Wnętrze przyjazne osobom uczulonym na roztocze

O tym, jak uciążliwe może być życie alergików wrażliwych na otaczające je roztocze, zapewne wielu z nas miało okazję się przekonać. Łzawienie oczu, katar, nieżyt nosa to tylko kilka z wielu możliwych objawów.
  • Wnętrze przyjazne osobom uczulonym na roztocza

    Łukasz Daniewski

Przygotowując swoje mieszkanie do remontu, warto wziąć pod uwagę potrzeby najbliższych i zdecydować się na użycie materiałów dla tych szczególnie wrażliwych. Wbrew pozorom, w dzisiejszych czasach alergia na kurz stanowi dość powszechny problem. Nic więc dziwnego, że producenci materiałów do wykańczania ścian, w swojej ofercie coraz częściej umieszczają produkty dedykowane osobom z tego typu uczuleniami. Wśród wyrobów tych znajdują się zarówno tynki, farby, jak i tapety.

Zobacz również: Jak poradzić sobie z alergią na wiosnę 

Tynki tylko gładkie

– Stojąc przed wyborem tynku, którym pokryjemy ściany w domu czy mieszkaniu alergika cierpiącego z powodu roztoczy, swoją uwagę powinniśmy skierować przede wszystkim w stronę tynków gipsowych - mówi Paweł Kwaśniewski z firmy Tack Elewacje i Wnętrza.

Materiały te tworzą gładką powierzchnię, na której kurz osadza się w znacznie mniejszym stopniu. Nie bez znaczenia pozostają także ich właściwości fizyczne. Tynki gipsowe budują odpowiedni mikroklimat, w razie potrzeby wchłaniając wilgoć lub zwracając ją do otoczenia. W procesie wykańczania lub odnawiania pomieszczeń powinniśmy unikać stosowania zwykłych tynków cementowo-wapiennych lub mineralnych. Zwłaszcza te drugie, z uwagi na zawarte w nich ziarenka piasku, dają efekt powłoki o nierównej powierzchni. Zbierające się na nich pyłki czy roztocza mogą powodować nasilenie objawów alergicznych.

To też cię zainteresuje: Materace stworzone dla alergików 

- Generalnie przyjmuje się, że osoby uczulone powinny unikać płaszczyzn fakturowanych i tynków strukturalnych, z uwagi na trudność utrzymania ich w czystości. Gładkie ściany przyciągają zdecydowanie mniej kurzu, dobrym pomysłem jest więc zastosowanie np. płyt gipsowo-kartonowych - dodaje przedstawiciel Tacka.

Farby przyjazne alergikom

Tynki to oczywiście jednak nie wszystko. Ściany należy nie tylko wykończyć, ale i w indywidualny sposób ozdobić. Tu z pomocą przychodzą nam zwykle farby przeznaczone dla osób nadwrażliwych. - Alergicy uczuleni na kurz powinni wybierać przede wszystkim farby wodorozcieńczalne. Wśród nich największym zainteresowaniem cieszą się emulsje, których podstawowym składnikiem są żywice akrylowe, lateksowe czy też winylowe - wyjaśnia Paweł Kwaśniewski.

Czytaj też: Jakie ściany są najlepsze dla alergika? 

Popularność tego typu wyrobów wynika głównie z ich cech charakterystycznych. Tworzą one bowiem jednorodne, trwałe i odporne na zabrudzenia powierzchnie, które jednocześnie pozostają paro przepuszczalne. Ich dodatkową zaletę stanowi krótki czas schnięcia i łatwość nakładania.

Innym, coraz rzadziej spotykanym wyjściem, jest stosowanie farb krzemianowych, do produkcji których używa się głównie naturalnych substancji. Ich minusem jest jednak tworzenie porowatych powierzchni, na których zdecydowanie łatwiej osadza się wszelki pył czy roztocza. W sklepach znaleźć możemy także, dedykowane dla alergików, niezawierające żadnych substancji uczulających farby wodne. Rozpoznać je możemy po znajdującej się na opakowaniu rekomendacji.

Tapety też wchodzą w grę

Osoby szczególnie wrażliwe na krążący w powietrzu i osiadający na różnych powierzchniach kurz nie są zdane jednak wyłącznie na przyozdabiane ścian farbami. Innym wyjściem bowiem jest użycie racjonalnie wybranych tapet. Najlepszym rozwiązaniem w przypadku alergików będzie zastosowanie dekoracji papierowych. Te bowiem charakteryzują się przeważnie gładką i niezwykle łatwą w utrzymaniu w czystości powierzchnią.

- Powinniśmy pamiętać przy tym, że tapet tych nie powinniśmy stosować w łazienkach, pralniach czy suszarniach, czyli w pomieszczeniach, w których wilgotność powietrza przekracza 70%. W takich warunkach preparaty grzybobójcze i hamujące rozwój pleśni zawarte w kleju przestają działać, powstaje więc środowisko przyjazne do rozwoju wszelkiego rodzaju mikroorganizmów – zauważa Kwaśniewski.

Warto przeczytać: Wentylacja w domu alergika - rozwiązania i serwis 

W ofercie większości producentów alergicy znaleźć mogą również specjalne tapety, pokryte substancjami o właściwościach aseptycznych, które zapobiegają powstawaniu, rozwojowi i rozprzestrzenianiu się szkodliwych drobnoustrojów. 

Autor: Ewa Wieczorska
Współpraca: TACK
0komentarzy