Kuchnia nastawna – co to jest i na co zwrócić uwagę przy jej zakupie

Kuchnie nastawne to najprostsze rozwiązanie, gdy ktoś nie ma możliwości instalacji kuchni do zabudowy lub nie może zmieścić w kuchni wolnostojących. Kuchnie nastawne to też propozycja dla tych, którzy szukają rozwiązań tymczasowych.
  • Kuchnuia nastawna

    Ich ceny nie są wysokie. Najprostsze modele kupić można już za kilkadziesiąt złotych. Droższe, bardziej zaawansowane kuchnie, z czterema polami grzewczymi, kosztują maksymalnie kilkaset złotych

    Roller

Kuchnie te sprawdzają się na działkach, w domkach letniskowych, a nawet w czasie wyjazdów turystycznych – w kamperach, a nawet pod namiotami.

Wszystko przez ich niewielkie rozmiary i mnogość modeli na rynku, które pozwalają na dopasowanie ich funkcji do potrzeb użytkownika. Najprostsze modele mają tylko jedno pole grzewcze. To właśnie one oraz modele z dwoma polami są najczęściej spotykane na rynku. Nie są duże, więc można je zabrać ze sobą, gdziekolwiek się chce.

Rodzaje kuchni indukcyjnych

Kuchnie nastawne mogą być zasilane gazem albo prądem. Znaleźć na rynku można także kuchnie indukcyjne. Ich ceny nie są wysokie, najprostsze modele kupić można już za kilkadziesiąt złotych. Droższe, bardziej zaawansowane kuchnie, z czterema polami grzewczymi, kosztują maksymalnie kilkaset złotych (nie bierzemy pod uwagę kuchni nastawnych dla gastronomii, te profesjonalne urządzenia kosztują nawet po kilka tysięcy euro za jedno pole grzewcze).

Poczytaj też: Jaką kuchenkę elektryczną wybrać 

Kolorystyka modeli to barwy tradycyjne dla kuchni. Największy wybór jest wśród modeli o kolorze białym, czarnym i srebrnym. Sporadycznie na rynku pojawiają się kuchnie w innych barwach, najczęściej w czerwieni.

Na to zwróć uwagę, kupując kuchnię nastawną

Przy wyborze kuchni elektrycznych istotna staje się moc urządzenia. To ona decyduje z jednej strony o tym, jak szybko pole grzewcze nagrzeje się (a więc i jak szybko uda się przygotować potrawę). Z drugiej strony moc wpływa na wysokość rachunków za prąd.

Jako, że część osób ma kuchnie nastawne w starych kamienicach, w których niemożliwa jest instalacja kuchni gazowych, powinny sprawdzić one, jak wygląda ich instalacja elektryczna. Niektóre kuchnie nastawne, mimo niewielkich rozmiarów, mają potężne zapotrzebowanie na prąd sięgające 3000 W, natomiast w sytuacji, gdy z prądu korzysta jeszcze bojler, pralka i kilka innych urządzeń, oznaczać to może kłopoty z korkami w przeciążonej sieci.

Dodatkowe wyposażenie kuchni nastawnej

Warto sprawdzić, czy urządzenie ma lampkę sygnalizacyjną, która pokazuje, czy urządzenie jest włączone. Ma to znaczenie, gdyż płyty grzewcze nagrzewają się do 500 stopni Celsjusza, a przypadkowe zetknięcie z tak gorącą powierzchnią grozi dotkliwym poparzeniem.

Więcej informacji: Płyty indukcyjne 

Można też poszukać modelu, który oszczędnie gospodaruje energią i po maksymalnym podgrzaniu pola grzewczego utrzymuje już tylko zadaną przez użytkownika temperaturę. Jeśli kupuje się kuchnie z kilkoma miejscami grzewczymi, dobrze, jeśli mają zróżnicowaną wielkości (a więc i moc). Do podgrzania wody czy niewielkiego posiłku wystarczy przecież mniejsze pole, które zużywa mniej prądu.

Nastawna kuchnia gazowa, czyli jaka

Dla osób, które preferują kuchnie gazowe, również dostępnych jest wiele rozwiązań. Zwykle kuchnie na gaz mają dwa rodzaje dyszy w zestawie. Te umożliwiają podpięcie zestawu albo do butli z propanem butanem – co może mieć znaczenie, gdy kuchnia wykorzystywana będzie w domku letniskowym czy w czasie turystycznych eskapad, albo do sieci gazowniczej, gdy kuchnia wykorzystywana będzie w domu.

Najpierw zawołaj fachowca

Warto pamiętać, że podłączenia nawet najprostszej kuchenki gazowej do butli powinien dokonać specjalista, który ma wiedzę i uprawnienia w tym zakresie. Dotyczy to także sytuacji, gdy kuchenkę podpina się pod gaz miejski. Żeby skorzystać z kuchni nastawnej na gaz, trzeba mieć do tego odpowiednie możliwości w mieszkaniu: zwłaszcza dobrze rozplanowaną wentylację powietrza. Tam, gdzie jest to niemożliwe, używanie gazu może skończyć się tragicznie.

Większość dostępnych w sprzedaży kuchni nastawnych objęta jest dwuletnią gwarancją. Wiele sklepów oferuje możliwość przedłużenia bądź rozszerzenia gwarancji na 3 i więcej lat. Jednak koszty rozszerzonej gwarancji wynieść mogą kilkadziesiąt złotych. W stosunku do modeli, które same kosztują poniżej 100 złotych, rozszerzona gwarancja nie ma większego sensu i nie warto się na nią decydować. Taniej będzie, w razie awarii, kupić nowy model. 

Autor: Katarzyna Piojda
0komentarzy