Wnętrze w stylu eklektycznym – jak je urządzić?

Eklektyzm łączy różne style, dlatego niewtajemniczonym może wydawać się nieco chaotyczny, a nawet przypadkowy. Nic bardziej mylnego. Styl eklektyczny wymaga dużego wyczucia estetycznego i wrażliwości na piękno, zarówno nowoczesne, jak i to dotknięte duchem czasu.
 • Eklektyczne wnętrze

  Aby wnętrze urządzone w stylu eklektycznym było ciekawe, pamiętajmy o umiarze.

  Izabela Olszewska z pracowni Wielkie Rzeczy/Dekorian
 • Kuchnia w stylu eklektycznym

  Ana&Berta/www.homebook.pl
 • Eklektyzm w aranżacji przedpokoju

  Ana&Berta/www.homebook.pl
 • Eklektyczny dom

  Wirchomski

 

Internet i popularne sklepy sieciowe przepełnione są gotowymi propozycjami aranżacji wnętrz. Nietrudno o stworzenie ciepłego, modnego miejsca w dowolnie wybranym stylu. Schody zaczynają się, gdy zależy nam na niesztampowości i zachowaniu indywidualnego charakteru wnętrz naszego domu.

 Warto zobaczyćMałe mieszkanie nie musi być nudne 

Styl eklektyczny jest idealnym rozwiązaniem dla wszystkich miłośników wnętrzarstwa, niezamkniętych na jedną estetykę. XXI wiek charakteryzuje konsumpcja i potrzeba posiadania wszystkiego, co pozytywnie wpływa na nasze zmysły. Eklektyzm otwiera furtkę do miksowania z pozoru niepasujących rozwiązań, dając efekt niemożliwy do podrobienia. Choć połączenie industrialnego, nieperfekcyjnego minimalizmu z symetrią i równowagą klasyki może wydawać się dużym wyzwaniem, to warto się go podjąć, jeśli zależy nam na oryginalnej i indywidualnej aranżacji.

Jak łączyć różne style w eklektyczny wnętrzu? Kilka prostych sposobów na eklektyczny wystrój mieszkania

Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

Eklektyzm to stare z nowym czy może nowe ze starym?

Zaczynając urządzanie wnętrza w stylu eklektycznym, warto przemyśleć wcześniej, jakie meble i dodatki są dla nas szczególnie ważne z tych, które już posiadamy. Czy większą wagę przywiążemy do nowoczesności, czy może jednak do antyków odziedziczonych po babci lub bibelotów zgromadzonych z różnych części świata i antykwariatów. Na tej podstawie ustalimy sobie bazę do dalszej aranżacji. Jeśli swoją przygodę z wnętrzarstwem dopiero rozpoczynamy, warto rozpocząć od wyboru prostych, nowoczesnych i minimalistycznych mebli, którym nadamy interesujący charakter poprzez dodanie stylowych dodatków i zastosowanie ciekawych chwytów, jakim jest chociażby łączenie różnych faktur oraz materiałów, np. szkła z drewnem, marmuru z plastikiem, itd. Jeśli chcemy, by w naszym pokoju znajdowało się głównie starodawne lub przynajmniej na takie stylizowane wyposażenie wnętrz, przełammy jego wygląd kilkoma designerskimi dodatkami, na przykład futurystycznymi lampami albo idąc o krok dalej – efektem rdzy na ścianie.

Mała zmiana, duża różnica

Jeśli pragniemy urządzić wnętrze w stylu eklektycznym, ale boimy się zbyt radykalnych zmian albo fundusze nie pozwalają nam na całkowite przemeblowanie, zacznijmy od prostego triku, jakim może być wymiana krzeseł w jadalni. Dębowy stół z sześcioma innymi siedziskami, wykonanymi z przeróżnych tworzyw i kolorów, doda wnętrzu świeżości i stanie się pierwszym krokiem do kolejnych zmian. Jeszcze za wiele? Na pewno interesującym i oryginalnym akcentem będzie stylizowany fotel Ludwik w niecodziennym, wyraźnym kolorze, na przykład fuksji. W otoczeniu szarego, minimalistycznego narożnika i wszechobecnej bieli, wprowadzi do wnętrza energię, ciepło oraz niezwykłą stylowość.

 Polecamy również: Styl shabby chic w aranżacji wnętrz, czyli starym w nowe 

Pamiętajmy jednak o zachowaniu umiaru i odpowiednim doborze wszelkich detali, aby aranżacja stała się dla nas miłą odmianą, zamiast chaotycznym utrapieniem. 

Autor: Nina Romanek
2komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (2)

pewnego dnia zdecydowałam się na pomoc dekoratora wnętrz i wybrałam panią Terczyńską - prowadzi swoją firmę już blisko 10 lat. Powiedziała, że musimy zwrócić uwagę na szczególy i wiecie co? Po zmianie kilkunastu małych elementów mieszkanie wygląda jak nowe!
Nie sądziłam, że dekorator wnętrz tak szybko tchnie nowe życie w moje mieszkanie :)
ameralzx, 17.12.2016, 19:19
Komentarz został usunięty.