Prasowanie w pionie – kiedy się przydaje i jaki sprzęt wybrać?

Tagi:
Urządzenia do prasowania w pionie wykorzystują parę wodną, która przenika nawet przez bardzo grubą i mocno pogniecioną tkaninę, skutecznie ją rozprostowując.
  • Streamery

    Dzień Dobry TVN/x-news

Kto choć raz zmierzył się z prasowaniem firanek lub innych wyjątkowo gniotących się materiałów ten wie, jak bardzo frustrujące jest to zadanie. Kiedy wydaje się, że już przeprasowaliśmy wszystkie miejsca, nagle pojawiają się ukryte zagniecenia. Na szczęście jest na to sposób, który znacznie ułatwia tę czynność – prasowanie w pionie.

Standardowe żelazka rozprasowują tkaniny poprzez dociskanie stopy urządzenia do miejsca zagniecenia. Nowsze modele generują parę, która uwalnia się w kontakcie z materiałem. Wymagają one jednak deski do prasowania, co w przypadku dużych i ciężkich tkanin, np. zasłonowych może być naprawdę żmudne i ciężkie.

Zobacz, jak prasować bez użycia żelazka 

Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

Generatory pary i streamery

Alternatywą może być generator pary, który poprzez wyrzucanie pod dużym ciśnieniem pary wodnej rozprasowuje nawet najtrudniejsze zagniecenia. Siła docisku stopy żelazka zostaje zastąpiona parą, dlatego deska nie jest już nam potrzebna. Na rynku dostępne są także steamery, ale ciśnienie, pod którym wyrzucana jest para, jest znacznie niższe niż w przypadku generatorów. Taki sprzęt to jednak dobre rozwiązanie do bardzo małych mieszkań i osób, które rzadką prasują.

Polecamy poradnikJak wyprasować koszulę 

Dlaczego prasowanie w pionie jest lepsze niż zwykłe?

Jest to spore zaoszczędzenie czasu i zminimalizowanie ryzyka do zera wyświecenia tkaniny, co szczególnie istotne w przypadku dużej ilości ciemnych materiałów. Także delikatne jedwabie są w pełni bezpieczne i nie ma możliwości ich przypalenia. Parą możesz prasować także płaszcze bez obawy o odciśnięte szwy wewnętrzne i problemu z ustawieniem odpowiedniej temperatury. Największe efekty widać jednak podczas prasowania firanek, np. z cienkiego woalu. Wystarczy powiesić je na karniszu jeszcze wymięte i przesunąć głowicą generatora kilka razy po świeżo wypranym materiale. Będą idealnie proste i czyste, a my niezniechęceni do prasowania.

Prasowanie w pionie pokochają też mężczyźni noszący na co dzień koszule. Para w prosty sposób rozprasuje rękawy nie tworząc przy tym kantów. Sukienki czy bluzki z zakładkami, marszczeniami i trudnymi aplikacjami będą wyglądały jak nowe po kontakcie z parą, z czym żelazko nie poradzi sobie. Para wodna również odświeża ubrania i zabija roztocza, dlatego sprawdzi się w przypadku ubrań sezonowych, które długi czas przeleżały w szafie. 

Autor: Nina Romanek
6komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (6)

Zawsze mnie zastanawiało, jakie żelazko wybrać do prasowania w pionie, ale okazuje się, że mój Braun całkiem nieźle sobie z tym radzi. Wystarczyło po prostu poczytać o tym, jak się to robi. Dobry materiał!
Anna, 04.09.2019, 18:45
Dokładnie czegoś takiego właśnie szukam. Mam duży dom, dużo okien i dużo firanek - nie wyobrażam sobie ich prasowania w tradycyjny sposób przy desce do prasowania. Podoba mi się takie żelazko do prasowania w pionie i chyba jestem skłonna postawić na markę Braun.
Noemi, 19.09.2019, 10:30
A powiedzcie mi proszę moje drogie, który z tych modeli Brauna byście poleciły Waszym zdaniem? https://www2.braunhousehold.com/pl-pl/products/prasowanie/zelazka ? Chcę kupić żelazko parowe konkretnie tej marki, ale wybór mnie przerasta :)
Hania, 14.11.2019, 12:24
To bierz śmiało ten model https://www2.braunhousehold.com/pl-pl/products/prasowanie/zelazka/texsty... Model żelazko brauntexstyle 7 w zupełności wystarczy do codziennego użytku
Aga, 10.12.2019, 11:26
Dziękuję Aga za poradę. Faktycznie się skusiłam na polecany przez Ciebie model i wybrałam z ich oferty https://www2.braunhousehold.com/pl-pl/products/prasowanie/zelazka żelazko brauntexstyle 7 właśnie. Po miesiącu stosowania jestem niezmiernie zadowolona
Hania, 23.01.2020, 16:32
Powiedz mi Haniu, bo widzę, że piszesz o Braun Texstyle 7, że jesteś posiadaczką. Jak długi kabel ma to żelazko w praktyce? Mam wąski korytarz i w pokoju zazwyczaj muszę rozstawać deskę do prasowania. Też chcę kupić właśnie ten model żelazka od Brauna, bo mi parametry odpowiadają, ale ciekawi mnie ta długość jeszcze
Irena, 15.03.2020, 17:34