Jak dbać o zmywarkę. Poradnik

Czy zmywałabyś naczynia w brudnym zlewie? – pada pytanie w reklamie producenta środków do czyszczenia zmywarek. Bo urządzenie, które myje za nas, samo się nie wyczyści.
 • Zmywarka wypełniona naczyniami i sztućcami

  Czysta zmywarka lepiej poradzi sobie z myciem naczyń, nie będzie się zatykała i psuła.

  Anna Karda

Pewien pilot znany z doskonałego awaryjnego lądowania, w jednym z wywiadów przyznał, że jest tak dokładny, że zmywa naczynia zanim włoży je do zmywarki. My nie namawiamy aż do takiej gorliwości, ale rzeczywiście trzeba spłukiwać w zlewozmywaku resztki jedzenia, przed załadowaniem urządzenia brudnymi naczyniami.

Zobacz również: Nie wszystko można myć w zmywarce 

8 zasad, by zmywarka służyła nam jak najdłużej

 1. wyrzuć do kosza na śmieci resztki jedzenia. Szczególnie niebezpieczne dla zmywarki są pestki cytryny i kulki ziela angielskiego. Jeśli dostaną się do środka, mogą spowodować jej trwałe uszkodzenie. Wymiana lub naprawa zatkanej w ten sposób części wymaga rozebrania i dokładnego przeszukania urządzenia oraz często dokupienia uszkodzonego mechanizmu. Bywa, że koszt takiej naprawy jest niewiele mniejszy, niż kupno nowej zmywarki.
 2. wypłucz patelnie i garnki z resztek gęstych sosów i tłuszczu, zanim załadujesz nimi zmywarkę – resztki z upływem czasu osadzają się w rurach i zatykają je.
 3. co kilka myć wyjmuj filtr, by dokładnie wyczyścić sitko – wystarczy do tego zwykły płyn do mycia naczyń. Już po jednym myciu w otworkach filtra zostają niewielkie drobinki jedzenia – jeśli nie będziemy ich na bieżąco usuwać, będą wypychane przez kolejne resztki do wnętrza zmywarki i również będą ją zatykać. Poza tym resztki z brudnego filtra mieszają się z czystą wodą podczas mycia i płukania.
 4. regularnie przemywaj wnętrze zmywarki. Tak, jak czyścisz zlewozmywak – jedzenie lubi osadzać się w zakamarkach, np. przy zawiasach drzwiczek. Do mycia zmywarek używaj środków niezawierających drobinek ścierających powierzchnię, najlepiej rekomendowanych przez producenta. Tu również sprawdzi się płyn do naczyń.
 5. myj zmywarkę płynem do mycia zmywarek – co jakiś czas butelkę ze specjalnym detergentem włóż do kosza na naczynia do góry dnem i włącz najdłuższy program. Podczas prania sączący się preparat rozpuści resztki tłuszczu i innych osadów. Jednorazowa buteleczka kosztuje kilkanaście złotych. Uwaga! Gdy zamierzasz użyć preparatu, wyjmij naczynia ze zmywarki.
 6. dostosuj ustawienia zmywarki do stopnia twardości wody w twoim mieszkaniu. Jak to zrobić, przeczytasz w instrukcji obsługi zmywarki. W wielu przypadkach wystarczy ustawienie fabryczne, o potrzebie zmiany parametru twardości wody na wyższy, świadczy biały nalot na umytych naczyniach. Czasem przyczyną może być także za krótki czas mycia lub niewłaściwy detergent.
 7. dostosuj program do ilości naczyń i stopnia ich zabrudzenia – nowsze modele robią to za nas automatycznie, w starszych – musimy sami zwracać na to uwagę. Jeśli „z oszczędności" wybierzemy za krótki program, naczynia trzeba będzie umyć jeszcze raz, zużywając dodatkową wodę i detergenty.
 8. używaj soli do zmywarek – dosypuj ją co kilka myć do specjalnego otworu. Dzięki soli naczynia po umyciu nie mają smug, a urządzenie jest chronione przed korodowaniem na skutek działania twardej wody.

