Pralki – jaką pralkę kupić, żeby wystarczyła na lata

Pralkowy zawrót głowy – tak w skrócie można powiedzieć o ofertach pralek w sklepach. Setki modeli, czym więc kierować się przy jej wyborze? Podpowiadamy.
 • Pralka ładowana od przodu

  Niektóre modele pralek mają podwójne zabezpieczenie węża dopływowego. Jeśli zostanie on uszkodzony, to wyciekająca woda zatrzymywana jest przez specjalną osłonę zewnętrzną. Jednocześnie uruchamia się automatyczne zabezpieczenie odcinające dopływ wody bezpośrednio przy kranie.

  Candy
 • Pralka

  Pralka ładowana od przodu to model tradycyjny.

  Beko
 • Pralka ładowana od góry

  Pralka ładowana od góry jest węższa niż tradycyjna.

  Hoover
 • Pralka

  Pralka typu slim - model tradycyjny, ale wąski.

  AEG
 • AGD do zabudowy

  Pralka do zabudowy.

  Ikea

Co producent, to oferuje przynajmniej kilkanaście modeli pralek. Co warto brać pod uwagę, wybierając taki sprzęt? Przedstawiamy główne kryteria dotyczące zakupu pralki.

Pralka ładowana od góry

To od paru lat najpopularniejszy model. Choćby z uwagi na to, że zajmuje mniej miejsca, jest średnio o 30 procent węższa (ma około 45 cm szerokości), niż tradycyjna, czyli ładowana od przodu. Nie dość, że jest węższa, to jeszcze nie musimy wygospodarować miejsca na otwieranie drzwiczek. Jest więc praktyczna w małej albo większej, za to nieustawnej łazience. Te pralki są dosyć wąskie i nie mają bębnów tak pojemnych, jak pralki ładowane od przodu. Można włożyć przeważnie maksymalnie 6 kilogramów suchego prania. Minus taki, że nie może wisieć nad tą pralką głęboka szafka, bo wtedy nie otworzylibyśmy klapy. Pralka ładowana od góry nie nadaje się też pod ścianę ze skosami.

Pralka ładowana od przodu

Taki sprzęt zajmuje więcej miejsca w łazience (szeroka na mniej więcej 60 cm), ale za to jej blat można wykorzystać jako dodatkową półkę, choćby na ręczniki. Pralki ładowane od przodu posiadają drzwiczki, które w większości modeli otwierają się z prawej strony na lewą. W bębnie zmieści się nawet ponad 8 kilogramów suchego prania.

Pralka typu slim

Istnieją też pralki węższe niż te ładowane od góry. To pralki typu slim. Wybrane modele mają nawet 45 cm szerokości, chociaż wyglądają, jak tradycyjne, ładowane od frontu. Bęben jest jednak mniejszy niż w zwykłej pralce otwieranej od przodu. W pralce slim można załadować zwykle do 6 kilogramów prania.

Pralka do zabudowy

Jeżeli chcemy zaoszczędzić miejsca w łazience, możemy zdecydować się na pralkę do zabudowy. Wtedy zazwyczaj pralka stoi w kuchni. To modele otwierane od przodu.

Chcesz taką?: Pralka w kuchni 

Prędkość wirowania

To parametr decydujący o tym, jak mokre jeszcze będą rzeczy po wyjęciu z pralki. Producenci podają liczbę obrotów bębna na minutę w czasie odwirowywania. Im wyższa liczba, tym suchsze otrzymamy pranie. Prędkość wirowania w różnych modelach pralek zaczyna się od 800 obrotów (na rynku już raczej nie ma pralek mających 600 obrotów). Droższe pralki mają minimum 1000 obrotów. Niektóre urządzenia mają nawet 1600 obrotów.

Klasa energetyczna

Klasa energetyczna pralki jest oznacza przez producentów literami alfabetu od G do A, przy czym A to pralka najbardziej energooszczędna. W sprzedaży są także pralki oznaczone symbolami A+, A++ oraz A+++. Są to modele pobierające – w porównaniu ze standardowymi pralkami – o wiele mniej energii podczas prania.

Te same symbole stosowane przez producentów nie zawsze oznaczają jednakowe zużycie prądu. Jeśli producent X i producent Y zapewniają, że ich produkty są klasy A +, niekoniecznie oba modele pobierają tyle samo prądu. Trzeba więc znaleźć szczegóły na etykiecie naklejonej na pralkę i w jej instrukcji. Tam podane jest średnie zużycie energii podczas standardowego cyklu prania bawełny w temperaturze 60 stopni.

Programy prania

Program prania dopasowany jest do materiałów, z których są uszyte rzeczy, jakie zamierzamy wyprać. Dzięki nim pralka dostosowuje temperaturę wody, wirowanie, czas prania i inne parametry do typu tkanin. Najczęściej programy te mają nazwy, jak same tkaniny. Standardowe programy prania to: bawełna, wełna, syntetyki, jedwab. W pralkach z wyższej półki są np. programy do prania butów, dżins, firany, odzież sportowa. Są też programy informujące, czy jest to np. pranie ręczne, wstępne albo szybkie pranie.

