Odkurzacz wodny – jego wady i zalety. Ile kosztują odkurzacze wodne

Przy okazji wymiany starego odkurzacza na nowy wiele osób zastanawia się, czy nie wypróbować urządzenia z filtrem wodnym. Te, choć coraz popularniejsze, nie wszystkim przypadną do gustu i nie w każdym domu dobrze spełnią swoje zadanie. Wyjaśniamy, dlaczego.
  • Odkurzacz z filtrem wodnym

    Patrząc na to, że odkurzacze tego typu posiadają znacznie szerszy zakres możliwości ich wykorzystania – np. pranie dywanów i mycie podłóg – wydają się ciekawą alternatywą dla tradycyjnych urządzeń.

    Zelmer

Zacznijmy od plusów odkurzaczy wodnych. Jeśli wśród mieszkańców domu jest alergik – będzie wdzięczny za zakup odkurzacza z wodnym filtrem. Woda pochłania bowiem o wiele więcej roztoczy, kurzu czy pyłków, niż odkurzacze workowe.

Dodatkowo, większość wodnych odkurzaczy ma jeszcze filtr wylotowy – HEPA. Ten rozprawia się z tym, co przez wodną zaporę jednak się przedarło, czyli drobnymi cząsteczkami kurzu, bakteriami, zarodnikami grzybami, roztoczami czy pyłkami kwiatowymi. Alergicy docenią też fakt, że po oczyszczeniu mieszkania takim odkurzaczem, czuć wręcz wytwarzający się miły mikroklimat. To zasługa cząsteczek wody z odkurzacza, który może działać niczym nawilżacz powietrza. Wodę można nasączyć również wybranymi zapachami, przez co w powietrzu czuć będzie świeżość i czystość.

Odkurzacz wodny to sprzęt z wyższej półki

Bardziej zaawansowane urządzenia z filtrem wodnym umożliwiają pranie dywanów, terakoty, samochodowej tapicerki, a także mycie podłóg. Warte podkreślenia jest też wzornictwo odkurzaczy z wodnym filtrem. Jeśli na półce w markecie z artykułami AGD stoją urządzenia przypominające czasem zminiaturyzowane... kosmiczne statki, z dużym prawdopodobieństwem będą to właśnie odkurzacze z filtrem wodnym.

Polecamy również: Odkurzacz centralny w twoim domu 

Istotna jest też kwestia oszczędności – odkurzacze z filtrem wodnym są niejako bezinwestycyjne: nie trzeba kupować do nich woreczków czy nowych filtrów, bo wystarczy woda.

Wady odkurzaczy wodnych

Odkurzacze wodne mają jednak i swoje minusy. Za największą wadę, osoby które taki sprzęt posiadają, wymieniają konieczność czyszczenia odkurzacza po każdym jego użyciu. O ile odkurzacz workowy wystarczy właściwie odłożyć w kąt po uprzątnięciu mieszkania, z odkurzaczem wodnym "zabawa" dopiero się zaczyna. Jeśli nie usunie się kurzu i brudu natychmiast po użyciu odkurzacza, można mieć pewność, że dzień później będzie to o wiele trudniejsze.

W dodatku zabrudzona woda zacznie po prostu śmierdzieć, a urządzenie które miało pomóc w utrzymaniu czystości, stanie się centrum rozwoju grzybów, pleśni i bakterii. Dlatego już na etapie wybierania modelu odkurzacza warto sprawdzić jego konstrukcję. Im więcej zakamarków w środku, tym trudniej będzie go wyczyścić.

Waga odkurzacza wodnego

Trzeba mieć również świadomość, że odkurzacze wodne ważą nieco więcej, niż klasyczne urządzenia, są też od nich nieco większe. Załadowane wodą mogą ważyć nawet 10 kilogramów. Jeśli odkurzacz ma służyć osobie starszej albo gdy w domu są schody, warto wziąć to pod uwagę. Z drugiej jednak strony odkurzacze te mają duże koła, dzięki temu łatwiej je ciągnąć po podłodze, nie zaczepiając przy okazji o dywany czy wykładziny.

