Wykusz w nowoczesnym wnętrzu: przykład aranżacji

Architekt radzi, w jaki sposób w nowoczesnym wnętrzu można zaaranżować wykusz – formę architektoniczną, wzorowaną na budownictwie Bliskiego Wschodu.
  • Wizualizacja wnętrza kuchennego z wykuszem.

    Wizualizacja wnętrza kuchennego z wykuszem.

    Katarzyna Morgas Design
  • Wykusz

    Wykusze są niekiedy wykorzystywane przez architektów do przekraczania wyznaczonej linii zabudowy.

    sxc.hu

Wykusz jest wystającym z lica elewacji fragmentem budynku, który poszerza przylegające do niego wnętrze, a jednocześnie pozwala na jego lepsze doświetlenie i nasycenie światłem. Są to plusy tego typu rozwiązania. Jednak zdarza się, że wykusz nastręcza pewnych problemów w aranżacji wnętrza.

  Dość częstym problemem wielu inwestorów jest układ przestrzenny łączący kuchnię z jadalnią oraz wykuszem – przyznaje Katarzyna Morgas, właścicielka Studia Projektowego Katarzyna Morgas Design. – Ale warto widzieć w tym wyzwanie, a nie kłopot.

Aranżacja przykładowego wnętrza z wykuszem 

– Kuchenną zabudowę zaplanowałam oddzielić od strony jadalni barkiem, który doskonale sprawdza się przy porannych „szybkich” śniadaniach, a jednocześnie doskonale zamyka przestrzeń kuchenną. Zabudowa meblowa zaaranżowana została w kształt  litery L. Urządzenia AGD, takie jak lodówka, kuchenka oraz zlew przedzielone zostały blatem roboczym w odległości nie mniejszej niż 60 centymetrów. Jadalnia to prostokątny stół o nowoczesnej stylistyce i prostej formie, połączony kontrastem z białymi krzesłami – wyjaśnia.

A nad stołem obniżony sufit odwzorowuje wielkość blatu, rozświetlony po obwodzie listwą led oraz wiszącym żyrandolem zbudowanym z prostokątnych kloszy.

– Prosta linia siedziska zaprojektowanego w wykuszu nawiązuje do stylistyki wnętrza jednocześnie równoważy całą przestrzeń i wprowadza symetrię. Nieaktywne miejsce  pod siedziskiem zostało zabudowane szafką o gładkich  frontach  tworząc  niewidoczny schowek – dodaje architekt.

Kompozycje dopełniają kolorowe poduchy oraz rolety rzymskie o nowoczesnym charakterze.

Autor: Marzena Smoręda
Współpraca: Jarosław Panek
0komentarzy

Polecamy