Czyszczenie piekarnika

Tagi:
Nikt nie lubi czyścić piekarnika, żeby jednak sernik nie pachniał żeberkami jest to konieczne. Spalające się resztki i osiadłe we wnętrzu piekarnika tłuszcze mogą zepsuć aromat kolejnych potraw.
  • Wnętrze piekarnika

    Do czyszczenia piekarnika można użyć np. preparatu do grilla. Przy stosowaniu mocnej chemii gospodarczej należy pamiętać o rękawiczkach ochronnych.

    mk

Usuwanie z piekarnika zaschniętych zanieczyszczeń metodą tradycyjną, czyli za pomocą gąbki z użyciem odpowiedniego środka chemicznego, to nie jedyne rozwiązanie. Można to zrobić inaczej.

Zobacz również: Kuchnia w największym porządku

Samoczyszczące piekarniki

Na rynku dostępne są piekarniki z funkcją samooczyszczenia, zwaną także czyszczeniem pirolitycznym. Posiadają one specjalny program, który rozgrzewa wnętrze urządzenia do temperatury ok. 500°C. W takich warunkach wszelkie zanieczyszczenia zostają zamienione w łatwy do usunięcia popiół.

Ze względu na bardzo wysoką temperaturę panującą wewnątrz, podczas przeprowadzania procesu pirolizy drzwiczki piekarnika zostają automatycznie zablokowane. To zapewnia bezpieczeństwo użytkowników i pozwala uniknąć przypadkowych oparzeń.

Czyszczenie piekarnika panelami katalitycznymi

Z wykorzystaniem paneli katalitycznych można natomiast dbać o czystość piekarnika na bieżąco, w trakcie jego użytkowania. Są to specjalne wkłady znajdujące się zazwyczaj na bocznych, wewnętrznych ściankach piekarnika. Posiadają strukturę papieru ściernego, która wyłapuje i spala zabrudzenia.

Za ślisko na brud w piekarniku

Innym rozwiązaniem ułatwiającym utrzymanie czystości piekarnika jest supergładka emalia tzw. A class clean, stosowana wewnątrz kuchenek. Tworzy ona powierzchnię gładką jak szkło i pozbawioną porów, co zabezpiecza przed przywieraniem zanieczyszczeń. Dodatkowo, emalia tego typu nie wchodzi w reakcję z tłuszczami i cukrami pochodzącymi z pieczonych potraw i ciast. To pozwala na łatwe i szybkie czyszczenie wnętrza.

Czyszczenie piekarnika parą

Na rynku dostępne są także piekarniki z funkcją czyszczenia parowego. Posiadają one pojemnik, który trzeba napełnić wodą, a następnie włączyć program. Pod wpływem tworzącej się pary zanieczyszczenia rozmakają. Dzięki temu można je łatwo usunąć przy użyciu zwykłej szmatki.

Jeśli jednak nie mamy piekarnika z funkcją parową, możemy wykorzystać domowy sposób, który pozwoli uzyskać podobny efekt. Wystarczy napełnić naczynie żaroodporne wodą i wstawić do zwykłego piekarnika na kilka minut, ustawiając temperaturę na ok. 140°C . Po ostygnięciu wnętrza zanieczyszczenia będzie można łatwo usunąć.

Warto zobaczyć: Mówiący piekarnik Samsung Oven Zipel sterowany smartfonem 

Autor: mk
Współpraca: redakcja DW
7komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (7)

Najlepiej użyć chemii profesjonalnej.Polecam TENZI -polecam koncentrat
TENZI Gran Smog cena ok.15- 16 zł (1 litrów na 10 litrów wody się rozcięcza)lub gotowy produkt ze spryskiwaczem Tenzi Top Grill cena ok.18-19 zł.
mondi, 22.06.2011, 14:52
polecam preparat do piekarnika z firmy fm koszt ok 11 zł, rewelacja! piekarnik jak nowy :)
aga, 27.06.2011, 16:44
10 butelek kreta wsypać do miski, zalać ciepłą wodą, wymieszać, włożyć krate i zostawić na 2 godziny.
Anonim, 27.06.2011, 16:58
A co poradzicie na to... wprowadziłam się do męża. Teściowa ma ok 80 lat... Nie dała rady z myciem piekarnika( elektrycznego). Kuchenka ma ok 15 lat, jest ok, ale piekarnik to syf 10 letni. Nie mam pojęcia jak go wyczyścić.... pomóżcie proszę !!!!!
Pietraszczyk, 10.08.2012, 15:29
bardzo prosto : zrób papkę 5 łyżeczek soli, 5 łyżeczek sody, 5 łyżeczek octu i pozostaw na zabrudzonych miejscach na ok. 20 min. następnie kawałek folii aluminiowej zgnieć w "gąbkę"(nie rysuje piekarnika) i wyczyść:) Powodzenia!
Izunia, 24.08.2012, 10:16
Wstawiam żaroodporne naczynie ,piekarnik na 120 stopni a później spryskuje płynem odtłuszczającym są w różnych cenach już od 7,-zł wzwyż i czyszczę gąbką lub szmatką i jest jak nowy chociaż z rożnem używam już ok. 20 lat.
Benia, 28.10.2012, 10:19
A jak myślicie, czy ten artykuł https://kafeteria.pl/27260,jak-wyczyscic-piekarnik-a-moze-wybrac-piekarn... prawdę mówi o marce Bosch? Warto go posłuchać? Bo szukam właśnie opinii, a tu go bardzo chwalą
Halina, 08.12.2019, 17:51