Chłodziarka do wina - czy warto ją mieć

Chłodziarka do wina może kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych. Tyle na nią jest w stanie wydać koneser wina, który gromadzi najlepsze roczniki szlachetnych win. Są też tańsze modele chłodziarek do wina.
 • Chłodziarka na wino

  Liczy się pojemność chłodziarki do wina, liczba i rodzaj zastosowanych półek, a także zakres temperatur, w jakich może pracować winiarka.

  Severin
 • Chłodziarka do wina

  Gdy wina to nasza pasja albo traktujemy ich zakup jak inwestycję, warto zaopatrzyć się w większe, dysponujące nawet kilkoma setkami miejsc na wino chłodziarki.

  Liebherr
 • Winiarka w zabudowie

  Taka może stać nawet w salonie.

  Gaggenau

Najprostsze modele chłodziarek do win mają jedynie utrzymywać stałą temperaturę przechowywania wina. Natomiast rozbudowane urządzenia chronią butelki przed wstrząsami, nieprzyjemnymi zapachami z zewnątrz, światłem i innymi szkodliwymi czynnikami, jak choćby duża wilgotność powietrza. Mają przynajmniej dwie strefy o zróżnicowanych temperaturach, gdyż wina białe i czerwone mają zupełnie inne wymagania. Białe lubi temperaturę w przedziale od 10 do 12 stopni Celsjusza. Czerwone woli wyższe temperatury przechowywania – od 14 do 18 stopni. Często sprzęty wzbogacone są także w strefy przechowywania szampana lub innych trunków.

Co lepsze chłodziarka do wina, czy lodówka

Jeśli ktoś jest miłośnikiem i smakoszem wina, a nie ma własnej piwniczki zapewniającej optymalną temperaturę, chłodziarki do przechowywania wina są najlepszym sposobem, by wino w trakcie leżakowania się nie zepsuło. Zwykłe lodówki nie są najlepszym miejscem dla wina. Nie dość, że są zbyt chłodne, to jeszcze temperatura wewnątrz lodówki często się zmienia, czego wina po prostu nie lubią. 

Jaką chłodziarkę wybrać

Przede wszystkim musimy odpowiedzieć sobie na pytanie – do czego chłodziarka jest nam potrzebna? Jeśli trzymamy wino na własny użytek i chcemy od czasu do czasu poczęstować nim przyjaciół na proszonej kolacji, wystarczy nam niewielka chłodziarka przeznaczona na kilka, kilkanaście butelek wina. Ich cena nie sięgnie 1000 złotych. Podobną wybierzmy, jeśli w mieszkaniu nie mamy zbyt wiele miejsca na nowe sprzęty. 

Rodzaje chłodziarek do wina

Gdy wina to nasza pasja albo traktujemy ich zakup jak inwestycję, warto zaopatrzyć się w większe, dysponujące nawet kilkoma setkami miejsc na wino chłodziarki. Te mogą być wolnostojące, w zabudowie albo wykonane na zamówienie. Podobnie, jak w przypadku lodówek, warto zwrócić uwagę na klasę energetyczności urządzenia. Pamiętać należy, że chłodziarki pracują 24 godziny na dobę, przez cały rok. Największe chłodziarki potrafią „zjeść" nawet kilkaset kilowatogodzin prądu rocznie!

Możesz sobie ją zbudować: Piwniczka na wino 

Liczy się też pojemność, liczba i rodzaj wykonania półek, a także zakres temperatur, w jakich może pracować winiarka. Warto zwrócić uwagę, czy sprzęt ma dwie niezależne strefy temperaturowe dla różnych rodzajów win. Cała reszta – design, wyświetlacze, kolorystka – są już sprawą gustu i potrzeb każdego klienta.

Czy zakup chłodziarki ma sens

Jeżeli Twój kontakt z winem ogranicza się do wizyty w dyskoncie i zakupu raz na kwartał butelki wina, winiarka w Twojej kuchni nie ma sensu. Jeśli jesteś jedną z osób, która ceni smak dobrego wina i wie, że aby go nie stracić, trzeba wino przechowywać umiejętnie, powinieneś rozważyć taki zakup. Zwłaszcza, jeśli win masz wiele, a miejsca do ich przechowywania – niekoniecznie.

Warto przeczytać: Przechowywanie wina w domu 

Wtedy chłodziarka do wina jest idealnym rozwiązaniem – częstując przyjaciół dobrym winem będziesz mógł z dumą powiedzieć – to moje wina, a nie narzekać – to moja wina, gdy wino się popsuje. 

Autor: Katarzyna Piojda
4komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (4)

Daj Boze aby na chleb, mleko i kartoflanke starczylo.
emeryt, 24.06.2013, 08:02
Mam w planach zakupowych coś pośredniego, aby mógł mieć chłodne wino i przechować inne produkty http://www.homebook.pl/produkty/lodowki Sama chłodziarka tylko dla koneserów win :)
marciniak, 02.09.2017, 11:34
Komentarz został usunięty.
Oczywiście, że warto - zapewnia optymalną tempareturę do przechowania wina. Ja zdecydowałem się kupić chłodziarkę firmy Candy, CCVA 200 GL mieszczącą 40 butelek. Świetnie współgra z wnętrzem urządzonym w stylu nowoczesnym (u mnie, stoi w kuchni).
Wojtek, 26.09.2018, 20:40
Każdy koneser wina taki jak ja powinien mieć w domu specjalną chłodziarkę. Ja mam kompaktowy model Hyundaia, za który dałem kilkaset złotych - w sklepie Elektro Guru jest kilka podobnych modeli - myślę, że warto, jeśli nie ma się większych potrzeb i nie przechowuje się kilkudziesięciu butelek.
Seweryn, 26.11.2019, 09:00