Kino 4D w twoim domu

Tagi:
Prywatna sala kinowa 4D „showroom RMS.4D” została zaprojektowana i wykonana w całości przez polską firmę. To połączenie różnorodnych systemów: hi-endowej prezentacji obrazu i dźwięku, dystrybucji i zarządzania sygnałem audio-video, obsługi światła, wentylacji, klimatyzacji i monitoringu.
 • Kanapa z efektami 4D

  Ta kanapa zapewnia efekty 4D podczas seansu. Można wypróbować salę, która znajduje się na ulicy Handlowej 7 w Białymstoku w RMS.pl Salon Audio-Video.

  RMS.pl
 • Sala kinowa 4D

  Sala kinowa „showroom RMS.4D” spełnia jest również miejscem odsłuchowy dla hi-endowego sprzętu stereo.

  RMS.pl
 • Nagłośnienie Definitive

  System dźwiękowy 7.3 od Definitive

  RMS.pl

Jeszcze kilka lat temu odwiedzaliśmy kina grające najnowsze produkcje kinowe głównie po to, żeby zachwycać się efektami specjalnymi. Dziś nawet trójwymiarowy obraz w kinie nie robi już na nas takiego wrażenia. Na szczęście nuda w kinie nam nie grozi. Pora przygotować się na kolejną rewolucję – domowe kino 4D.

4D, czyli co? Trójwymiarowy obraz, ruchome fotele, system dźwięku 7.3

Po co powstał „showroomu RMS.4D"? Głównym celem jest zaprezentowanie niesamowitych możliwości, jakie daje prywatna domowa sala kinowa zbudowana w koncepcji 4D.

Wyświetlanie obrazu oparto o projektor Sony 3D z najwyższej dostępnej serii urządzeń przeznaczonych do rozrywki domowej. Dzięki temu uzyskano potężny 120-calowy trójwymiarowy obraz Full HD. Jest też możliwość oglądania najwyższej jakości materiałów video Blu-ray 3D. Aktywne okulary 3D sprawiają, że obraz jest jasny, nasycony i ostry. Czego nie można powiedzieć o systemach obrazu 3D w popularnych multipleksach.

Zobacz również: Jak uzyskać dźwięk wysokiej jakości

Miłośnicy tradycyjnego kina domowego 2D również nie będą zawiedzeni. Projektor, okablowanie oraz źródło obrazu gwarantują naturalne kolory, wierny kontrast bardzo płynny obraz.

System dźwiękowy 7.3 zaczerpnięto od amerykańskiego producenta Definitive Technology. Do nagłośnienia sali kinowej wykorzystano linię kina domowego Mythos z dwiema frontowymi kolumnami Mythos ST. Każda z nich waży blisko 40-kilogramów, ma wbudowany subwoofer oraz jest oparta na granitowej podstawie. Reszta systemu to kolumny z serii Mythos oraz subwoofer SuperCube 8000 o mocy 1800 W RMS (RMS z ang. Root Mean Square; najbardziej znane zastosowanie miary RMS to dziedzina wzmacniaczy sygnału).

Efekty 4D to zasługa foteli z siłownikami

Fotele 4D w momencie uderzeń, wybuchów i innych efektów specjalnych wprawiane są w ruch pionowy – innymi słowy wibrują. Mają one zapewnić to, czego nie daje sam obraz – poczucie ruchu. Pada strzał? Wszystko wokół eksploduje? Fotel drży niczym ziemia pod wpływem fali uderzeniowej. Drgania foteli zgrane są z akcją na ekranie. Dzięki temu doznajemy jeszcze więcej wrażeń. Dziś kiedy najwspanialsze komputerowe sztuczki trochę nam spowszedniały, kino 4D zapowiada kolejną nadchodzącą rewolucję. Miejmy nadzieję, że z czasem będzie ona dostępną w każdym domu.