Dodatkowe funkcje pralki

Producenci traktują pralki prawie, jak urządzenia multifunkcyjne. Ochrona przed zagnieceniami albo łatwe prasowanie (dzięki nim rzeczy nie będą wyglądały na pogniecione), odplamianie, opóźniony start i intensywne płukanie to niektóre dodatkowe funkcje pralek. Potrafią też usunąć sierść i włosy lub kłaczki z materiału. Inne funkcje to usuwanie alergenów albo para wodna. Ta ostatnia „wchodzi" pomiędzy włókna i
likwiduje nieprzyjemne zapachy oraz alergeny. Istnieje również możliwość zapisywania własnych programów. Niektórzy producenci poszli dalej i oferują już pralki, które można podłączyć do systemu ogrzewania pomieszczenia. Pełnią więc one również funkcję grzejnika.

A to dopiero: Inteligentna pralka podłączona do internetu 

Pralka bezpieczna dla dziecka

Pralka przyjazna dziecku to taki sprzęt, który malcowi nie zaszkodzi i któremu malec nie zaszkodzi. Blokada drzwiczek, których brzdąc nie otworzy, gdy pralka jest włączona, to podstawa. Istnieje też blokada wszystkich przycisków i pokręteł znajdujących się na pralce. Jest ona ogólnie nazywana... blokadą rodzicielską. Funkcja ta bowiem blokuje natychmiast wszystkie przyciski w pralce na czas prania.

Ceny pralek

Najtańsze pralki można dostać za 800 złotych. Są to przeważnie modele tradycyjne, otwierane od frontu, jedynie z podstawowymi programami i bez dodatkowych funkcji. Z reguły powyżej tysiąca kosztują pralki ładowane od góry i te do zabudowy. Za najdroższe trzeba dać grubo ponad 2 tysiące złotych. 

Autor: Katarzyna Piojda
21komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (21)

