Pralka - na co zwrócić uwagę przy jej wyborze

Wielkość pralki zależy od indywidualnych potrzeb członków rodziny, ilości prania i od metrażu łazienki czy innego pomieszczenia, w którym zostanie ona podłączona. Tłumaczymy, jak wybrać dobrą pralkę.
  • Pralka dobrze wybrana

    Pralka dobrze wybrana to zakup, który wystarczy nam na lata.

    Samsung

Zakup pralki wymaga dostosowania liczby jej programów i funkcji do indywidualnych potrzeb domowników. Dobra, niezawodna, ekonomiczna i funkcjonalna pralka jest gwarantem oszczędności czasu oraz pieniędzy. Sprawia też, że nasze ubrania oraz pościel zostają czyste i świeże na dłużej. To dlatego, decydując się na kupno pralki, warto poznać wszystkie jej funkcje i parametry. 

Prędkość obrotów

 Jednym z głównych parametrów, na który zwracamy uwagę podczas wyboru pralki, jest prędkość obrotów. Najpopularniejsze są te, oferujące 900–1200 obrotów bębna na minutę podczas odwirowywania. Im ten parametr jest wyższy, tym mniej mokre rzeczy wyciągamy z pralki, a przez to skracamy czas suszenia. 

 Zobacz też: Pralko-suszarka 

Pralka zaprogramowana

- Zaraz po ilości obrotów najczęściej zwracamy uwagę na programy, które posiada wybrany model - Mateusz Gołda z NEO24.PL. - Są one często określane nazwami tkanin, do których są przeznaczone: bawełna, jedwab, syntetyk. Programy informują nas także o rodzaju prania: ręczne, wstępne, płukanie, a także o tym, czy przeznaczone są do konkretnych rzeczy, czyli obuwia, spodni, bielizny. Programy dostosowują do prania odpowiednią ilość obrotów, temperaturę wody, czas oraz kierunek ruchów bębna.

 

- Ważne jest, żeby konkretne materiały prać w przeznaczonym dla nich programie, dzięki czemu uda się uniknąć zniszczenia, odbarwień, skurczenia lub rozciągnięcia tkanin - zaznacza Gołda. - Warto zwrócić uwagę na to, czy pralka ma elektroniczny programator, dzięki czemu łatwiej i szybciej będzie ustawić pranie, nawet kiedy jest ciemno lub bardzo się spieszymy. Możemy mieć pewność, że przez przypadek nie ustawimy nieodpowiedniego programu.

Nie tylko pranie, czyli dodatkowe funkcje

Wybierając nową pralkę, warto zwrócić uwagę nie tylko na podstawowe funkcje, które są podobne dla wielu modeli, ale również przyjrzeć się tym dodatkowym. Wybrane programy pozwolą nam oszczędzić czas i pieniądze przy jednocześnie perfekcyjnie wykonanym praniu. - Pomocną funkcją jest dobór wody do ilości załadunku. Często bywa, że potrzebujemy zrobić niewielkie pranie kilku rzeczy, a ładowność naszej pralki przekracza 6 kilogramów. Wtedy wybieramy opcję, która zapełni wodą tylko pół wsadu, wówczas oszczędzimy wiele litrów wody – doradza Mateusz Gołda.

Zobacz też: Nieprzyjemny zapach z lodówki - jak się go pozbyć 

Jednak oszczędność pieniędzy to niejedyna zaleta pralek. Praktyczna jest funkcja opóźnienia startu prania. Dzięki niej można samemu wybrać moment rozpoczęcia prania, który wybiega w przyszłość nawet do 24 godzin. Kiedy musimy zrobić pranie, ale wiemy, że w domu będziemy np. po południu, to ustawiamy program tak, aby pranie zakończyło się, gdy wrócimy.

Na uwagę zasługują pralki z systemem zraszania, które posiadają w bębnie zbieraki przenoszące podczas ruchów bębna wodę z jego spodu i zraszają nią bieliznę od góry. - Przyspiesza to nawilżanie, nasycanie detergentem oraz płukanie, a sama pralka z tą funkcją jest ekonomiczna, ponieważ może prać w mniejszej ilości wody - dodaje ekspert. 

Autor: Katarzyna Piojda
2komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (2)

Ja mam EWS1477FDWPL. Dwie rzeczy zadecydowały - b. ekonomiczna eksploatacja no i 10 lat gwarancji na silnik.
Honys, 10.08.2015, 20:09
Dzisiaj są takie pralki że można w nich prać wszystko i myślę że warto się w taką zaopatrzyć. Wystarczy poszukać takiej z certyfikatem Woolmark. Linia UltraCare ma takie oznaczenia i bez obaw można w takiej pralce prać najdelikatniejsze tkaniny.
bossek, 31.12.2015, 11:22