Grille elektryczne - na tarasie i balkonie się przydadzą

Miłośnicy grillowanych potraw nie muszą z nich rezygnować, gdy wrócą do domu z działek i urlopów. Elektryczne grille są praktyczne nawet wtedy, gdy nie ma się dużego tarasu, ogrodu czy miejsca do tradycyjnego grillowania.
  • Grill elektryczny

    Amatorzy smakołyków z grilla, którzy nie mają ogrodu, często szukają miejsca dla grilla na balkonie. Takie rozwiązanie może jednak budzić sprzeciw zarządcy budynku lub przeszkadzać sąsiadom, o zagrożeniu pożarowym nie wspominając. Zdecydowanie łatwiej mają osoby, które mieszkają w domu z ogrodem. Choć plany związane z grillowaniem, może pokrzyżować im brzydka pogoda. W obydwu przypadkach z odsieczą przyjdzie grill elektryczny.Proste modele takich urządzeń kupić można za mniej niż 200 złotych, a te bardziej skomplikowane – za kilka tysięcy złotych.

    Philips

O ile rozstawianie tradycyjnego grilla na balkonie uznawane jest raczej za przejaw złych manier (w regulaminach wielu spółdzielni mieszkaniowych balkonowe grillowanie jest zabronione), to za przygotowanie posiłku na elektrycznym grillu na balkonie czy tarasie nikt nam głowy suszył nie będzie.

Plusy i minusy elektrycznego grilla

Ten rodzaj grilla nie dymi, nie stwarza więc zagrożenia i nie irytuje sąsiadów. Grill elektryczny uniezależnia przygotowywanie posiłków od sezonu i pogody. Można go swobodnie używać nie tylko w ogrodzie, ale również w pomieszczeniach zamkniętych. O wiele łatwiej, niż tradycyjnego grilla, utrzymać go w czystości. Zwłaszcza, że ruchome części nadają się do mycia w zmywarkach. Elektryczne grille pozwalają z dużą dokładnością utrzymywać temperaturę, w której przygotowuje się potrawy, łatwiej więc je przyrządzić i uniknąć nieudanych eksperymentów w kuchni. Grille elektryczne posiadają nienagrzewające się uchwyty, nie ma więc możliwości poparzenia się przy okazji pieczenia. Część urządzeń umożliwia bardzo zdrowe i dietetyczne przygotowanie potraw z wykorzystaniem grillowania beztłuszczowego.

Poczytaj również: Węglowy, elektryczny i gazowy, czyli który grill wybrać 

Niektóre modele umożliwiają szybsze, dwustronne grillowanie: rolę dodatkowej powierzchni pełni zamykana klapa. Dzięki niej aromaty i zapachy pozostają również w środku, a potrawy są bardziej soczyste i aromatyczne. Bo to właśnie główny minus elektrycznego grilla – trudno przygotowując na nim potrawy osiągnąć takie wysycenie smaków i aromatów jak na tradycyjnym, węglowym palenisku.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie

Po pierwsze – na czas gwarancji oferowany przez producenta. Liczba dostępnych na rynku modeli jest dość duża, ale niestety wśród nich wiele jest tandety z Dalekiego Wschodu. Dobry elektryczny grill będzie cieszył użytkownika przez wiele lat i taką też powinien mieć gwarancję. Przyjmuje się, że 3–5 lat gwarancji to dobry standard.

Warto wiedzieć: Grill do ogrodu 

Ważna jest powierzchnia robocza grilla. Kupując produkt musimy wiedzieć, czy potrawy będziemy przygotowywać dla siebie, czy może dla całej armii głodomorków. Istotna jest również moc urządzenia – im większa, tym grill jest wydajniejszy i szybciej się nagrzewa. Warto też zwrócić uwagę na możliwość regulacji wysokości grilla i samego „paleniska". Czasem przygotowanie potrawy trwa kilkadziesiąt minut, warto je spędzić w komfortowej pozycji, a nie ciągle schylając się nad potrawami.

Tyle kosztuje grill elektryczny

Dla wielu istotna będzie cena urządzenia. Proste modele kupić można za mniej niż 200 złotych, bardziej skomplikowane – za kilka tysięcy złotych. Jeśli nie jesteśmy fanatykami grillowania, modele do 200–300 złotych zaspokoją potrzeby przeciętnego użytkownika.

Autor: Katarzyna Piojda
5komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (5)

Komentarz został usunięty.
grill elektryczny jak i normalny na węgiel jest zabroniony na balkonie w budynku wielorodzinnym. Tak samo jest wydzielany dym przy spalaniu tłuszczu. Balkon to są części wspólne budynku, więc bzdur nie wypisujcie.
karp, 11.05.2015, 13:08
A przepraszam bardzo z jakiej racji nie wolno mieć grilla elektrycznego na balkonie? Bo zapach nie pasuje? Jeżeli tak to jaka jest różnica między zapachami wychodzącymi z mieszkania (przez drzwi i okna) w trakcie gotowania a zapachem potraw przygotowywanych na grillu elektrycznym na balkonie?
JD, 15.02.2019, 14:00
świetnie tylko że na balkonach grillować nie można bo zapachy. i słusznie. kij baseballowy doskonale nadaje się do rozwalania głów przechodniów. a samochód do rozjeżdżania pieszych... tylko co z tego?
lkjlk, 13.05.2015, 17:04
czyli grillować nie wolno na balkonie nawet przy zastosowaniu grilla elektrycznego natomiast palić, siedzieć i pić alkohol głośno się przy tym zachowując wolno? A na przykład ławeczkę wolno sąsiadom ustawić pod blokiem czy też nie?
JD, 15.02.2019, 14:02
My to w ogóle mamy infi-grilla na płycie indukcyjnej i ani tłuszczu ani dymu specjalnie nie ma, najlepsze rozwiązanie chyba w takim układzie.
Huncwot, 31.05.2015, 20:15