Jak ochronić sprzęt elektryczny przed wyładowaniami atmosferycznymi

Przepalenie instalacji, brak dostępu do internetu, utrata danych w komputerze czy awaria bramy wjazdowej – jeśli nie chcesz, by takie nieszczęścia spadły na ciebie jak grom z (niekoniecznie) jasnego nieba, pamiętaj o zabezpieczeniu w czasie burzy swojego sprzętu elektronicznego.

Upały sprzyjają wyładowaniom atmosferycznym, które stanowią duże zagrożenie dla sprzętów podpiętych do sieci energetycznej.

Zobacz też: Skoki napięcia zniszczyły nowy sprzęt AGD. Kto za to zapłaci? (WIDEO, ZDJĘCIA) 

- Podczas burzy należy pamiętać o wyłączeniu urządzeń z sieci elektrycznej i telefonicznej, ponieważ nie są one wówczas narażone na gwałtowny skok napięcia i na przeciążenia, skutkujące trwałym uszkodzeniem – mówi Dariusz Koseski z Schneider Electric Polska.

Częściową ochronę sprzętów elektronicznych zapewnią listwy przeciwprzepięciowe. Można zainwestować także w zasilacze UPS, które w razie przerwania dostawy prądu zadziałają jak agregat.

- Te urządzenia dają komfort bezawaryjnej pracy. Przy ich zakupie należy zwrócić uwagę na moc, czas podtrzymania oraz sposób serwisowania. Warto postawić na dobrą jakość, ponieważ od tych przedmiotów będzie zależeć bezpieczeństwo wszystkich sprzętów elektrycznych w naszym domu – radzi ekspert. 

Autor: infoWire.pl
2komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (2)

Komentarz został usunięty.
ale tuman impuls elektromagnetyczny i tak rozwali wasz sprzęt bo to produkt dla cywili
fghj, 30.07.2015, 06:58
Ubezpieczenie kosztuje grosze. Do mojego ubezpieczenia dopłacam 13 zł ROCZNIE!!! na ubezpieczenie od przepięć, burz i nawet meteorów.
Viola, 31.07.2015, 08:47