Płyta gazowa, która nie używa płomieni. Poznaj technologię „gaz-pod-szkłem"

Ta płyta gazowa wyglądem podobna jest do płyt elektrycznych. Jednak nie wymaga specjalnych garnków. A dzięki temu, że ma płytę ceramiczną – niezwykle łatwo utrzymać ją w czystości.
 • Płyta gazowa, która nie używa płomieni

  Do uruchomienia płyty wystarczy napięcie 12 V. W razie braku prądu płyta zasilana jest za pomocą specjalnego zasilacza (opcja dodatkowa). Pobór energii elektrycznej przez urządzenie jest minimalny (porównywalny do małej żarówki).

  Solgaz
 • Płyta gazowa, która nie używa płomieni

  Palniki nagrzewają płytę tylko w wyznaczonych miejscach, dlatego nie ma strat ciepła. Gorące pola grzewcze zmieniają kolor na czerwony.

  Solgaz
 • Płyta gazowa, która nie używa płomieni

  Kratki wylotów spalin pokryte są specjalną wysokotemperaturową emalią.

  Solgaz
 • Płyta gazowa, która nie używa płomieni

  Dzięki dokładnemu spalaniu gazu spaliny mają dziesięciokrotnie mniejszą zawartość tlenku węgla (w porównaniu z tradycyjnymi kuchenkami), co czyni kuchenkę ekologiczną i przyjazną nie tylko dla środowiska, ale przede wszystkim dla użytkownika.

  Solgaz
 • Płyta gazowa, która nie używa płomieni

  Kuchenki gazowe to popularne rozwiązanie, które przez wiele lat królowało w wielu polskich domach.

  Solgaz
 • Płyta gazowa, która nie używa płomieni

  Gaz schowany pod szkłem to niezwykle bezpieczne rozwiązanie.

  Solgaz
 • Płyta gazowa, która nie używa płomieni

  Do kuchni trafia 10 razy mniej dwutlenku węgla niż w przypadku tradycyjnych kuchenek gazowych.

  Solgaz
 • Płyta gazowa, która nie używa płomieni

  Instalacja takiej płyty niczym się nie różni od tej tradycyjnej.

  Solgaz

Wygląd ma znaczenie. I to zdanie świetnie się odnosi do płyt kuchennych. Każdy wie, że gotowanie potraw będzie droższe na płytach elektrycznych niż gazowych. Jednak design wygrywa nad zdrowym rozsądkiem. Teraz nie trzeba już stawać przed takim dylematem. Od kilku lat na rynku są płyty gazowe wyglądem przypominające te elektryczne. 

Płyta gazowa - designerska i bezpieczna 

To interesujące rozwiązanie, które zadowoli każdego. Nie ma tutaj wystających palników gazowych, które tak szpeciły i drażniły. Tutaj gaz znajduje się pod szkłem. A co za tym idzie, gotowanie jest znacznie bezpieczniejsze, a i sprzątanie jest o wiele przyjemniejsze i łatwiejsze, bo nie ma zbędnych zakamarków, w których może osiadać tłuszcz i brud. 

Gaz pod szkłem - jak to działa

Płyta gazowa bez palników? Jak to możliwe i czy jest to bezpieczne? Okazuje się, że tak, a dodatkowo jest to bardzo oszczędne rozwiązanie. Zużywa znacznie mniej gazu niż tradycyjne kuchenki gazowe. A dzieje się to za sprawą, że gaz jest spalany katalitycznie w temperaturze 800 stopni. W środku kuchenki ukryte są palniki, które zamieniają ciepło na promieniowanie podczerwone. Gdy uzyskają odpowiednią temperaturę, wyłączają się, a uruchamiają, wtedy kiedy jest taka potrzeba. 

