Płyta indukcyjna w kuchni - jakie warunki trzeba spełnić

Płyta indukcyjna to oszczędność i wygoda. Zobacz, czy Twoja instalacja jest dostosowana do tego, by zamontować kuchenkę indukcyjną.
 • Płyta indukcyjna

  Działanie płyt indukcyjnych oparte jest na tym, że ogrzewane jest naczynie, a nie powierzchnia płyty. Dzięki temu ciepło nie rozprasza się i „nie ucieka" – tak jak to bywa w przypadku płyt gazowych. Płyty indukcyjne w porównaniu z tradycyjnymi płytami grzewczymi pozwalają więc na oszczędność energii nawet do 25%, a także na redukcję czasu gotowania do ok. 30%.

  Hotpoint
 • Płyta indukcyjna w nowoczesnej kuchni

  Płyta indukcyjna oprócz tego, że jest bardzo praktyczna, stanowi również elegancki element wystroju nowoczesnych kuchni.

  Franke

Przy kupnie płyty indukcyjnej decydujemy się na model, który jest w naszym zasięgu finansowym oraz w największym stopniu odpowiada naszym potrzebom np. musi być energooszczędny czy mieć zabezpieczenie przed dziećmi (blokadę przycisków). Powinniśmy jednak sprawdzić również, czy w naszym domu lub mieszkaniu spełnione są warunki do montażu kuchenki indukcyjnej.

Czego potrzebujemy, żeby zamontować płytę indukcyjną?

Do montaży płyty indukcyjnej w kuchni wystarczą dwie rzeczy: przyłącze energetyczne i osoba, która ma uprawnienia, by ją zainstalować (lepiej nie próbujmy robić tego sami, bo w razie uszkodzenia płyty stracimy gwarancję na sprzęt). W przypadku wyboru napięcia możemy skorzystać z dwóch rodzajów:

 • 380V 3N ~50Hz – do napięcia trójfazowego. W tym przypadku płytę podłącza się do istniejącej instalacji elektrycznej (kabel zasilający dołączony do płyty służy tylko do podłączenia jednofazowego) oraz wykorzystuje całą moc płyty podaną na jej tabliczce znamionowej (np. 7200 W);
 • 230V 1N ~50Hz – do napięcia jednofazowego. W takim przypadku nie ma możliwości wykorzystania pełnej mocy płyty grzewczej (ze względu na niższe napięcie), choć nadal można korzystać ze wszystkich pól (pamiętając o tym, by nie były ustawione na maksymalną wartość grzania) czy łączyć pola ze sobą, jeśli nasza płyta ma taką funkcję (np. „Flexi Cook" umożliwia działanie dwóch niezależnych pól grzewczych wspólnie, gdy gotujemy w dużym, podłużnym naczyniu).

Przeczytaj poradnik: Na co zwrócić uwagę przy zakupie kuchenki indukcyjnej 

Montaż kuchenki indukcyjnej – trzymajmy się zaleceń

Niezależnie od tego jakie mamy napięcie, płyta musi być odpowiednio zamontowana. Aby zapewnić jej prawidłową wentylację i w pełni korzystać z funkcjonalności sprzętu musimy zachować ważne odległości:

 1. przynajmniej 20 mm od innych urządzeń do zabudowy znajdujących się pod płytą;
 2. minimum 40 mm od tylnej ściany oraz każdej powierzchni prostopadłej do płaszczyzny płyty nad blatem; 
 3. co najmniej 5 mm z przodu płyty.

Z reguły zaleca się też, by nie instalować płyty indukcyjnej w bezpośrednim sąsiedztwie zlewozmywaka.

Dobrze jest wybrać płytę, która umożliwia wybór poziomu mocy (np. w modele z technologią „Power Management". Polega ona na dostosowaniu mocy płyty do jednego z czterech poziomów mocy maksymalnej: 2,5; 4,0; 6,0; 7,2 kW. W momencie zakupu, płyta ustawiona jest na maksymalną wartość, dlatego ważne jest, aby dopasować moc płyty do możliwości instalacji. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy korzystać z różnej ilości pól grzewczych wraz z dostosowanym poziomem mocy na każdym z nich. Daje nam to też gwarancję, że płyta nigdy nie przekroczy ustawionego uprzednio poziomu mocy, a więc nie dojdzie do przepięcia i wybijania bezpiecznika. To rozwiązanie zwiększające bezpieczeństwo użytkowania – brak przeciążeń to mniejsze ryzyko zagrzania się przewodów i ich ewentualnego uszkodzenia czy pożaru. 

Dowiedz sięKuchnia zamknięta czy z salonem – plusy i minusy tych rozwiązań 

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: Hotpoint
4komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (4)

Płyta indukcyjna w kuchni to na prawdę ogromna wygoda, my mamu u siebie indukcję 900 SENSE SensePro od electroluxa i jesteśmy bardzo zadowoleni. Gotowanie na niej jest bardzo przyjemne, w ogóle nie sprawiała nam problemów w obsłudze.
whym, 30.06.2019, 12:44
moja indukcja nie potrzebuje siły tzn 3 faz . jest normalnie na 230v i do tego nie wbudowywana ale wolnostojaca . Jedno pole ktore moge schowac do szuflady na wyspie w kuchni :) polecam takie rozwiazanie mega korzystne do małych kuchni , płyte mam ze sklaepu Philipiak
karol, 12.01.2020, 16:39
Kupiłam kuchenkę philipiaka . Nie musiałam spełniać żadnych parametrów. Jest wygodna do mojej małej kuchenki pasuje idealnie.
Bania, 15.01.2020, 19:32
ja myslałem o małej kuchence jedna dwa pola max , nie gotuje dla rodziny bo mieszkam sam wiec taka jendopolowa jak ta philipiaka dla mnie idealna
Tomi, 22.01.2020, 22:54