Dlaczego domowy sprzęt coraz częściej psuje się tuż po gwarancji

Ekspert wyjaśnia, dlaczego coraz częściej sprzęt AGD i RTV psuje się nam od razu po skończeniu się okresu gwarancji.
  • Gwarancja na domowy sprzęt

    Przy zakupie sprzętu elektronicznego do domu zapytaj, czy serwis gwarancyjny jest dostępny w Polsce.

    Jerzy Szych

Coraz częściej zadajemy sobie pytanie, dlaczego nasz sprzęt zepsuł się akurat po ustaniu gwarancji. Piotr Koluch z fundacji Pro-Test uważa, że: – Dawniej sprzęty były technologicznie prostsze. Były mniej awaryjne, ale np. zużywały więcej energii. To nie znaczy, że jak urządzenie chodzi długo, to jest lepsze. Ponadto zdaniem specjalisty to konsumenci chcą kupować coraz to nowsze rzeczy i producenci nie produkują długowiecznych sprzętów. Co więcej, gdyby producenci odpowiadaliby za utylizację produkowanego sprzętu, to produkty byłyby lepszej jakości.


Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news 

Autor: redakcja.regiodom
5komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (5)

Produkty projektuje się tak, aby zepsuły się po gwarancji, bo inaczej klient nie kupi następnego. A to co pan mówi jest hipokryzją! Bo my sami chcemy nowinek - to producenci wciskają nam nowinki!!! Jeżeli przedmiot spełnia moje oczekiwania to po co mi nowy, w którym jest dodatkowy guziczek, z którego nie korzystam. Albo robi to samo co stary, tylko jest o 3 mm cieńszy.
Kupujemy nowe, bo stare się pieprzy !!!
ZORRO, 11.12.2013, 20:31
dokładnie, sam kupuję nowy telefon bo stary zaczyna się wieszać, bateria pada albo ekran zrobił się matowy. Lodówka, pralka, zmywarka - tak samo. Owszem jest jakiś procent osób, które kupują telefony bo nowy jest fajniejszy ale to dlatego, że dostają go w abonamencie za niską kwotę
asdf, 12.12.2013, 11:01
Planowane postarzanie produktu-oto dlaczego wszystko się sypie po gwarancji. Gdzieś wyczytałam,że np. HP zatrudnia najlepszych mistrzów w tej dziedzinie. Nie ma co liczyć na to,że będzie lepiej."Biznes is biznes".
nana, 12.12.2013, 11:16
Planowane "postarzanie" produktu oraz elektroniczne chipy, które blokują po założonym okresie odpowiednią funkcję produktu, czyniąc go bezużytecznym. Taka niby usterka jest do usunięcia, ale wymaga restartu lub wymiany wyżej wspomnianego chipa. Naprawa sprzętu z taką usterką wg naprawiających jest nieopłacalna, bo w podobnej cenie można kupić nowy całkiem sprawny produkt. Pozdrawiam
ekolego, 13.12.2013, 07:55
Zakazują ogrzewania węglowego w Polsce,liczą wydalane CO2 a jednocześnie produkują psujące się buble, wydzielając przy tej produkcji szkodliwe gazy i pochłaniając niepotrzebnie energię.Jednocześnie udają,ze to nie ma związku z ociepleniem ZIEMI ich nie dotyczy. Bo produkcja już dawno przeniesiona do Chin a tam nikt nie przestrzega żadnych norm więc nie ma problemu.Ciekawe jest to ,że np.Niemcy zużywają najwięcej w UE szkodliwego dla atmosfery węgla brunatnego i cicho sza tylko ciągle Polska winna.Hipokryzja-to nie jest unia równych państw tylko układ postkolonialny.
to ja, 12.12.2013, 11:57