Odkurzacz dla alergika. Wybieramy odkurzacz przyjazny alergikowi

Odkurzacz antyalergiczny upora się z kurzem, roztoczami i bakteriami, które potrafią uprzykrzyć alergikowi życie. Zobacz, jaki odkurzacz dla alergika wybrać.
  • Odkurzacz antyalergiczny

    Ważniejsze od wyglądu odkurzacza jest to, co znajduje się wewnątrz sprzętu.

    mk

Tam, gdzie mieszkają alergicy, astmatycy i małe dzieci, utrzymanie czystości jest wyjątkowo ważne. Specjalne odkurzacze pomogą zrobić porządek i zminimalizować ryzyko uczulenia. Piszemy, na co zwrócić uwagę przy zakupie odkurzacza dla alergika.

Uczulenie jak przeziębienie

Alergia na kurz, roztocza czy pyłki może objawiać się podobnie, jak przeziębienie. Ból głowy, katar, kaszel, łzawienie oczu, drapanie w gardle i nosie oraz świszczący oddech zaczynają się, gdy tylko alergika dopadną roztocze (czyli małe pajęczaki). Roztocze kurzu domowego „mieszkają" choćby pościeli, meblach tapicerowanych i dywanach. Alergeny roztoczy przedostają się do naszych dróg oddechowych wraz z powietrzem.

Przeczytaj poradnikJak zwalczać roztocze kurzu domowego 

Dolegliwości chorobowe mogą nasilać się z początkiem sezonu grzewczego i trwać do jego zakończenia. Alergia nie da się nam tak mocno we znaki, jeśli zainwestujemy w porządny, tzw. antyalergiczny odkurzacz. Takie istnieją na rynku od lat, ale niektórzy do tej pory nie wiedzą o nich albo mają zastrzeżenia co do ich skuteczności.

Odkurzacz antyalergiczny nie tylko z nazwy

Tymczasem naukowo udowodniono, że odkurzacze antyalergiczne są antyalergiczne nie tylko z nazwy. Takie modele odkurzaczy mają sprawdzony, popularny filtr HEPA H13. Zatrzymuje on 99,95 procent zanieczyszczeń. To oznacza, że pyłki, kurz, roztocze oraz ich odchody i inne zanieczyszczenia powietrza nie wydostają się ponownie z odkurzacza. Tym samym system gwarantuje najwyższą filtrację powietrza. Dzięki takiemu rozwiązania, podczas odkurzania z tyłu odkurzacza nie wydostają się tumany kurzu, które jeszcze potęgowałyby alergię. Nie wszystkie odkurzacze mają podobne rozwiązanie. Stare, zużyte odkurzacze z nieszczelną obudową nie są wyposażone w odpowiedni system filtracji i dlatego po wciągnięciu powietrza razem z nieczystościami, filtr niemal od razu przepuszcza i wypuszcza je dalej.

Filtr HEPA H13 – z trzynastką, ale nie pechową

Aby tego uniknąć, istotny jest filtr zapewniający nie tylko przytrzymywanie, ale i zatrzymywanie drobin kurzu i innych nieczystości. Takie rozwiązanie gwarantuje wspomniany filtr HEPA H13. Podobnie antyalergicznie działa odkurzacz z filtrem wodnym, który zatrzymuje zanieczyszczenia. Filtr HEPA H13 ma także dodatkowe, podwójne działanie: antywirusowe i antybakteryjne. Zabija bakterie, roztocze, eliminuje wirusy.

Zobacz wideo: Gadżety, które za ciebie odkurzą podłogę i umyją okna 

Alergik powinien wybrać dla siebie odkurzacz z wymiennymi końcówkami, np. do odkurzania zasłon, firan, materaca. Praktyczny jest także odkurzacz bezworkowy. Dzięki temu osoba cierpiąca na alergię wziewną nie będzie musiała opróżniać i wymieniać worka w odkurzaczu, a więc nie będzie narażona na dodatkowe szkodliwe działanie zarodników grzybów i pleśni. Kolejny plus: można zaoszczędzić na zakupie wymiennych worków.

Modele odkurzaczy z wyższych półek nie tylko pochłaniają kurz z podłóg, mebli tapicerowanych czy innych powierzchni. One również oczyszczają powietrze. Z badań naukowych wynika bowiem, że nie tylko po odkurzeniu, ale już podczas odkurzania (gdy odkurzacz jest włączony i pracuje), sprzęt filtruje i automatycznie oczyszcza powietrze w danym pomieszczeniu. Efekt jest taki, że nie tylko nie widać kurzu, ale również nie czuć jego swoistego zapachu.

Tak zmniejszysz ryzyko występowania alergenów

Oprócz odkurzania, są inne sposoby na to, żeby zmniejszyć działanie alergenów w mieszkaniu. Należy często (przynajmniej raz dziennie, po pół godziny, obojętnie, czy zimą, czy latem) wietrzyć mieszkanie, otwierając okno na całą szerokość, a tylko w okresie pylenia roślin powinno się zamykać okna. Warto
stosować nawilżacze powietrza, choćby te ceramiczne, umocowane przy grzejniku. Tkaniny trzeba prać w wysokich temperaturach (to zabije zarazki). Spraye, mleczka i inne środki przeciw osadzaniu się kurzu i przeciw roztoczom także są skuteczne. 

Autor: Katarzyna Piojda
4komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (4)

Ja postawiłam na Amicę z filtrem wodnym, dla mnie przy alergii najlepsze rozwiązanie, szczególnie że na wylocie odkurzacza jest jeszcze dodatkowy filtr EPA. Do tego spora moc, niewielkie w sumie gabaryty jak na ten typ odkurzacza a cena około pięciu set złotych bdb imho.
Calinka, 26.05.2016, 08:21
U nas sprawdził się robot sprzątający, bo sprząta kiedy nas nie ma w domu. My na spacerze, a nas electrolux pure i9 ogarnia cale mieszkanie. To wygodne rozwiązanie.
baśka, 23.02.2018, 13:05
potwierdzam, robot najlepszy, ja mam roomba e5 do sprzątania i odkurzam zdalnie za pomocą aplikacji, żeby jak najmniej mieć styczności z kurzeniem
nazwisko moje, 30.03.2019, 19:21
myślę że roomba dla alergika będzie najlepsza bo tak czy siak odkurzać codziennie trzeba, jest to męczące i frustrujące a tu przyjedzie taka roomba i sama posprzata. rewelacja moim zdaniem
Zosia, 30.06.2019, 09:27