Kup prostą pralkę i starczy ci na lata. Kupisz wypasioną z programowaniem i bajerami, wymienisz za parę lat, "bo tego już się nie naprawia".
Stefcio, 09.09.2013, 10:26
to może być uwiąd, a pralkę kupuje się wypasioną.
nono, 09.09.2013, 11:16
wypasione to są krowy, a pralka powinna być dobrana do potrzeb i możliwości cenowych. Osobiście miałem wypasionego bosch'a w którym kilka miesięcy po zakończeniu gwarancji padł krzyżak. U kuzyna działa nadal moja pierwsza w życiu pralka indesit, a trzeba zauważyć, że kupowałem ją 17 lat temu i taka prawda omędrcach z forum i ich mądrościach hehe...
paco, 14.07.2015, 09:11
Kup taką, która można naprawić, w której da się wymienić łożyska, programator. Ludzie broń Boże Indesit. W tym badziewiu są łożyska jak od roweru i zaklejony na stałe plastikowy zbiornik z bębnem. Niektórzy mają szczęście i łożyska siadają jeszcze na gwarancji, większości padają tuż po.
Mąż do wynajęcia, 12.09.2013, 09:37
Czyli "jednorazówka". Kończy się gwarancja - pralka na złom i biegaj po nową. A gdzie te czasy, kiedy każdy sprzęt można było naprawić. Telewizor, pralkę, lodówkę czy maszynę do szycia. Te rzeczy służyły wiele lat. W razie awarii wołało się fachowca, który wprawdzie też zdzierał skórę wymieniając zamiast oporniczka za 5 złotych połowę telewizora za 200 złotych, ale i tak było o wiele taniej niż zakup nowego sprzętu.
Quasimodoxxl, 12.09.2013, 12:40
to się nazywa celowe postarzanie produktu.
haylife, 12.09.2013, 15:38
KOL, 08.04.2015, 16:34
Komentarz został usunięty.
najlepsze są proste i niedrogie pralki, które mają te +/- 10 programów i ustawień temperatury, bo tak naprawdę nie ma się w nich co zepsuć.z premedytacją postawiłem ostatnio na mniej znaną firnmę - Haiera - i jestem zadowolony, ma najwazniejsze tryby z któruch korzystamy i to nam wystarcza, na co nam jakieś szóste zmysły i inne bajery, których wymiana kosztuje 3x tyle co pralka? polecam przestawić się z tych wszystkich Boschów i Whirpoolów i zobaczyć, że są też inne firmy, możei mniej popularne, ale równie dobre :)
askw, 21.10.2013, 14:43
korzystasz z jakiegos haiera? mozesz cos skrobnac o nim jesli tak? bylem na ich stronie ostatnio, duzo funkcji maja te pralki, sa tez stosunkowo niedrogie, ale nie ma duzo opinii na ich temat, jedynie na zagranicznych stronach
leo, 25.10.2013, 11:52
na pewno trzeba kupić pralkę z dobrym silnikiem, bo jak ten padnie to naprawa będzie nieopłacalna, pralka to inwestycja na średnio 10 lat a może dłużej więc nie ma co oszczędzać. Ja przy zakupie kierowałam się energooszczędnością (moja pralka LG ma klasę A+++), przydatnymi funkcjami (mam w domu alergika więc pralka musiała dobrze wypłukiwać, zresztą ta ma program do plukania antyalergicznego). Nie zawiodłam się, pralka dobrze mi służy a z tego co słyszałam silniki robią bardzo dobre, na mój dali mi 10 lat gwarancji :)
manka, 19.12.2013, 12:43
Właśnie dużo dobrego słyszałam o pralka od LG, do tej pory miała od nich telewizor i telefon i bez problemów. Myślę, że skuszę się na ich pralkę (właśnie jestem w trakcie wyboru), bo ma dobre opinie, a i w sklepie podobały mi się prezentowane funkcje.
Ania, 11.02.2014, 21:32
Komentarz został usunięty.
Mamy z żoną duże doświadczenie odnośnie pralek. Wychowaliśmy siedmioro dzieci i jakaś pralka chodzi u nas niemal na okrągło już od 1981 roku (kiedy to urodził się nasz pierworodny). Niedawno padła nam kolejna mocno wyeksploatowana pralka - i kupiliśmy sobie (po raz pierwszy) Boscha. Po jakimś czasie Bosch zaczął ciec. Zadzwoniłem na infolinię, żeby spytać o szczegóły naprawy w ramach reklamacji - i tu niespodzianka: Pani orzekła, że jeśli jest to wyszczerbienie na gumowym kołnierzu wokół drzwiczek (a jest), to tego reklamacja nie obejmuje, gdyż nastąpić to musiało na skutek przycięcia prania drzwiczkami. Tłumaczyłem, że kołnierz miał od początku w felernym miejscu zgrubienie, które zlekceważyliśmy, wierząc, że tak musi być. Pani nie zmieniła zdania. Koszt wizyty fachowca (wraz z naprawą) oceniła na około 300 zł.
Powstaje pytanie: czy ta Pani jest niekompetentna, czy pralki Boscha są dużo bardziej awaryjne od innych marek (bo przez ponad 30 lat nic takiego nam się w innych pralkach nie zdarzyło, choć nie raz mogliśmy coś przyciąć drzwiczkami)?
Na to pytanie zobowiązuję się odpowiedzieć, bo napisałem do firmy Bosch, prosząc ją o przeczytanie tego postu i zajęcie stanowiska. Czy mi odpiszą i co mi ewentualnie odpiszą, przekażę uczestnikom tego forum.
ojciec_x_7, 25.01.2014, 17:53
Tak, jak się zobowiązałem w poprzednim poście, informuję o wyniku mojej interwencji w firmie Bosch.
Jestem w pełni usatysfakcjonowany: Pan z serwisu wykonał naprawę w ramach gwarancji. Pozdrawiam wszystkich Forumowiczów.
ojciec_x_7, 17.02.2014, 18:46
Kupiłem nową pralkę bosch (2 lata gwarancji) padła po 2,5 roku. Naprawa nieopłacalna (krzywy bęben). Druga pralka Beko działa jak narazie 3,5 roku i narazie ok:)
xxxxxxxxxxxxxxx, 18.06.2015, 20:43
Komentarz został usunięty.
bardzo pomocny w wyborze pralki będzie na pewno ten ranking:
http://www.fresh-ranking.pl/302-pralki-ranking
mi bardzo pomógł i polecam
Kowal, 10.10.2014, 13:04
Modeli na rynku jest teraz tyle że można zawrotu głowy dostać. Ja bym chciała najbardziej pralkosuszarkę. widziałam takie w electro.pl ale muszę jeszcze kasy nazbierać. Przy moich urwisach piorę non stop.
Beata, 08.02.2015, 17:41
g, 08.04.2015, 15:56
g, 08.04.2015, 15:57
Komentarz został usunięty.
Teraz ciężko taką pralkę kupić, bo raczej mają one dość ograniczone działanie narzucone konstrukcyjnie. Najczęściej przecież kupując pralki kierujemy się ceną, a porównać je łatwo choćby na homebook.pl/produkty/pralki ale to jak pralka wypadnie w rzeczywistości to inna sprawa. Zawsze może się też trafić wadliwa jednostka.
Kaja, 06.02.2018, 12:27
Ja mam dziecko z alergią na roztocza. Ciągle pranie, żeby wszystko było świeże. Dlatego mi odpowiada pralka Candy Bianca z funkcją pary wodnej. Można wszystko odświeżyć i zabić roztocza. Nie trzeba prać godzinę, czy dwie.
Burczyńska, 23.08.2018, 18:31
Najważniejsze, aby pralka posiadała najwyższą klasę energetyczną. Ja posiadam pralkę Bianca firmy Candy i sprawuje się bardzo dobrze. Zawsze miałam problem z obsługą pralek, a w przypadku tego modelu, nie mam żadnego problemu. Steruję nią przy pomocy specjalnej aplikacji (funkcji głosowej jeszcze nie próbowałam).
Jarek Filipczak, 01.10.2018, 12:57