W kuchence gazowej bez płomieni zużycie gazu jest do 50 procent niższe w porównaniu z tradycyjnymi kuchniami gazowymi. Jest to możliwe dzięki:

 • wysokiej temperaturze spalania, która pozwala dokładniej "dopalić" gaz;
 • pracy w cyklach zapobiegającej ciągłemu pobieraniu gazu – następują przerwy w spalaniu gazu; w tym czasie palnik oddaje ciepło rozżarzonego promiennika do pola grzewczego na płycie, by nie pobierać gazu przez cały czas; taka praca cykliczna nie występuje w tradycyjnych kuchniach gazowych; 
 • "darmowym palnikom", które pomagają użyć energii gazu drugi raz (gorące spaliny uciekają przez "darmowe pole grzewcze", które ogrzewane jest energią "z odzysku"). 

Przeczytaj poradnik: Jak zaprojektować kuchnię funkcjonalną i wygodną 

Kuchenka dostępna jest w trzech wersjach: z dwoma, trzema i czterema palnikami. Każdy z modeli tej kuchenki gazowej ma jeden lub dwa "darmowe palniki". To tzw. pola odkładcze, które znajdują się nad kanałami spalin, nie pobierają gazu, jednak można na nich dogrzewać potrawy w momencie pracy średniego, lub dużego palnika. Dzięki temu dodatkowo odzyskujemy energię gorących spalin.

Wysoka temperatura pracy palników pozwala znacznie dokładniej wykorzystać energię gazu, niż w standardowych kuchniach gazowych.  

Urządzenia wyposażone jest zabezpieczenie przed wyciekiem gazu oraz w panel dotykowy do sterowania pracą płyty. Informuje nas o aktualnym stanie urządzenia i wskazuje wystąpienie ewentualnych błędów. Dodatkowo na bezpieczeństwo użytkowania kuchenki wpływ ma również możliwość zablokowania jej przed przypadkowym włączeniem (np. przez dzieci). A brak otwartego płomienia zabezpiecza przed podpaleniem np. ubrań, czy rozlanego oleju. W przeciwieństwie do płyt indukcyjnych urządzenie nie wytwarza promieniowania o wysokiej częstotliwości. Produkt poinformuje nas także czy powierzchnia płyty jest jeszcze gorąca lub czy skończył się gaz w butli. 

Do małej kuchni polecamyKompaktowe roboty kuchenne 

Autor: redakcja.regiodom
10komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (10)

"W przeciwieństwie do płyt indukcyjnych urządzenie nie wytwarza promieniowania o wysokiej częstotliwości, dlatego może być używane przez ludzi z rozrusznikami serca." A od kiedy to ludzie z rozrusznikami serca nie mogą korzystać z urządzeń indukcyjnych ???????????????????????????????
Słupsk, 18.03.2015, 08:28
jozef, 09.10.2019, 16:37
a czy ktos wie czy mozna uzywac gaz z butli do tego urzdzenia
kkk, 18.03.2015, 08:55
Można, ale trzeba używac dwóch butli na raz.
Serwis, 03.04.2015, 10:00
Na jakiej zasadzie to działa? I jak to dwie butle? Przecież to ile miejsca potrzeba na takie butle, z jedną jest często problem...szczególnie kiedy trzeba ją wymienić
Rubinn, 01.06.2015, 16:03
Co to za bzdury?
Oczywiście że można korzystać i wystarczy jedna zwykła butle gazowa.
Pan z Solgazu, 10.06.2015, 12:42
Fajne rozwiązanie. U mnie mam też kuchenkę gazową, uzywamy bulti nano do kuchenki, z wymiana nie ma praktycznie żadnego problemu bo butla jest lekka a i nie potrzeba kluczy tak jak to było przy butlach stalowych
ula_w, 27.07.2015, 08:33
Gdzie można dostać tą butlę Nano? to jakas nowość?
gość, 24.08.2015, 21:09
Z gazem - ale jedna z Propanem druga z Butanem czy Tlenem bo pod szkłem nie ma powietrza i Tlen jest Niezbedny!!!
gienek, 15.12.2019, 20:58
ja tam w moim małym mieszkaniu mam płyte indukcyjna jedno pole sama mieszkam wiec wiecej mi nie potrzeba gazu w domu niemam bo jakos sie nie czuje z nim dobrze a indukcje chowam do szuflady bo jest przenosna od Philipiaka
MelB, 12.01.2020, 16:26