Efekty 4D działają w każdym filmie

Technologia 4D działa na zasadzie odczytywania ścieżki dźwiękowej filmu i przetwarzania jej na drgania foteli – wtedy kiedy jest to wymagane. Nie ma więc znaczenia technologia, w jakiej wyświetlany jest obraz. Naturalnie, najlepiej zestawiać technologię 4D razem z obrazem 3D. Nie ma mowy o ograniczaniu się do oglądania krótkich materiałów demonstracyjnych – tak jak w kinach reklamowanych jako 4D/5D/6D, które są w parkach rozrywki dla dzieci.

Teraz każdy może dowiedzieć się jak drży ziemia podczas japońskiego bombardowania Pearl Harbor oraz z jaką siłą uderza w podłoże kroczący tuż obok 100-metrowy robot-transformers!
Tak właśnie będzie działać kino przyszłości. Wizję taką można zobaczyć już teraz w sali kinowej „showroom RMS.4D".

Odsłuch stereo – autorska adaptacja akustyczna najwyższej klasy

Poza kinem domowym „showroom RMS.4D" spełnia rolę miejsca odsłuchowego dla hi-endowego sprzętu stereo. Taka uniwersalność jest możliwa dzięki autorskiemu projektowi adaptacji akustycznej pomieszczenia. Zastosowano tu między innymi dyfuzory Schroedera, rezonatory Helmholtz'a i około 200 paneli akustycznych zaprojektowanych i wykonanych specjalnie z myślą o charakterystyce dźwiękowej pomieszczenia.

Centralnie zarządzana baza muzyki i filmów – multimedialna biblioteka w zasięgu dłoni

Sala została wyposażona w kilkuterabajtowy system składowania plików audio-video. Jest on w stanie odtworzyć najwyższej jakości pliki z obrazem i dźwiękiem, w tym audiofilskie 24-bitowe pliki FLAC czy też nieskompresowane pliki WAV. Ponadto, sala umożliwia korzystanie z radia internetowego. Zarówno pliki dźwiękowe, radio internetowe jak i filmy prezentowane są za pomocą okładek/grafik z wieloma interesującymi informacjami takimi jak: wykonawca utworu, reżyser filmu, autor ścieżki dźwiękowej. Ponadto w przypadku wybranych materiałów dostępne są także recenzje i streszczenia.

Multi-Room – twoja muzyka i filmy zawsze tam gdzie Ty

To kolejny element wyposażenia „showroom RMS.4D". Ten demonstracyjny system dystrybucji obrazu i dźwięku w maksymalnej opcji może służyć do obsługi kilkudziesięciu pomieszczeń w jednym domu. Dzięki temu, każdy z domowników może w dowolnym pomieszczeniu niezależnie od innych korzystać z telewizji HD, centralnej bazy plików audio-video, radia internetowego. Stworzenie tak zaawansowanego systemu multi-room w sali „RMS.4D" pochłonęło około 2 kilometry okablowania na powierzchnie 25 metrów kwadratowych.

Sceny świetlne – światło dopasowane do nastroju i pory dnia

Dopełnieniem obrazu i dźwięku jest system zarządzania światłem w pomieszczeniu – sprzęgnięty z systemem dystrybucji sygnału audio-video. Dzięki temu, jednym przyciskiem możemy przełączyć pomieszczenie w tryb oglądania filmów. Automatycznie rozwija się ekran projekcyjny, uruchamia się amplituner kina domowego, odtwarzacz Blu-ray, projektor, oświetlenie przygasa, następuję zasłonięcie rolet okiennych itd.

Czujniki, monitoring, klimatyzacja, rolety – wygodny i bezpieczny dom pod ścisłą kontrolą

Uzupełnieniem powyższych kluczowych możliwości są poboczne funkcje (monitoring, klimatyzacja, rolety okienne oraz czujniki drzwi i okien). System umożliwia zdalne korzystanie z monitoringu, zarządzanie temperaturą w pomieszczeniu, podnoszenie i opuszczanie rolet oraz kontrolę drzwi i okien – a wszystko to za pomocą tabletu lub smartfona z dowolnego miejsca na świecie – wystarczy dostęp do internetu lub zasięg GSM.