Tyle kosztuje odkurzacz wodny

W ciągu ostatnich kilku lat ceny odkurzaczy z filtrem wodnym, z których większość sprzętów dodatkowo posiada jeszcze filtr HEPA, wcześniej spotykany w droższych konstrukcjach, znacznie się obniżyły. Najprostsze modele można dostać już w okolicach 300 złotych. Za droższe, posiadające także funkcję prania, wyłożyć trzeba nawet 1000 złotych, chociaż są i takie ze średniej półki cenowej za 500–600 złotych.

Przeczytaj poradnik: Wybieramy odkurzacz 

Patrząc na to, że odkurzacze tego typu posiadają znacznie szerszy zakres możliwości ich wykorzystania – w tym pranie dywanów i mycie podłóg – wydają się ciekawą alternatywą dla tradycyjnych urządzeń. Najlepiej jednak sprawdzać się będą w większych mieszkaniach i domach, których właścicielom zależy na czystych powierzchniach i równie czystym powietrzu. 

Autor: Katarzyna Piojda
4komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (4)

nie wiele osób zdaje sobie sprawe, że odkurzacz zwykły ma wydajność sprzątania 12-20% a wodny 15-27% nawet te po 1000 zł. wszystko przez to, że w tych odkurzaczach zastosowany jest jeden obieg powietrza, brud z powietrzem idzie do worka w którym zatrzymywane są te większe drobiny kurzu czy innych paprochów, ale taki worek nie może być szczelny bo silnik by sie spalił bo nie dochodziło by do niego powietrze, potem natrafia na filtr przed silnikiem który ma zatrzymywać kurz ale też nie zatrzymuje go ponieważ powietrze musi dojść do silnika, dalej jest silnik, pokryty kurzem, gdy silnik sie nagrzeje to kurz i inne resztki które sie na nim znajdują spalają się dla tego w domu po odkurzaniu śmierdzi, no i na końcu mamy filtr na wylocie który też mało co daje, żeby to zobaczyć najlepiej jest przeprowadzić test, i najlepiej jest mie pusty worek, włączamy odkurzacz zakrywamy wlot powietrza, świecimy lampom nad wylotem i zwalniamy wlot powietrza, zobaczyć wtedy można chmurę kurzu, dla czego tak mówie żeby zrobić? poniewaaż kurz który normalnie się wydostaje jest zbyt mały aaby go ostrzec a jednak jest, dla tego trzeba wybrać odkurzacz, który ma dwa obiegi pracy roboczy i chłodzący silnik z filtrem wodym, tylko że to już wydatek co najmniej 5000 zł ale najczęściej takie urządzenia wytrzymują po 20 lat
rabi, 21.10.2014, 17:37
Rabi, może o zwykłych "zakurzaczach" masz pojęcie, ale o wodnych nie wiesz nic :/ W moim zelmerze woda jest filtrem. Kosztował mnie 400 zł, a służy od 12 lat. A o tym czy jest skuteczny informują mnie moje oskrzela :-) Co ciekawe mam możliwość założenia worka z filtrem HEPA, ale wtedy przy sprzątaniu po prostu się duszę. Jak mój staruszek padnie sprawię sobie następny w miarę możliwości identyczny :-)
Alicja, 24.09.2015, 17:22
Gdy odkurzacze tego typu dopiero wchodziły na rynek, najczęściej krążącą plotką była ta o trudności utrzymania takiego odkurzacza w czystości. Że niby przydatny i się sprawdza, ale ile potem mycia, płukania i podobnych cudów. Ale tak naprawdę nie jest z tym, aż tak wiele pracy. Zawartość pojemnika na wodę wylewamy do toalety, żegnając się z wyssanym brudem na zawsze (a przynajmniej do następnego odkurzania). Jeśli odkurzanie nie było wymagające, wystarczy kilkukrotne przepłukanie pojemnika letnią wodą. Dla wielu wodny odkurzacz to ich idealny odkurzacz!
Idealny Odkurzacz , 08.02.2016, 11:47
Jako nastolatka miałam problemy ze sprzątaniem tego ale wiadomo... jednak z perspektywy lat wydaje mi się, że nawet te 10 minut czyszczenia jest warte zachodu
Michalina , 04.02.2019, 10:28