Wabi-sabi – czym jest ten styl, skąd pochodzi i jak wprowadzić go w mieszkaniu?

Wabi-sami wywodzi się z japońskiej estetyki i opiera się na idei akceptowania niedoskonałości tego, co nas otacza. W stylu wabi-sabi za piękne uznaje się to, co wiekowe, asymetryczne i surowe.
 • Aranżacja mieszkania w stylu wab-sabi

  Filozofia wabi-sabi polega na tym, by żyć bez pośpiechu, skupiając się na byciu tu i teraz. W świecie wnętrzarskim główne motto wabi-sabi brzmi: piękno tkwi w niedoskonałościach.

  Westwing.pl
 • Wabi-sabi – czym jest ten styl, skąd pochodzi i jak wprowadzić go w mieszkaniu?

  Dekorując mieszkanie w duchu wabi-sabi stawiamy na neutralną paletę barw: beż, brąz, zieleń i szarości.

  Dekoria.pl
 • Wabi-sabi – czym jest ten styl, skąd pochodzi i jak wprowadzić go w mieszkaniu?

  W aranżacjach nawiązujących do filozofii wabi-sami wybieramy naturalne materiały, takie jak: kamień, drewno, len, glinę.

  Dekoria.pl
 • Wabi-sabi w aranżacji mieszkanai

  Wnętrza w stylu wabi-sabi lubią meble, jakby nagryzione zębem czasu, które mają nieidealną strukturę.

  Dekoria.pl
 • Rustykalny kubel

  Dekoria.pl
 • Stołek idealny do mieszkania w stylu wabi-sabi

  W wabi-sabi docenia się wysłużone przedmioty o prostych formach.

  Westwing.pl

Jeśli słysząc hasło wabi-sami, pierwszy na myśl przychodzi ci japoński chrzan, to byłeś całkiem blisko. Choć wabi-sabi nie ma nic wspólnego z jedzeniem, to zdecydowanie namieszał w uporządkowanym, pełnym smaku, minimalistycznym, designie, do którego dopiero co przywykliśmy. Po duńskim hygge pora na nieidealne, tak jak my, japońskie wnętrza.

Warto przeczytać: Poznaj hygge, by mieszkać wygodnie i cieszyć się życiem

Czym jest wabi-sabi?

Japończycy od zawsze zaskakują swoim niestandardowym podejściem do życia, ale tym razem naprawdę nie sposób się z tym nie zgodzić. Wabi-sabi, to nic innego jak filozofia, w imię której stawia się na naturalność i autentyczność, dopuszczając pomyłki i nieidealne rozwiązania. To bardzo zdrowe podejście w czasach, gdy Internet i konsumpcjonizm zrewolucjonizowały naszą codzienność. W ramach stylu pożądane jest odnajdywanie piękna w przedmiotach codziennego użytku, którym daleko do idealnych, zimnych i wręcz nieżyciowych aranżacji sklepowych i katalogowych. Mile widziane są zatem meble wiekowe i niekoniecznie doskonałe, ale urocze w swoim wyglądzie. Musi być wygodnie, przytulnie i ciepło, czyli tak jak w domu być powinno.

Tworzymy aranżację w stylu wabi-sabi

Aby stworzyć aranżację w stylu wabi-sabi, kieruj się prostotą. Nie szukaj na siłę symetrii w domu, a ustawiając meble oddaj się własnemu instynktowi. Wybieraj naturalne materiały w kolorach ziemi, które ułatwią zrelaksowanie się w domowym zaciszu. Mile widziane są rodzinne pamiątki w postaci mebli, nadszarpniętych zębem czasu. Wszystko jednak powinno być ze sobą spójne i schludne, ale niekoniecznie idealnie odrestaurowane i nowe. Zamiast pozbywać się starego, drewnianego krzesła, warto go jedynie odświeżyć i wkomponować we wnętrze.

Zamiast kryształowych czy porcelanowych miseczek i wazonów wybieraj te ceramiczne o nierównym zabarwieniu. Wpiszą się w założenia stylu i dodadzą intrygującego charakteru wnętrzom. Wabi-sabi możemy porównać nieco do stylów rustykalnego i skandynawskiego w jednym. Dużo też w nim z eklektycznego, ponieważ niezbyt istotne jest określenie konkretnego prądu, a otaczanie się rzeczami użytecznymi, dobrymi gatunkowo i pięknymi bez względu na przemijającą modę i czas.


Wabi-sabi w aranżacji stołu
Dzisiejsze znaczenie słowa wabi to rustykalna prostota i świeżość, a sabi – piękno starego przedmiotu. Dlatego w stylu wabi-sabi najważniejsze jest dostrzeżenie piękna w starych, nieco zniszczonych rzeczach 
Fot. Westwing.pl

Autor: Nina Romanek
1komentarzy