Czym są telewizory smart: wady, zalety i różnice w porównaniu z tradycyjnymi telewizorami

Smart TV to nic innego jak telewizor podpięty do sieci internet i potrafiący korzystać w pełni z jej zasobów. Dowiedz się więcej o telewizorach smart.
  • Smart TV

    Nie ma wątpliwości, że telewizory – jeśli ponownie, jak przed laty – stanowić mają centrum domowej rozrywki, muszą być wyposażone w funkcję Smart TV. Ci, którzy dostępu do sieci nie mają i mieć nie zamierzają, a wystarczy im oglądanie tego, co proponują stacje telewizyjne, mogą wybierać nadal tradycyjne odbiorniki.

    scanrail (123RF)

Obecnie – zwłaszcza w młodszym pokoleniu – nie ma już chyba osób, które aktywnie nie poruszają się w mediach społecznościowych, słuchają muzyki z setek serwisów internetowych, oglądają filmy i seriale w sieci czy wymieniają się zdjęciami, plikami, a także rozmawiają ze znajomymi z całego świata przy pomocy kamer internetowych. Ten ogromny rynek – wraz z popularnością internetu – zaczął wymykać się z rąk producentom telewizorów.

Zobacz wideo: Ile prądu zużywają urządzenia AGD i RTV w twoim domu

Szybko zauważono, że czas spędzany przed komputerami, konsolami czy smartfonami bezpośrednio przekłada się na czas poświęcany telewizji. W skrócie – im więcej czasu ludzie surfują po sieci – tym mniej oglądają programów telewizyjnych. Branża telewizyjna musiała przeciwdziałać tym tendencjom i tak powstał Smart TV – tradycyjny telewizor, ale z całym zapleczem, które umożliwia pełne korzystanie z zasobów internetu.

Zalety „sprytnych" telewizorów

Różnice w cenie odbiorników z funkcją Smart TV i bez niej nie są wielkie. Przy decyzji o zakupie w pierwszej kolejności warto wziąć pod uwagę, oprócz ceny, jakość oferowanego przez telewizor obrazu, rozmiar matrycy, jakość dźwięku, elementy związane z funkcjami „smart" pozostawiając sobie „na deser". Jak się wydaje wszystko zmierza do tego, by niedługo niemal wszystkie odbiorniki telewizyjne były „inteligentne", podobnie jak wiele innych sprzętów domowego użytku.

Przeczytaj poradnik: Na co zwrócić uwagę przy wyborze Smart TV do domu 

Skoro telewizor kupuje się raz na wiele lat, warto być na to przygotowanym i nie zamykać sobie drogi do domowej rozrywki zakupem sprzętu, który niedługo stanie się po prostu przestarzały, a jego funkcje staną się nieadekwatne do współczesności. 

Czym różni się zwykły telewizor od odbiornika z funkcjami „smart"?

  • Niezależność od oferty programowej telewizji – masz ochotę obejrzeć konkretny film, albo przypomnieć sobie odcinek starego serialu? Nie musisz czekać, aż pojawi się w programie jednej ze stacji telewizyjnych. Wystarczy jedna z aplikacji służących do oglądania seriali i filmów z ich przebogatą biblioteką, by wyszukać coś dla siebie. Youtube, Netflix, HBO GO, Showmax, Ipla, Player i wiele innych mają tak potężne zasoby, że nie wystarczy życia, by obejrzeć wszystko.
  • Wiele telewizorów umożliwia zainstalowanie aplikacji, które dają dostęp do setek gier – płatnych i darmowych. Smart TV może być więc namiastką komputera czy konsoli do gier (choć nie ma złudzeń, że z najnowszymi produkcjami, które wymagają potężnych kart graficznych Smart TV sobie nie poradzi). 
  • Przeglądanie postów na Facebooku, Twitterze, Instagramie i w wielu innych serwisach staje się dziecinnie proste i przyjemne. Zupełnie inaczej wyglądają zdjęcia i filmy wyświetlane na 50-calowym telewizorze niż na kilkucalowym ekraniku smartfona

Wady Smart TV

Wad Smart TV nie ma wiele. Jeśli są, wynikają raczej z zastosowanych przez producentów rozwiązań technologicznych.

Warunkiem koniecznym do działania Smart TV jest posiadanie internetu. Warto zdać sobie sprawę, że materiały video w najlepszej jakości stawiają spore wyzwania przed łączami i do sprawnego i satysfakcjonującego działania Smart TV potrzebna jest odpowiednia ich przepustowość. Im lepszy, „mocniejszy" internet, tym zadowolenie większe. Dla materiałów w jakości Full HD minimum to 20 Mbps, choć lepiej rozważyć 50 Mbps. Na szczęście dla wielu dostawców tego typu prędkości nie są niczym nadzwyczajnym.

Połączenie telewizora z internetem generuje również pewne zagrożenia ze strony użytkowników, podobnie jak praca z komputerem. Warto zawczasu zadbać o swoje bezpieczeństwo, zwłaszcza że niektóre aplikacje w Smart TV pozwalają obsługiwać bankowość elektroniczną. Problem wycieku danych i narażenia się na ataki hakerskie w przypadku Smart TV jest podobnie aktualny jak w przypadku innych urządzeń podpiętych do internetu.

Dla niektórych, zwłaszcza osób, które pierwszy raz mają styczność ze Smart TV skomplikowane może być obsługiwanie menu za pomocą pilota. Na szczęście z każdym rokiem producenci proponują coraz funkcjonalniejsze rozwiązania, a w wielu wypadkach tym co dzieje się w menu sterować można już za pomocą głosu, można też podłączyć myszkę lub klawiaturę. Telewizor – wszak to „smart" - uczy się z czasem preferencji użytkownika, najpierw proponując mu treści i programy podobne do tych, z których korzystał już wcześniej.

Autor: Sławomir Bobbe
1komentarzy