Dostają 500 plus na dzieci i kupują sprzęt agd do domu

Wzrosła produkcja i sprzedaż sprzętów gospodarstwa domowego. Producenci mebli i firmy remontowe też nie mogą narzekać na ruch w interesie. Całkiem możliwe, że to za sprawą 500 plus.
  • Dostają 500 plus na dzieci i kupują sprzęt agd do domu

    Markety mają powody do zadowolenia. Chętnych na zakup sprzętów AGD i RTV teraz nie brakuje (zdjęcie ilustracyjne)

    Przemysław Wronecki

Na efekty działania programu rządowego 500 plus nie trzeba było długo czekać. Rodzinom, które otrzymują dodatkowe pieniądze na swoje dzieci od państwa, ostatnio wyraźnie się polepszyło. To widać choćby po obrotach w sklepach. Znacznie większą sprzedaż od kwietnia – a wtedy właśnie ruszył program 500 plus - odnotowują markety.

Zakupy do domu

Druga grupa beneficjentów zainwestowała w zakup mebli, sprzętu RTV oraz AGD. - W ciągu pierwszego kwartału sprzedaż detaliczna tych produktów wzrosła o 6,9 procent, a po 6 miesiącach wzrost ten wynosił już prawie 10 procent, natomiast w samym czerwcu było to ponad 14 procent – wyliczają eksperci z Konfederacji Lewiatan. - To zapewne grupa o nieco wyższych dochodach, która wykorzystała dostępne jej fundusze z programu 500 plus na uzupełnienie lub wymianę dóbr trwałego użytku.

Dóbr trwałego użytku, a więc przykładowo telewizory, kuchenki mikrofalowe, lodówki, piekarniki. Z najnowszego raportu, opublikowanego przez CECED Polska Związek Pracodawców AGD, wynika, że w ciągu pierwszego półrocza 2016 roku o 5 procent wzrosła produkcja dużego sprzętu AGD, czyli chłodziarek, zamrażarek, zmywarek, pralek, pralko-suszarek, suszarek oraz sprzętu do gotowania. Można to wiązać z wypłatami 500 plus. Tylko w maju, czyli pierwszym miesiącu po wprowadzeniu 500 plus, sprzedaż sprzętów AGD podskoczyła o 11 procent. Centra handlowe, oferujące m.in. sprzęt AGD i RTV oraz meble i wyposażenie wnętrz, mają jeszcze lepsze powody do zadowolenia. Zanotowały w ciągu miesiąca – w maju, w porównaniu z kwietniem - 13-procentowy wzrost.

Zmiana proporcji wydatków

Specjaliści twierdzą, że ożywienie na rynku powinno się utrzymać z tym, że struktura wydatków zmieni się i to jeszcze w wakacje. Rodziny zrezygnują bowiem z remontów, zakupów AGD i RTV, a będą kupowały książki i wyprawki szkolne swoim dzieciom. W październiku sprzedaż RTV i AGD znowu może wzrosnąć.

Autor: Sławomir Bobbe
0komentarzy