Chociaż wielość powyższych funkcji przyprawia o zawrót głowy, to sterowanie nimi odbywa się z poziomu jednej aplikacji. Zarządzanie „showroom RMS.4D" z poziomu tabletu lub smartfona jest bardzo proste, ponieważ interfejs graficzny obsługuje się intuicyjnie.

Szacowana wartość takiej sali kinowej wraz ze sprzętem: ok 250 tys zł. 

Polecamy również: Kino domowe – projektor i ekran zamiast telewizora 

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: RMS.pl
12komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (12)

Szkoda że w Białym Stoku, Koszalin to słynie w Akłaparków dookoła Koszalina koło Emki, koło Forum rowów ful. A któż by pomyślał o takim kinie.
odśnieżanie, 18.01.2013, 15:58
Wszystko fajnie tylko, chyba już przesada z tymi ilościami wymiarów. Nawet obraz zwany "3D" nie jest do końca 3D i przez najbliższy czas nie będzie. A już wymyślają 4D, 5D....
Kiedyś wszystko co się dało, nazywali cyfrowym (nawet akumulatorki, kolumny), później FullHD (np. kable). A teraz prześcigają się w ilości "de".
Chyba trzeba być konkretnym matołem, żeby się na to nabrać.
10D, 18.01.2013, 16:25
Byleś kiedyś w kinie 4D lub 5D? Jeśli nie to lepiej się nie wypowiadaj! mi ten pomysł się podoba. Kiedyś w górach byłem w takim kinie i byłem nieźle zaskoczony.
Frank, 18.01.2013, 17:05
~ pit, 18.01.2013, 21:02
Jestem niespotykanie spokojnym człowiekiem, poczekam więc całkiem spokojnie na 10D. (Przy okazji wypiję trzecią kawę - też całkiem spokojnie).
Quasimodoxxl, 19.01.2013, 08:30
Masz rację chyba ktoś myli wymiary że zmysłami . Bardziej trafne byłyby określenia kino 3d 4s jeśli obraz byłby trójwymiarowy, a poza obrazem dźwiękiem można by odbierać przez zmysły powonienia i dotyku ( temperatura, wibracje).
felix, 20.01.2013, 11:36
Masz rację chyba ktoś myli wymiary że zmysłami . Bardziej trafne byłyby określenia kino 3d 4s jeśli obraz byłby trójwymiarowy, a poza obrazem dźwiękiem można by odbierać przez zmysły powonienia i dotyku ( temperatura, wibracje).
felix, 20.01.2013, 11:37
hmm. a potem życie towarzyskie przed tv;) nie ma jak to spędzenie z facetem np. sylwestra w domu, (to by było jeszcze ok i fajne,) ale nie ...przed tv i z efektami dźwiękowymi;)
Iwona, 19.01.2013, 12:29
troche namieszane w artykule-co to znaczy 4D plus 3D? 4D to 3D czyli przestrzenny obraz plus dodatkowe efekty typu zraszanie i nawannianie, lub wibracje czyli 3Dplus jedno z powyzszych daje 4D lub obu powyzszych daje 5D.
sdf, 19.01.2013, 13:28
RMS - root mean square, to znaczy sredni blad kwadratowy, pismaku zastosowany.
belfer, 19.01.2013, 19:20
dawno nie słyszałem większych bzdur..
może ja inaczej zaproponuję.
zapraszam do kawiarni 7D
czemu 7d?
bo :
1 D - dostajesz kawę
2 D - kawa jest z mleczkiem
3 D - siedzisz na wygodnej kanapie
4 D - możesz oglądać TV
5 D - możesz oglądać TV z dźwiękiem
6 D - widzisz też jak ludzie chodzą za szybą
i 7 D - bo dostajesz do kawy ciastko :/
pomysł równie idiotyczny jak ARTYKUŁ ORAZ JAK SŁOWO "PROMOCJA" :/
FASDF, 20.01.2013, 06:23