, 12.01.2019, 20:03