Akcesoria do zmywania naczyń w zmywarce

 • Płyny i tabletki – warto przeliczać cenę opakowania produktu na sztuki lub liczbę myć. Może się wtedy okazać, że wielkie pudło lub butelka z napisem „30% gratis!" jest w rzeczywistości droższe od pozostałych produktów. Detergenty różnią się skutecznością. Nie koniecznie trzeba wybierać te, które mają najwięcej cech w „jednym", wystarczająco dobre mogą się okazać już te „3 w 1". Natomiast przy najsłabszych (i najtańszych) tabletkach nie zawsze wystarczy użyć najkrótszego programu do zmywania, co wpłynie na końcowy koszt używania zmywarki. By naczynia były dobrze umyte, nie można używać np. dwóch najtańszych tabletek naraz, zamiast jednej droższej. Trzeba kupić silniejszy środek lub nastawić długi cykl zmywania.
 • Nabłyszczacz – po jego użyciu naczynia bardziej lśnią. Podobny efekt można osiągnąć odpowiednio ustawiając parametry zmywarki i dobierając dobre tabletki do mycia.
 • Odświeżacz – eliminuje przykry zapach wytworzony przez resztki jedzenia podczas zmywania i suszenia gorącą parą. To zawieszka z haczykiem wypełniona płynem, którą przyczepia się do kosza na naczynia tak, by nie stykała się z talerzami.
 • Sól do zmywarek – zmniejsza twardość wody, wiążąc jony wapnia i magnezu. Nie wolno zastępować soli do zmywarek zwykłą solą kuchenną! 
Autor: Anna Karda
3komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (3)

I ostatnia rada: Nie kupuj Bosch-a
zdzich, 02.03.2012, 08:19
a ja mam Boscha i jest świetny.. jak zmywarka to tylko Bosch.
Michał , 02.03.2012, 09:58
Podstawowa rada: polecam BOSHa. Wybrałem, bo mi polecili zadowoleni użytkownicy i sam jestem zadowolony. Niektórzy znajomi mają zmywarki innych marek więc wiem jakie mogą być jazdy. Jeśli miałbym czegoś NIE polecać, to dwuskładnikowego żelu do zmywarek SOMAT, który zniszczył mi szklanki: używając produktów różnych producentów przez dwa lata nie poniszczyłem szklanek tak, jak w ciągu dwóch tygodni mycia tym preparatem, dodajmy: nieskutecznego mycia, gdyż nawet najtańsze tabletki z Biedronki są delikatniejsze i skuteczniejsze. A co do "artykułu" - wystarczy przeczytać instrukcję obsługi, żeby dowiedzieć się więcej. I naczyń wcale nie trzeba specjalnie dokładnie oczyszczać - wystarczy odwrócić i potrząsnąć nad śmietnikiem, a dobra zmywarka poradzi sobie nawet z potłuczoną szklanką (wiem, bo znajomym się przytrafiło; było trochę kłopotu, żeby większą stłuczkę wyciągnąć, ale sama zmywarka nie ucierpiała). Lepsze zmywarki maja samoczyszczące filtry. Jedyne co z filtra usuwam, to etykiety zmyte ze słoi. Jeśli miałbym radzić coś ponad to, co widać w instrukcji, to dwie rzeczy: Po pierwsze nie dopuszczajcie do zaschnięcia ziemniaków na garach, chyba, że macie CLARO (trochę gorzej radzi sobie z nimi GLOSIMA i QUANTUM). Po drugie - ekoprogramy - dobre do niezbyt brudnych naczyń, ale trzeba liczyć się z tym, że tabletki nie zdążą się rozpuścić, zwłaszcza marki FINISH (nie dotyczy QUANTUM - zawierających proszek w rozpuszczalnym pojemniku).
ManfredBee, 21.03.2012, 14:24